In Sint Jansteen gaat het, nét Gemor bij waterschap over advies informateur Analyse ZEELAND 3 Elk jaar genieten we massaal van alle activiteiten die tijdens Koningsdag worden gehouden. Wat we wel eens vergeten, is dat dit ook op touw moet worden gezet. De mensen die dit willen doen, liggen niet voor het oprapen. hulp van mensen die mee aanpak ken, maar er is maar weinig animo om ook in het comité te gaan en aan vergaderingen mee te doen. Niet dat daar veel werk aan is. Dat we met maar een klein clubje zijn heeft ook zijn voordelen, de verga deringen duren meestal niet lang. Dat Koningsdag nu in de meiva kantie valt, maakt het wel lastig. Veel mensen zijn op vakantie." Het tekort aan mankracht in het comité is geen nieuw probleem. Vorig jaar deed het Steense comité een oproep op Facebook voor meer leden. Het leverde twee nieuwe gezichten op. Het mochten er meer zijn. Wentzler zelf reageerde zelf ooit op een noodoproep van het Oranjecomité. ,,Toen dreigde het hele feest niet door te gaan. Sindsdien zit ik erbij, de huidige voorzitter ook trouwens. Dat is ook al weer zeker tien jaar geleden. Al een hele poos. Met zes mensen gaat het nét maar het is echt wel het minimum. Nieuwe leden zijn zeker welkom." Het Oranjecomité Sint Jans teen bestaat uit zes men sen. ,,Het gaat, maar het is net aan", zegt secretaris Dymphia Wentzler. ,,We hebben een paar activitei ten moeten schrappen in het mid dagprogramma, omdat we het ge woon niet voor elkaar konden krij gen." Sint Jansteen zal het dit jaar zonder de traditionele fiets- en puzzeltocht moeten stellen. In Sint Jansteen nemen de cafés een deel van de Koningsdagactivi- teiten over. ,,Vroeger hadden we tien leden, toen organiseerden wij alles. Wij doen dit jaar onze spel letjes op het voetbalterrein, de ca fés organiseren de skelterrace op het Martje." Meivakantie Uit ervaring weet Wentzler dat het meestal toch wel lukt. ,,Op de dag zelf hebben we meestal wel m Mier jaar geleden keken de frac ties in het waterschap elkaar na de verkiezingen even aan, gin gen rond de tafel zitten en smeedden een dagelijks bestuur dat veel weg had van het vorige. Nu gaat het anders. Er is voor het eerst een informateur aan de slag. Par tij voor Zeeland, de onverwachte win naar van de verkiezingen, koos voor Eppie Klein. Organisatieadviseur en gerespecteerd SGP-politicus. Een man van buitenaf, met gezag. Tijdens het paasweekeinde presenteerde hij een waar verrassingsei: de zittende frac ties CDA en Ongebouwd zouden sa men met Partij voor Zeeland, PvdA en Water Natuurlijk het nieuwe dagelijks bestuur moeten vormen. Onder meer SGP en het bedrijvensmaldeel, toch vaste waarden, hebben het nakijken. Men had het kunnen weten. Klein laat zich weinig gelegen liggen aan vaste patronen en politieke sentimen ten. Hij kijkt neutraal naar wat de si tuatie vraagt en wat de partijen te bie den hebben en kiest vervolgens de volgens hem beste optie. Vorig jaar was hij ook informateur in de gemeente Reimerswaal. Daar verbaasde hij vriend en vijand door SGP en Leefbaar Reimerswaal - die ja renlang lijnrecht tegenover elkaar stonden - samen met PvdA in één col lege te krijgen. Het blijkt wonderwel goed uit te pakken. Bij het waterschap komt Klein op nieuw met een wonderlijke coalitie. De drie nieuwkomers waren de afge lopen jaren de voornaamste criticas ters en stemden eind vorig jaar nog te gen de begroting en/of de meerjaren raming. Inhoudelijk staat Partij voor Zeeland ver van Water Natuurlijk en PvdA af. Op zich is Kleins aanpak verfris send: hij zet de deur open voor onver moede combinaties en