u Zeges tot aan de Waalse Pijl 27 WIELRENNEN WAALSE PIJL VANDAAG Nog nooit trok Alejandro Valverde met zo weinig zeges naar zijn geliefde Waalse Pijl. De Spanjaard is dit voorjaar, in zijn vurig gewenste regenboogtrui, plots geen veelwinnaar meer. 66ste in de Amstel Gold Race. Dat is niet des Valverdes. Totaal ano niem reed de wereldkampioen zondag door Limburg. Het was liefst 2632 dagen geleden dat hij een slechtere uitslag reed in een een- dagskoers: de 76ste plaats in de Tro- feo Palma de Mallorca in 2012. Dat jaar keerde de Spanjaard te rug na een schorsing vanwege zijn samenwerking met dokter Eufemi- ano Fuentes. Sindsdien reed hij net zo goed als voorheen en trok hij al tijd met een vracht aan zeges naar zijn geliefde heuvelklassiekers. Dit jaar staat de teller pas op één en is hij voor het eerst in jaren niet de topfavoriet in de door hem vijfmaal gewonnen Waalse Pijl. Vanaf 2014 was hij zelfs onklopbaar op de Muur van Hoei, tot de nieuwe spe cialist Julian Alaphilippe hem vorig jaar versloeg. Morgen wordt Valverde 39 jaar. Maar dat kan bijna de reden niet Ik was helemaal leeg toen de finale van de Amstel Gold Race begon en had geen energie meer over Waalse Pijl zijn. Leeftijd heeft bij hem nooit een rol gespeeld, op het dunner wordende haar op zijn schedel na. In september 2018, vijftien jaar na zijn eerste podiumplaats op een WK, kroonde hij zich in Innsbruck tot wereldkampioen. In de geschie denis van de wielersport was slechts één wereldkampioen ouder: Joop Zoetemelk in 1985. Maar wat is dan de oorzaak van zijn magere voorjaar? Valverde be gon zijn seizoen traditiegetrouw op Mallorca en reed daarna de rondes van Valencia en Murcia. Dit keer geen overwinningen, wel een rits ereplaatsen. In de UAE Tour - een WorldTour-koers - maakte hij ver volgens indruk met een zege in een bergrit, voor Primoz Roglic. Vreemd genoeg behaalde Val- verde zijn beste resultaten sinds dien in koersen waarin je hem het minst zou verwachten: zevende in Milaan - San Remo en achtste bij zijn debuut in de Ronde van Vlaan deren. Terwijl hij in Ronde van Ca talonië, de voorbije twee jaar nog volledig door hem gedomineerd, onherkenbaar in de rondte reed. Na de Amstel Gold Race gaf de wereldkampioen de schuld aan de hitte. ,,Het was een heel warme dag en mijn lichaam reageerde daar niet op zoals ik had gehoopt. Ik was he lemaal leeg toen de finale begon en had geen energie meer over. Dit moet ik accepteren en weer voor uitkijken.'' Trainingsbeest Aan pieken of specialiseren heeft hij nooit gedaan. De Movistar-ster is doorgaans het gehele seizoen in vorm en kan op alle terreinen uit de voeten. Hij staat bekend als trai- VALVERDES VOORJAAR 7 -ayfcs Boels f] ningsbeest en gaat van koers naar koers. Wie in zijn trainingsgege- vens duikt - voor iedereen zicht baar op Strava onder het kopje 'Bala Balin' - ziet dat hij dit jaar weer ontzettend veel arbeid verricht. Hij legde in 2019 alweer meer dan 12.000 kilometer af, met ook in ja nuari meerdere trainingen boven de 200 kilometer. 2018 9 (o.a. klassement Ronde van Valencia, Abu Dhabi Tour en Ronde van Catalonië) 2017 9 (o.a. klassement Ronde van Andalusië, Ronde van Catalonië en Ronde van Baskenland) 2016 5 (o.a. klassement Ronde van Andalusië en Ronde van Castilië en Léon) 2015 4 (o.a. 3 ritten Ronde van Catalonië) 2014 7 (o.a. 3 ritten en klassement Ronde van Andalusië) 2013 4 (o.a. 2 ritten en klassement Ronde van Andalusië) 2012 4 (o.a. rit Tour Down Under, klassement Ronde van Andalusië, rit Parijs-Nice) Wellicht heeft hij er na het beha len van de regenboogtrui nóg een schepje bovenop gedaan. Een schepje te veel. En werkt dit nu ave rechts. Heel zijn carrière aasde de Spanjaard op de wereldtitel. Na zijn zege in Innsbruck sprak hij meteen de ambitie uit om de trui een heel seizoen te tonen. Vloek Tonen lukt wel, maar een veelwin- naar is hij plots niet meer. De wie lersport kent vele voorbeelden van renners die het in het seizoen na hun wereldtitel moeilijk hadden. ,,Ik geloof echter niet in de vloek van de regenboogtrui", zei Val- verde nog in maart. Bij de ervaren alleskunner lag dat ook niet in de lijn der verwachting. Toch wordt in de aanloop naar de Waalse Pijl nu vooral gesproken over Mathieu van der Poel (die niet start, maar nog al tijd de gemoederen bezighoudt) en Julian Alaphilippe (de nieuwe ko ning van de Muur van Hoei). In de regenboogtrui is Valverde Valverde niet meer. woensdag 24 april 2019 GO Valverde is zichzelf niet Pim Bijl Rotterdam -Alejandro Valverde Vandaag - 195,5 km FINISH Huy aastricht START Ans Alejandro Valverde zwoegt heuvelop in de Amstel Gold Race, afgelopen zondag. Oppermachtig in de Waalse Pijl, april 2017. 2019 1 (rit UAE Tour)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27