£3 e? Feest van koning prettige chaos OOS Serooskerke blijft aan de slag in Brazilië Oerknal Kloetinge is weer springlevend Aantal megastallen in Zeeland verviervoudigd K$8£tï£ 2 KONINGSDAG VRIJWILLIGERS Commentaar April is de maand van koning Willem-Alexander. Ruim een week geleden waren de koningsspelen, de jaarlijkse oranje sportdag voor basisscholen. De extra aandacht voor actief bewegen en gezond eten is goed. Aanstaande vrij dag komt de lintjesregen. Dan 'heeft het Zijne Majesteit be haagd' een aantal Nederlanders te onderscheiden voor hun verdienste voor de maatschappij. Dit is een mooie traditie. En zaterdag is het Koningsdag. Op de verjaardag van koning Wil lem-Alexander vieren we het succes van het Nederlandse staatsbestel, met de koning als grondwettelijk verankerd boeg beeld van de parlementaire democratie. Is dit samen niet een beetje te veel van het goede? De verschillende onderdelen hebben allemaal hun waarde. De sportdag voor de jeugd, de lintjes, de nachtelijke feesten, de vrijmarkten, de koningsdagactiviteiten, de festiviteiten rond het dagtripje van de Oranjes, het koningsdagconcert, ze zijn leuk voor allerlei doelgroepen maar opgeteld is het vooral een nogal onbestemde prettige chaos. Als dit de kracht is van de Nederlandse samenleving, dan moeten we vooral zo doorgaan. Anders is het wellicht verstandiger iets meer regie te zetten op de verjaardag van het staatshoofd. Want de kans dat zijn feestje uiteindelijk helemaal versnippert en verwatert lijkt be hoorlijk groot. Misschien is het ook typisch Nederlands dat we ons daar weinig zorgen over maken. Kans dat feest van het staatshoofd uiteindelijk helemaal versnippert en verwatert lijkt behoorlijk groot Het hijs- en accommodatieschip Ti radentes met slaapplaatsen voor zeshonderd medewerkers wordt sinds vorig jaar ingezet in Brazilië, naast de accommodatieplatforms Gretha en Prometheus van OOS In ternational die er al langer arbeid verrichten. Het Serooskerkse bedrijf onder steunt er de Braziliaanse oliemaat schappij Petrobras bij de renovatie van dertig olieplatforms. Ook ver- ALMANAK Anne (6) uit Goes had pas gele den iets horen waaien over de oerknal. Schijnbaar op het schoolplein, want de relativi teitstheorie wordt doorgaans nog niet onderwezen in groep drie. Maar interessant vond ze het wel. Alleen had ze nog niet hele- zorgt OOS het shipmanagement. Voor de Tiradentes was een kort lopend contract getekend. OOS en zijn Chinese partner CIMC Raffles, dat de Tiradentes heeft gebouwd, zijn blij dat het kolossale drijvende hotel de komende vijfjaar in Brazi- Bedrijf ondersteunt Petrobas bij de renovatie van dertig olieplatforms lië aan de slag kan blijven. Het uit blijven van een nieuw contract heeft voor dit soort enorme accom modatieschepen in de offshore grote financiële gevolgen. Werk loos aan de wal liggen, kost vaak tonnen per dag. maal goed begrepen wanneer die oerknal nu precies moet hebben plaatsgevonden. Toen ze 's avonds in bed lag en haar moeder een kus kwam geven, bracht ze het onderwerp nog even ter sprake. 'Mama, was jij er al toen de oerknal ge beurde?' Minderjarigen onder invloed Danny Vera weer het theater in NIEUW-NAMEN Drankrijder mist de bocht Het aantal megastallen in Zeeland is in zeven jaar verviervoudigd. In 2010 telde de provincie nog drie van dergelijke stallen; in 2017 waren dat er dertien. Dat blijkt uit een analyse van Wakker Dier, op basis van cij fers van Wageningen University. Toch is Zeeland nog altijd de pro vincie met de minste megastallen, al is het verschil met Utrecht nog maar één stal. Landelijk werden er 801 geteld. Noord-Brabant heeft de meeste (211), gevolgd door Friesland (115) en Limburg (97). Tussen 2010 en 2017 was er sprake van bijna een verdubbeling van het aantal me- gastallen. De groei in Zeeland is vooral toe te schrijven aan stallen met melkkoeien. Daarvan waren er in 2010 nog twee. In 2017 was dat gestegen naar negen. Verder zijn er drie stallen met legkippen geko men. Daarvan was er in 2010 nog geen een. Net als in 2010 had Zee land in 2017 één megastal voor vleesvarkens. Risico's Wakker Dier maakt zich zorgen over het toenemende