Kabaal om 'stal' met een aardig prijskaartje 1» 21 Waarvan akte 'Stel uit België nam hele garderobe mee' (Op) maat by Naat Als de andere erfgenamen hem die stal nou eens gewoon gunnen 5 tips „Mensen zeggen altijd dat ik een van de kramen met de mooiste spullen heb. Meestal verkoop ik samen met mijn zus. Ze woont in België, maar komt speciaal voor Koningsdag naar Capelle. We verkopen tweede hands kleding en schoe nen. Ik ben gek op schoe nen, maar ik word krakke mikkig. Luxe Italiaanse schoenen of designer schoenen, dat loopt voor geen meter meer. Daarom doe ik ze weg. De kleding die ik ver koop, komt van de familie. Ik heb vier zoons. Ze zijn half Italiaans, dus ze hou den van mooie kleding. Verder heb ik zes kleinkin deren en een achterklein kind. Als zij kleding over hebben is het altijd: breng maar naar oma. Er was eens een stelletje uit Bel gië, dat heeft bijna de hele garderobe van mijn zoon meegenomen. Dat was al lemaal merkkleding van Prada, Gucci en Valentino. We staan op Koningsdag al om vijf uur op. Douchen, aankleden en inladen. Ik loop met een rollator en mijn zus heeft twee nieuwe knieën, dus m'n partner Dick sjouwt alle spullen. M'n zus en ik laden ze daarna uit en ma ken de kraam mooi. Als ik iets wil verkopen voor een euro vragen de mensen al tijd: kan het voor 50 cent? Soms doe ik het, soms niet, dat is gevoelsmatig. Een kraam huren wordt elk jaar duurder, dit jaar is het 60 euro. Dat is veel geld, maar zolang we het kunnen betalen en ik kan staan, wil ik dat toch doen. Dick vindt het te veel ge doe, elk jaar zegt hij dat ik ermee moet stoppen. Maar ik vind het gewoon leuk.'' ,,In het weekend maak ik houten broodplankjes, krukken en luikjes voor het raam in de werkplaats in Echteld. Ik doe het samen met mijn vader: hij zaagt het hout op maat en ik doe de rest. Voor de broodplankjes maak ik de hand vatten, frees en schuur ik het hout en daarna verf ik ze bruin. Ik vind de broodplankjes het leukst om te maken, omdat die het beste lukken. De krukken en luikjes zijn lastiger. Voor de kruk ken heb ik een ontwerp op Pinte- rest gevonden, waarbij ik ze in el kaar kan zetten door een hapje uit de poten te halen. Voor de luikjes haal ik een half hartje uit twee stukken hout, plaats er een schar nier tussen en zet ze in elkaar. Mijn vader en ik zijn in maart begonnen. Tot Koningsdag wer ken we er elk weekend aan. Het doel is om twintig broodplankjes, vijf krukken en vijf luikjes te ma ken. Soms helpen mijn zus, broer tje en moeder ook mee. Het is de eerste keer dat ik ga verkopen op Koningsdag. Ik heb het hout zelf betaald en mijn ou ders de kraam. De prijzen die ik vraag heb ik al bedacht: de brood plankjes ga ik voor 6,50 euro ver kopen, de krukken voor 20 en de luikjes voor 15 euro. Ik ga een bord maken met mijn logo erop: (Op) maat by Naat. Die tekst heeft mijn moeder bedacht. De tekst komt ook op een label die ik aan de broodplankjes vastmaak.'' eef je nog?' Grijnzend steekt mijn collega zijn hoofd om de hoek van de deur. Hij heeft de herrie in mijn kamer gehoord. Een kakofonie van steeds luider door elkaar heen pra- tende stemmen. Ik steek mijn duim op: ik leef nog. Maar ik moet wel even bekomen van de Poolse landdag waarvan ik zojuist getuige was. Een familie uit ons dorp heeft zich gemeld voor de afhandeling van de erfenis van een van drie broers. De erfgenamen zijn de laatste overlevende broer - de andere broer is al eerder