Marjan Berk Boete voor shariahuwelijk zonder wettelijke trouwerij Overleden hertog Jean was 'wijs, mild en verbindend' II NIEUWS 15 Strengere regels om vrouw te beschermen De hele wereld blaast zichzelf op, wij rennen door de tuin om eieren te zoeken De paasdagen waren woestvrolijk en licht chaotisch. Ik had de kinderen en kleinkinderen in clusief de nieuwe aanwas van vriendinnen en vrienden (die wisselen ook nog wel eens in het kader van elkaar goed leren ken nen en ingewisseld worden voor een nieuw veelbelovend a. meisje b. jongen) uitgenodigd voor het eieren zoeken in de tuin met aansluitende lunch, ook in de tuin! Ze besloten allemaal op een ander tijdstip te arriveren, het geen een levendig beeld ople verde. De schatten hadden beslo ten dat ik 'ontzorgd' moest wor den, dus werden er pannen heer lijke soep en bakken maaltijd salade binnengebracht. En ook een enorme hoeveelheid verse afbakbroodjes, plus saucijzen broodjes voor de carnivoren. had ik voor dag en dauw ver stopt... Ach, een dierbare traditie, waaraan ik nog steeds hecht. En waarin ik nog steeds word ge steund door de kleinkinderen. Drie kleindochters riepen al vier weken voor Pasen: ,,Oma, we gaan toch wel eieren zoeken?'' Maar natuurlijk, dat spreekt voor zich. De hele wereld blaast zich zelf enthousiast op, maar wij ren nen door de tuin om eieren te zoeken Behalve dat mijn linkerheup plotseling de neiging vertoonde het af te laten weten. ,,Au!" dacht ik. „Liever niet vandaag, mag het morgen?'' Maar de heup manifes teerde zich steeds prominenter, ik leunde zwaarder op mijn ste vige stok. Ik dacht aan een nabije toekomst en aan de verhalen van vriendinnen over hun nieuwe heupen. ,,Ik praatte gewoon met de chirurg, terwijl hij mijn nieuwe heup bevestigde. Ik wilde niet eens een roesje!'' riep een stoere vriendin. schepte een andere vriendin op. ,,Ik heb twee nieuwe knieën en twee nieuwe heupen. En ik zit nu op volksdansen!'' Mijn vriendinnen waren be gonnen aan een vrolijke bemoe digingsactie. ,,Je toekomst ziet er weer veel beter uit met zo'n lek kere nieuwe heup'', overdreef mijn buurvrouw. ,,Ze doen het tegenwoordig met heel nieuw materiaal.'' Ze serveerde mijn eventuele nieuwe heup als een smakelijk gerechthoe eerder, hoe lekkerder! Ik nam maar vast twee verse paracetamollen, daarmee pijn loos ruim baan scheppend voor de tocht met stok op het smalle pad langs de Kalenbergergracht naar het parkeerterrein, waar mijn ouwe trouwe lichtgedeukte volautomatische Saabje op mij wachtte. „Voorzichtig!" riep een welwil lende passant die mij zag instap pen. Hetgeen mij deed denken aan mijn lieve oude tante, die op haar oude dag nog had leren au torijden. Haar man was een hooggeplaatste marineman, die zorgzaam een matroos met haar meestuurde op haar tochten. Zij zelf had altijd één advies, wan neer er moest worden autogere den. „Denk er om, lieve nicht! Pompend remmen!" Groothertog Jean (98) over leed aan een longontsteking. Hij re geerde vanaf 1964 en droeg in 2000 de troon over aan zijn oudste zoon Henri, de huidige groothertog. Te midden van vele condoleances reageerde ook het Nederlandse ko ningshuis bedroefd op het overlij den. ,,Met zijn weloverwogenheid en menselijkheid droeg hij bij aan rust en vertrouwen in zijn land en in Europa. Wij hebben een vriend verloren en denken met ontroering terug aan de mooie momenten met hem. Wij zijn dankbaar voor de vriendschap en de warmte die hij uitstraalde en koesteren de vele dierbare herinneringen aan hem", schrijven ko I ning Willem-Alexander, I koningin MSxima en prin ses Beatrix. Ze noemen de groothertog 'een wijs man, mild en verbindend in zijn optreden'. Ook koning Filip van België reageerde op het overlijden van zijn oom. ,,De groothertog was een uiterst gerespecteerde persoon en erg geliefd, zowel in België als in Luxemburg'', schreef de koning op Twitter. Jean trouwde in 1953 met prinses Joséphine-Charlotte, zus van de Belgische koningen Boude- wijn en Albert II. Samen kregen zij vijf kinderen. In 1964 volgde hij zijn moeder Charlotte op als staatshoofd van Luxemburg, een functie die hij tot oktober 2000 vervulde. Onder zijn bewind groeide Luxemburg uit tot een be lastingparadijs. Na zijn aftreden trok Jean zich terug op