aantal me- gastallen. De belangenorganisatie vreest dat het dierenwelzijn steeds meer in het gedrang komt en wijst ook op de grote risico's bij brand of ziekte. Een klein jaar geleden leek de viering van Koningsdag in Kloetinge op sterven na dood. Maar het tij lijkt gekeerd. Vers bloed en nieuwe activiteiten moeten de dag weer een gouden toekomst geven. Aan het begin van de zomer van 2018 viel bij alle inwoners een brief op de deurmat. Daarin kondigde het toenmalige bestuur aan dat 'het zo niet langer kon'. De belangstel ling voor de activiteiten op Ko ningsdag was tanende en het clubje mensen dat alles organiseerde werd steeds kleiner. „Gelukkig is daar goed op gereageerd", zegt bestuurs lid Markees Zuidweg. ,,Ongeveer acht nieuwe mensen hebben zich aangemeld. We hebben de koppen bij elkaar gestoken en - zonder vooraf beperkingen op te leggen - bekeken hoe we aan 'Koningsdag 2.0' konden gaan bouwen. Op het programma voor zaterdag staan vertrouwde onderdelen als de vrijmarkt (deze keer in de tuin van de kerk), maar ook nieuwe on derdelen. Zo is de zes kamp vervangen door een 'obstacle run'. Ook nieuw is de talenten jacht 'Kloetinge ei ta lent'. Leuk om te ver noemen is vol gens Zuidweg ook 'Eel Kloetinge bakt', waarbij inwoners hun eigen baksels kun nen inleveren. Die worden beoor deeld door onder anderen dorps bakker Sjako Boer. De dag begint met een ontbijt, waarbij de am bachtsheer aanwezig is. Opgeven voor al deze activiteiten kan via de website van de oranjevereniging. Klus ,,We hebben de afgelopen maan den ook de hele ledenadministratie bijgewerkt", zegt Zuidweg. ,,Dat was een enorme klus. Ook hebben we nieuwe leden geworven.'' De vereniging bedacht een nieuw soort lidmaatschap, waarbij leden bonnen krijgen die ze op Konings dag kunnen besteden. Zuidweg be nadrukt dat het vorige bestuur van de oranjevereniging jarenlang uit stekend werk heeft verricht. ,,Maar het is altijd een valkuil dat het een beetje ontbreekt aan vernieuwing als mensen er lang zitten." woensdag 24 april 2019 De OOS Tiradentes van het Se- rooskerkse offshorebedrijf OOS International blijft de komende vijf jaar werk uitvoeren voor de Braziliaanse oliemaatschappij Petrobras. Die heeft een vijfjarig contract getekend, dat eind van dit jaar in gaat. Frank Balkenende Serooskerke Tip? redactie@pzc.nl BRESKENS De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag zeven 15- en 16- jarigen doorverwezen naar Halt, omdat zij onder invloed waren van alcohol. Om 01.15 uur zagen agenten een groepje jongeren op het strand in Breskens zitten. Bij het groepje waren ook vier minderjarigen die al cohol hadden gedronken. Zij gaan naar Halt. Een zelfde lot ondergingen twee jongens die om 02.25 uur over een 80-ki- lometerweg in Hoek fietsten. Door agenten werd gecontroleerd of zij toevallig ook gedronken hadden en dat was het geval. Een meisje fietste om 04.15 uur over de rij baan van 60-kilometer- weg het Spui in Axel. Zij bleek ook onder invloed van alcohol te zijn. MIDDELBURG Danny Vera maakt in het najaar een tournee langs de theaters. Dit is een vervolg op de succes volle reeks concerten in de afgelopen maanden, met als hoogtepunt het optreden afgelopen week in Carré. In het najaar staan twin tig theaters op het pro gramma, te beginnen op 2 oktober De Maagd in Bergen op Zoom. Het slotconcert is op 6 de cember in Leeuwarden. Er zijn geen optredens in Zeeland. Danny Vera maakt furore met het nummer Roller Coaster, dat in de diverse hitlijsten staat. Een 41-jarige man uit Kloosterzande is zon dagmiddag aangehou den in zijn woonplaats wegens rijden onder in vloed. De man be stuurde een auto en miste daarmee een bocht op de Veerstraat. Het voertuig ramde een bermpaaltje en kwam via een tuin tot stilstand tegen een dijk. Agenten namen een blaastest af en daaruit kwam een score van 995 ug/l. Rolf Bosboom Vlissingen Rob Paardekam Kloetinge De be stuursleden Maryse van de Plasse en Mar- kees Zuid- weg met de poster die bij veel inwoners voor het raam hangt. FOTO MARCELLE KOMJNGSDJSgr ONTBIJT W KLOETINGE 0 Fl TALENT - W helikopter- vlocht DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34