Dow kiest voor nieuwbouw in Verenigde Staten in plaats van Terneuzen Unieke vlucht Wapenhandelaar moet voorraad inleveren bij politie Jeroen zit tijdens de vakantie op de lenteschool De Zeeuwse renners Van der Lijke en Minnaard reden bij de Amstel Gold Race urenlang voorop (6) en Issam (4). Vanuit Zeeland wil hij overste ken naar de Engelse zuidkust en vervolgens langs de Portugese, Spaanse en Franse kust de rivier de Rhöne te bereiken. Dat is de laatste lange etappe op weg naar einddoel Genève. Leerlingen halen tekorten op of trainen voor het examen Ongeveer een jaar geleden werd be kend dat Dow Terneuzen in de race was voor de investering van zo'n paar honderd miljoen euro. Jim Fit- terling, bestuursvoorzitter van het Dow-concern, maakte dit 1 mei 2018 bekend in een interview met Het Financieele Dagblad. Dow Benelux-topman Anton van Beek zegt dat Dow de afgelopen tijd wereldwijd investeringen in drie polyethyleenfabrieken heeft onderzocht. 'In deze fase' is beslo ten tot de bouw van een fabriek aan de Golfkust, aldus Van Beek; de an dere investeringen, waaronder die in Terneuzen, zijn 'in de wacht' ge zet. Marc Obrie, voorzitter van de on dernemingsraad van Dow Benelux, was oktober vorig jaar nog vol opti misme over de komst van een plas- ticfabriek in Terneuzen. Op het Dow-industriepark is er ruimte voor gemaakt. Zo zijn de ge bouwen afgebroken van de vroe- gere fabriek en opslag voor de be kende lichtblauwe styrofoam-iso- latieplaten die Dow eerder in Ter- neuzen produceerde. Ook is door logistiek bedrijf Ravago fors geïn vesteerd in extra opslagcapaciteit van plastic korrels. Tegenvaller ,,Het is een tegenvaller dat nu geko zen is voor nieuwbouw in de VS", reageert Obrie. Het besluit is vol gens hem genomen op basis van 'economische omstandigheden'. Dow heeft aan de Golfkust een overschot aan ethyleen, de voe dingsstof voor een polyethyleenfa- briek, en de kostprijs is er lager. In de communicatie over het be sluit is, aldus Obrie, niet aangege- ven dat de klimaatdiscussie in Ne derland een rol speelt. Premier Mark Rutte kondigde onlangs aan Het is een tegenvaller dat nu gekozen is voor nieuwbouw in de VS dat Nederland een eigen 'verstan dige' heffing op de uitstoot van het broeikasgas CO2 wil invoeren, naast de al bestaande Europese hef- fing op de uitstoot van koolstofdi oxide. Obrie en OR-voorzitters van andere grote industriële bedrijven als Tata Steel in IJmuiden en kunst- mestproducent Yara in Sluiskil Oost schreven hierover begin maart een open brief in de Volkskrant. Ze vrezen banenverlies bij de invoe ring van een Nederlandse CO2-hef- fing. Klimaatbeleid Yara-woordvoerder Gijsbrecht Gunter maakte vorige week nog be kend dat het Noorse moederbedrijf het afgelopen jaar heeft afgezien van twee grote investeringen in Sluiskil vanwege de onzekerheid rond het Nederlandse klimaatbe leid. It I woensdag 24 april 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND 10 VEERE Achtduizend kilometer zeilen met zijn bescheiden catamaran had de Zwitser Carlos Pita voor de boeg, toen hij begin deze maand uit Basel vertrok. Pita zakte de Rijn af naar Neder land en kwam gisteren in Veere aan. De Zwitser vraagt met zijn zeiltocht aandacht voor de stich ting Trouver Nemo, die zich inzet voor ouders, vaak vaders, en kinderen die elkaar na een scheiding niet meer mogen zien. Pita is zelf zo'n vader. Hij mist zijn zoontjes Chaïd ZEELAND5 Bouw plasticfabriek afgeblazen De plannen voor de bouw van een plasticfabriek door chemie bedrijf Dow in Terneuzen zijn in de ijskast gezet. De concernlei ding van Dow in het Ameri kaanse Midland heeft de eerste keuze voor de bouw van een po- lyethyleenfabriek laten vallen op de Golfkust in het zuiden van de Verenigde Staten. Harmen van der Werf Terneuzen - Marc Obrie, voorzitter van de ondernemingsraad Dow Kijk op de site bij /video Zwitser zeilt voor zijn kinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33