Huurder van woning fors duurder uit Stakingen kosten Ahold zo'n 100 miljoen ECONOMIE 17 Ook bij het afleveren van de bood schappen is bedeesdheid ver te zoeken. Volgens logistiek expert Walther Ploos van Amstel wordt een kleine 5 procent van de bood schappen in Amsterdam inmid dels aan de deur bezorgd. Dat zal alleen maar meer worden. Goed dan, zóuden we ons moe ten schamen voor al die bezorg- zucht? Want een op de zes voer tuigen in de stad bezorgt iets - in binnensteden een op de vijf. De eerste meevaller is dat die bij lange na niet allemaal rijden voor thuis- bestellingen. Van de 1,1 miljoen bedrijfsauto's in Nederland bezor gen er 'slechts' 50.000 pakketten. De rest vervoert bier voor cafés, voorraad voor winkels of bouw materialen voor bouwplaatsen. Daarnaast bestaat 80 procent van de bestelwagenfile uit servicebus jes, van die van de bierwacht tot die van loodgieters en bewakers. Pakket-, maaltijd- en bood- schappenbezorgers zijn bovendien niet zo vervuilend als ze lijken. De grote voedselbezorgers (New York Pizza, Uber Eats, Thuisbezorgd) gebruiken fietsen en elektrische scooters. Supermarkten Picnic, AH en Jumbo hebben elektrische wa gentjes. Ook bundelen al die bezorgers - op de maaltijdkoeriers na - leve ringen voor meerdere gebruikers. Een pakketbezorger bezoekt dage- lijks 130 tot 180 verschillende adressen. Elke supermarktkoerier heeft voor tien (Picnic) tot vijftien (AH) klanten boodschappen bij zich. Ontvangers hoeven dus niet individueel op pad. Elke rit met een bezorgauto betekent zo drie tot zes autobewegingen minder. En als we ons dan ergens voor willen schamen, laten we dan kij ken naar ons eigen vervoer. De grootste drukte op de weg, milieu verontreiniging en maatschappe lijke belasting veroorzaken we nog altijd zelf. Het is dus eerder tijd voor transportschaamte. Aannemen En dan vergeten we nog de buur man die steevast al die pakketjes voor ons moet aannemen - en vice versa. Volgens een peiling van 'so ciaal bezorgnetwerk' Homerr is 35 procent van de bestellers niet thuis op het moment dat iets wordt bezorgd. Overdag loopt dat percentage op tot 60. In 85 procent van die gevallen gaat het pakketje dan naar de buren. Homerr heeft daar zijn eigen oplossing voor, met centrale bezorgpunten. De getergde buur die niet het pakketpunt voor zijn hele buurt wil zijn, kan bovendien een sticker 'Wij nemen geen pakketten aan voor de buren' bij de deur plakken. Die wordt voor 1,85 euro thuisbe zorgd. Steden als Schiedam, Haarlem, Al- mere, Delft en Arnhem hebben met elkaar gemeen dat ze dienen als uitvalsbasis voor mensen die in de grootste steden niet aan een sociale huur- of koopwoning kunnen ko men. Deze zijn aangewezen op de vrije huursector (huren boven de 720 euro). Verhuurders weten hier wel raad mee, zo valt op te maken uit de cijfers van Pararius over het afgelopen kwartaal. In Schiedam zijn de prijzen bijvoorbeeld het af gelopen kwartaal met gemiddeld 20 procent gestegen ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. Nieuwe huurders betalen in die ge meente nu gemiddeld 13,73 euro per vierkante meter per maand; ofwel 961 euro voor 70 vierkante meter. Almere In Almere zijn de prijzen met 15,2 procent gestegen naar 13,78 euro per vierkante meter per maand. Een paar andere steden met fors stij gende huurprijzen zijn Haarlem (+11,2 procent), Delft (+7,1 procent), Leiden (+8 procent) en Arnhem (+12,8 procent). Het gaat hierbij om stijgingen van het gemiddelde maandelijkse huurbedrag per vier kante meter vergeleken met een jaar eerder. Ook in provincies buiten de Randstad blijken de huren in de vrije sector flink in de lift te zitten. In Noord-Brabant betaalden nieuwe huurders 8 procent meer voor een huurwoning, in Zeeland 15,5 procent (gemiddeld 12,94 euro per vierkante meter) en in Flevo land 17,2 procent (gemiddeld 13,53 euro per vierkante meter). Deze bedragen zijn nog altijd pe anuts vergeleken bij de huurprijs die een nieuwe huurder in Amster dam betaalt. Voor een woning van Ook in provincies buiten de Randstad zitten de prijzen voor huurwoningen in de vrije sector flink in de lift 75 vierkante meter dient - met een gemiddelde vierkantemeterprijs van 26,39 euro - nu 1980 euro per maand te worden neergeteld. Qua prij sstijging voert van de vijf grootste steden Eindhoven de lijst aan. Daar stegen de huren met 9,7 procent ten opzichte van 2018. De huurprijs komt er nu neer op 14,94 euro per vierkante meter per maand. In de andere steden ging het ook hard: Rotterdam (+8,6 pro cent naar 16,29 euro per vierkante meter), Den Haag (+4,7 procent naar 15,96 euro) en Utrecht (7,6 pro cent naar 17,27 euro). Die overeenkomst moet een einde maken aan de stakingen. Daardoor kunnen 31.000 mede werkers van de 246 betrokken winkels in het noordoosten van de VS weer aan de slag. In totaal heeft het moederbedrijf van het Nederlandse Albert Heijn en Bol.com daar 415 vestigingen. De stakingen bij winkels in de regio New England duurden elf dagen en leverden een omzet verlies van 200 miljoen dollar op. De acties waren gericht te gen plannen van Ahold Del- haize om nieuwe werknemers bij de winkels andere arbeids voorwaarden te geven. Zo'n tweedeling onder het personeel schoot de bonden in het ver keerde keelgat. De stakingen konden op steun rekenen van meerdere Democratische presi dentskandidaten. De acties nemen eenmalig een hap van 90 miljoen tot 110 miljoen dollar uit de operatio nele winst. Dat komt onder meer door derving van inkom sten, het verloren gaan van be derfelijke waar en extra logis tieke kosten. De gevolgen van het akkoord met de bonden voor de loonkosten worden vol gende maand bekendgemaakt. Ahold Delhaize komt dan ook met zijn resultaten over het eer ste kwartaal. Het bedrijf liet gis teren overigens weten dat de stakingen geen impact hebben op de resultaten van de eerste drie maanden van 2019. woensdag 24 april 2019 GO Nederlanders hebben vorig jaar 242 miljoen online bestelde producten laten thuisbezorgen. Nederlanders gaven vorig jaar 13,1 miljard euro uit aan thuisbezorgde producten. Een pakketbezorger be zoekt dagelijks 130 tot 180 adressen. Elke rit met een bezorgauto leidt tot zeker drie autoritten minder. De huurprijzen lopen ook net buiten de grote steden schrikba rend hard op. Huurstijgingen van 10 procent zijn geen uitzonde ring, constateert woningplat form Pararius. Een nieuwe huur der betaalt in de vrije sector - voor een bescheiden woning van 70 vierkante meter - gemid deld al 1143 euro per maand. Natasja de Groot Amsterdam ZAANDAM Ahold Delhaize voelt de stakingen bij zijn Noord-Amerikaanse dochter bedrijf Stop Shop in de por temonnee. Het Nederlands- Belgische supermarktconcern denkt in 2019 minder winst te maken dan vorig jaar. Het su permarktconcern kwam met die mededeling bij de bekend making van een voorlopige overeenkomst met de bonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17