overleden -, twee zussen en de dochter van de eerder overleden broer, hun nichtje. Ze hebben hun partners en kinderen meegenomen. Mijn kantoor zit bomvol. De overlevende broer heeft al uitgedacht hoe het moet met de erfenis, die vooral bestaat uit de woning van de overleden broer, een verbouwde stal op het erf van hun ouders. Hij is al eigenaar van het woongedeelte en wil nu ook die stal. Als de andere erfgenamen hem die nou eens ge woon gunnen, blijft het familiebezit fijn in één hand. In ruil daarvoor betaalt hij de erfbelasting voor hen. In eerste instantie vinden de andere erfgenamen dat niet eens zo'n gekke gedachte. Al betwijfel ik of ze de impact ervan begrijpen. Ze hoeven inderdaad geen erfbelasting te betalen, maar krijgen ook niets. andere oplossing voor: de broer betaalt de erfbelas- ting, waarna de andere erfgenamen de rest van hun erfdeel omzetten in een lening aan hem. Niet alleen is de rente over die lening waarschijnlijk af trekbaar, de erfgenamen krijgen bovendien ver spreid over een aantal jaren hun erfdeel uitbe taald in de vorm van af lossingen. Er breekt een enorme heibel los van mensen die door elkaar heen praten en schreeuwen. Hoe dan!? Wat dan!? Wie dan!? Percentages en bedra gen schieten over tafel. De chaos verhevigt als ik vertel dat de fiscus het meest baat heeft bij het voorstel van de broer. Die zal de regeling name lijk als schenking zien omdat de broer bevoor deeld wordt door de anderen. Daardoor moet, behalve erfbelasting, ook nog zo'n 30 tot 40 pro cent schenkbelasting worden betaald. We komen er niet uit. Ik stuur de familie weg met de opdracht de verbouwde stal eerst te laten taxeren. De overlevende broer heeft de waarde daarvan eigenhandig bepaald op 120.000 euro, volgens hem 'een mooie prijs'. Ik denk aan min stens het vierdubbele. Op basis van een reële waardebepaling kan ook een meer reële en eer lijker verdeling van de erfenis tot stand komen, waarbij iedere erfgenaam krijgt wat hem toe komt. En hopelijk blijft een tweede Poolse land dag me daardoor bespaard. woensdag 24 april 2019 Natan werkt aan een brood plank. ,,Ik hoop alles te verkopen.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN Antonia Kooijman (75) verkoopt met haar zus tweedehands kleding en schoenen op de vrijmarkt in Capelle aan den IJssel. Kosten: 60 euro voor kraamhuur Gehoopte opbrengst: 250 euro Nathan van Rooijen (10) gaat zelfgemaakte houten brood plankjes, krukken en luikjes ver kopen op de markt in Ochten. Kosten: 60 euro voor hout, 25 euro voor de kraamhuur Gehoopte opbrengst: 305 euro Enthousiast geworden? Bij deze nog enkele verkooptips. 1. Zorg dat je opvalt. Zet muziek op, versier je kraam, en zet er een leuk bord bij. 2. Niet met je telefoon spelen! Niets is zo slecht voor de handel als een ogen schijnlijk verveelde verkoper. Een stralende lach doet daarentegen wonderen. 3. Geen vaste prijzen. Op Koningsdag mag je afdingen en de meeste mensen vinden dat heel leuk om te doen. 4. Zorg voor een bakje met wisselgeld. Niet iedereen zal gepast betalen. Zorg voor ge noeg kleingeld. Zeker voor de eerste klanten is dat handig. 5. Leg alle spulletjes netjes neer. Sorteer vrouwen- en mannenkleding, groepeer spelletjes, boeken, cd's en servies. Dat maakt je spullen aantrekkelijker om te kopen. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Voorzichtig stel ik een Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21