misschien wel een cultuuromslag. Tegelijkertijd gaat hij wel kort door de bocht. Op basis van een kort onderhoud met elke frac tie en zonder dat de partijen met el kaar hebben gesproken, presenteert hij één optie en zegt: dit moet het worden. Een conceptakkoord ligt klaar en zelfs de namen van de leden van het dagelijks bestuur - toch een taak van een formateur - zijn al inge- vuld. Bij de partijen klinkt gemor en wordt er gesproken van een 'knullig proces'. Vrijdag komen de beoogde co alitiepartners voor het eerst bijeen. Klein zal van goeden huize moeten komen om hen te overtuigen van zijn aanpak en keuze. Als dat niet lukt, lijkt zijn rol uitgespeeld. Maar de geest is nu wel uit de fles. Er zijn al partijen uitverkoren, namen genoemd. Anderen zijn teleurgesteld. Als Kleins scenario strandt, leidt dat weer tot frustraties elders. Het streven was juist om te komen tot een breed gedragen waterschaps akkoord, maar de kiem tot verdeeld heid lijkt gezaaid. Dat komt de leven digheid van de vergaderingen onge twijfeld ten goede. Toch is het water schap eerder gebaat bij stabiliteit. De blik kan weer op vooruit in Zierikzee. Na maanden van onze kerheid heeft een nieuwe club mensen de organisatie van Ko ningsdag op zich ge nomen. En ondanks zijn hogere leeftijd (69) verzekert de nieuwe voorzitter Martin Boevée dat hij de trekkersrol de ko mende jaren op zich blijft nemen. Hoe hopeloos zag het er in oktober nog uit voor de Schouwse centrumstad. Het toenmalige stich tingsbestuur was het herhaaldelijk en te vergeefs zoeken naar nieuw bloed beu en gooide de handdoek in de ring. Ook de lo kale ondernemersver eniging ging aanvan kelijk niet in op de suggestie het stokje over te nemen. Tot ja nuari, toen InZzee onder aanvoering van Luit Ezinga het heft alsnog in handen nam. Een aantal men sen uit de onderne mersclub stak de kop pen bij elkaar en oud burgemeester (Loe- nen en Sliedrecht) Boevée werd bereid gevonden de trekkers- rol op zich te nemen. ,,Waarom? Ik woon nu zo'n anderhalf jaar in Zierikzee. Ik zie dit als een mooie gele genheid beter kennis te maken met de sa menleving en tegelij kertijd ook iets voor de gemeenschap te betekenen." Boevée heeft zich voorgeno men extra werk te maken van het wer ven van nieuwe en vooral jongere vrijwil ligers. „Jaarlijks één of twee jonge mensen die je zo rustig in de organisatie kunt laten groeien, zodat er een wat gezondere situa tie ontstaat. Want als Ko- ningsdag er ook maar één jaar tussenuit zou vallen, dan wordt het een hele lastige op gave om die kar weer op de rails te krijgen." Vooralsnog bouwt de nieuwe oranjeclub in belangrijke mate door op wat onder (en met behulp van) het vorige stichtingsbe stuur is neergezet, zegt Boevée. ,,Dit jaar zullen we vooral wat accenten verleggen. Zo wordt in het pro gramma iets meer de nadruk gelegd op acti viteiten voor de jeugd en de festiviteiten op vier locaties. Boevée: ,,Zierikzee gaat stra len en bruisen op Ko nings dag!" woensdag 24 april 2019 Oranjefeest Z^kzaraat komt er niet vanzelf Guido van der Heijden Sint Jansteen Skelterrace op het Martje van Wardje vorig jaar op Konings dag. ARCHIEFFOTO CAMILE SCHELSTRAETE Kijk op onze website pzc.nl voor alle programma's op Koningsdag Rolf Bosboom Verbazing alom bij waterschap Schel- destromen. Infor mateur Eppie Klein wil de bezem door het dagelijks bestuur halen. Zelfs de beoogde partijen zien het nog niet zo snel gebeuren. FOTOERNESTA VERBURG Marcel Modder Zierikzee T Martin Boevée is de nieuwe voorzit ter van Konings dag Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35