kasteel Fischbach, in het noorden van Luxemburg. Zijn vrouw overleed in 2005 en de laat ste jaren nam hij steeds minder deel aan het openbare leven, al was BHij was een van de weinigen uit een koninklijke familie die in '40-'45 meevocht Jean in 2014 wel nog aanwezig in Normandië voor de grote interna tionale herdenking van D-day. Hij was één van de weinigen uit een koninklijke familie die tijdens de Tweede Wereldoorlog actief deel nam aan de gevechten. een half jaar de cel in. Ook vinden de partijen dat Justitie strenger moet optreden tegen imams die shariahuwelijken sluiten. Nu wordt zelden iemand vervold. GroenLinks-Kamerlid Kathalijne Buitenweg komt ook met een wets voorstel dat het makkelijker maakt om shariahuwelijken of andere re ligieuze verbintenissen te ontbin den. ,,Als een van de twee wil schei den, moet de ander meewerken.'' Met de wetswijziging hopen de partijen een eind te maken aan ge dwongen huwelijken. Die komen vooral voor bij jongeren tussen de 16 en 25 jaar in gemeenschappen met sterke familietradities. Het gaat zowel om vrouwen uit streng isla mitische gemeenschappen als om vrouwen in de Surinaams/Hindoe- staanse gemeenschap of onder Roma. Jaarlijks zijn er zo'n 180 mel dingen van. Daarnaast moet het een oplos sing bieden voor zogeheten huwe lijkse gevan genschap. Veel vrouwen kunnen niet meer van hun partner af, bij voorbeeld omdat de religieus leider of de man weigert mee te werken aan een sontbinding van het huwe lijk. Of omdat de vrouw bang is voor eerwraak of dat ze het gezag over haar kinderen dreigt te verlie zen. ,,Gisteravond ben ik nog met een vrouw mee geweest naar de politie om aangifte te doen'', zegt Shirin Musa van vrouwenrechtenorgani satie Femmes for Freedom. Om de Als ze haar man verlaat en een nieuwe relatie begint, kan ze worden gestenigd vrouw niet in gevaar te brengen, wil Musa niet te veel details kwijt. Maar haar relaas staat volgens Musa wel symbool voor dat van honder den andere slachtoffers van huwe lijkse gevangenschap. „Het is een vrouw die twee jaar geleden alleen in de moskee is ge trouwd", zegt Musa. „De man bleek gewelddadig en wil niet meewer ken aan een scheiding. Hoewel het huwelijk niet geldt voor de Neder landse wet, geldt die wel voor haar islamitische gemeenschap en voor haar land van herkomst. Als ze haar man verlaat en een nieuwe relatie begint, kan ze worden veroordeeld voor overspel door middel van steniging. De wetgever moet deze zwakke groep in de samen leving beter beschermen.'' Kerkelijke huwelijken mogen in Nederland alleen worden gesloten als het echtpaar éérst voor de wet is getrouwd. Dat is onder meer om te voorkomen dat de vrouw niet rech teloos achterblijft wanneer het tot een scheiding komt. ,,Die wet bestaat al sinds de Na poleontische tijd, maar moet drin gend worden afgestoft nu er in Ne derland veel shariahuwelijken wor den gesloten zonder dat iemand zich iets van de Nederlandse regels aantrekt'', zegt VVD-Kamerlid Je roen van Wijngaarden. Nu is het zo dat alleen de religieus leider die zo'n huwelijk sluit kan worden beboet, maar dat werkt in de praktijk onvoldoende, vinden de indieners van het wetsvoor stel. Van Wijngaarden: „Door ook de echtelieden zelf of de ge tuigen te beboeten, hopen we dat mensen beter nadenken voordat ze dit doen. De wet is er voor iedereen. We kunnen niet toestaan dat er parallelle sa menlevingen zijn in Neder land waarin vrouwen rechteloos zijn." Trouwambtenaar Wie niet eerst naar een officiële trouwambte naar gaat, riskeert als het aan VVD en GroenLinks ligt een boete van 4000 euro. Wie bij herhaling meewerkt aan zo'n on officieel huwelijk kan woensdag 24 april 2019 GO Heuo Dertig niet zelfgeverfde eieren ,,Ik ben een bionische vrouw!'' Groothertog Jean d'Aviano (foto), het voormalige staatshoofd van Luxemburg, is giste ren overleden. Bob van Huët Rotterdam/Luxemburg Wie een shariahuwelijk aangaat of daaraan meewerkt, moet wor den beboet als niet eerst een of ficieel huwelijk voor de wet is af gesloten. VVD en GroenLinks komen vandaag met een wets voorstel om dat te regelen. Hans van Soest - Shirin Musa, Femmes for Freedom M Shirin Musa van Femmes for Freedom. FOTO MARCO DE SWART Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15