12 NIEUWS Het antisemitisme is sterk toegenomen in Frankrijk. Joden gaan uit voorzorg bij elkaar wonen. „Hier hoeven we niet bang te zijn.'' ANTISEMITISME FRANKRIJK inks ligt de joodse boek winkel Beit Hassofer. In de etalage liggen kinder boeken over het joodse paasfeest - geschreven in het Hebreeuws. Een paar meter verderop: de joodse slager Berbèche, waar je ook iets kan eten: 100 procent koosjer. ,,En kijk deze twee restaurants, ook allebei koosjer. De één is er vorig jaar bijgekomen, de ander twee jaar gele den'', vertelt Paul Chemouny. Hij komt van het ene restaurant en wan delt naar het tweede, een hypermo derne fastfoodzaak. In de etalage hangt een groot papier waarop staat dat het restaurant is gecertificeerd door officiële Joodse instanties. ,,De afgelopen jaren is de wijk enorm veranderd, véél Joodser geworden. Ik woon zelf hier om de hoek. En van de twaalf appartemen ten in dat gebouw worden er nu acht bewoond door Joodse gezinnen.'' Chemouny is 82 jaar oud, Joods, en sjokt langzaam - 'ik heb artrose' - door zijn wijk in Noordwest-Parijs, het 17de arrondissement. Er wonen nu 40.000 tot 45.000 Joden: bijna een kwart van alle bewoners. Daarmee is het, naar verluidt, één van West Europa's grootste Joodse wijken. De fietsenmaker op de hoek is Joods. Schwartz's Deli aan de over kant is een ontmoetingspunt voor Joden tijdens lunch en diner. ,,Kijk'', zegt Chemouny. ,,Dit is de synagoge waar ik meestal naartoe ga.'' Hij staat voor een Joods cultureel centrum, schuin achter zijn huis, waarvan een deel wordt gebruikt als gebedsruimte. Chemouny schudt hartelijk de hand van synagoge-voor zitter David Sellam. ,,Zo'n twintig jaar geleden stond in deze wijk één synagoge, nu zijn er zes tot acht'', zegt Sellam. Het 17de arrondissement is uitge groeid tot een toevluchtsoord voor Franse Joden. Hier voelen ze zich veilig. Onder elkaar. „Mensen voelen zich in deze wijk op hun gemak. We kunnen hier Joods zijn zonder dat we bang hoeven te zijn dat we worden aangevallen als we de synagoge uit komen'', zegt David Sellam. Frankrijk had vorig jaar te maken een fikse toename van antisemi tisme. In 2018 waren er 541 inciden ten: een stijging van 74 procent in STRAF vergelijking met 2017. In twee derde van de gevallen ging het om bedrei gingen. Bijna 20 procent betrof ver nielingen, zo'n 15 procent was fysiek geweld. De cijfers worden verzameld door joodse organisaties en doorgegeven aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De politie heeft zelf geen cij fers: het is in Frankrijk per wet verbo den om misdaden te registeren op re ligieuze achtergrond. Een duidelijke reden voor de stij ging weet niemand te geven. De daders zijn divers. Soms zijn het van dalen die hakenkruisen op muren of graven zetten. Soms zijn het ex treemrechtse activisten die bedrei gingen uiten. En een fenomeen dat steeds vaker wordt genoemd: span ningen tussen moslims en joden in de voorsteden van Parijs. Haat jegens Israël zou daar worden omgezet in haat jegens joden. Joodse kinderen worden lastig gevallen op scholen, op gebouwen worden antisemitische leuzen gekalkt, en joden met keppeltjes worden uitgescholden op straat. ,,Het antisemitisme is overal toege nomen, maar het meest in sommige banlieues waar moslims en joden samenwonen en waar joden niet meer het gevoel hebben veilig te zijn'', constateerde onderzoeker Jé- róme Fourquet in 2016 in zijn boek Volgend jaar in Jeruzalem? Vluchten uit banlieues In 'beruchte' voorsteden van Parijs zoals Aulnay-sous-Bois en La Cour- neuve zou sprake zijn van een leeg loop. ,,Ze vluchten uit de banlieues'', zei Francis Kalifat, de voorzitter van de Joodse koepelorganisatie Crif. ,,In tien jaar tijd zijn daar 50.000 tot 60.000 Joden weggegaan.'' Veel van hen trekken naar wijken zoals het 17de arrondissement in Parijs, waar al veel geloofsgenoten wonen. Anderen verhuizen naar Israël. In 2015 werd een piek bereikt: toen vertrokken 2016 2017 2018 achtduizend Franse Joden naar Israël. Stella Bensignor woonde met haar man en drie kinderen in zo'n buiten wijk, ten oosten van Parijs. ,,Ik ging op een ochtend ons huis uit en liep naar de auto om mijn kinderen naar school te brengen. Mijn dochter zei: 'mama, zie je wat erop staat?''' Ben- signor pakt haar telefoon om de foto's te laten zien. ,,Op mijn portier was met grote letters 'JOOD' gekerfd.'' De letters zijn met een scherp voorwerp op het autoportier aangebracht. ,,Aan de andere kant van de auto was in de deur 'Israël' gekrast. En daarnaast nog een soort ster, wat waarschijnlijk een Jodenster moest voorstellen. Ik was geschokt.'' Bensignor deed meteen aangifte. De politie waarschuwde haar dat er meer bedreigingen aan konden komen als haar familie in de wijk 'bekend zou staan' als Joods. Dat was voor haar de druppel. ,,We zijn de zelfde avond vertrokken. Ik wilde daar niet blijven wonen. Ik was doodsbang. We hebben snel wat dingen in dozen gepakt en zijn naar mijn ouders gegaan. Daar hebben we vier maanden gewoond, totdat we een nieuw huis hadden.'' Het was een traumatische erva ring. Maar tegen haar kinderen is Bensignor zelfverzekerd. ,,Ik zeg dat ze zich er niet te veel van moeten aantrekken.'' Zelf heeft ze het er wel degelijk moeilijk mee. Ze is nog steeds bang. ,,Als ik alleen thuis ben, zit ik nog weleens te huilen. Het wordt wel minder. Je probeert het te vergeten. Maar in de media hoor je steeds weer over antisemitische inci denten, over hakenkruisen op joodse graven en dat soort dingen. Dan word ik er toch elke keer weer aan herin nerd wat mij is overkomen.'' De daders zijn nog niet gepakt. Ze heeft geen idee wie haar auto be kraste. ,,Je vraagt je de hele tijd af: waarom? Wat hebben we gedaan om zoiets mee te maken? Is het alleen omdat we Joods zijn?'' woensdag 24 april 2019 GO Frank Renout Parijs In Frankrijk is het moeilijk om antisemitisme en racisme straf rechtelijk aan te pakken. Ze staan genoemd in de Wet op de Pers uit 1881, maar die is er juist om de vrijheid van meningsuiting te waarborgen. Onder de leus 'racisme is geen opinie maar een strafbaar feit' zijn zeventig parle mentariërs, ook van de rege ringspartij van president Macron, een actie gestart. Antisemitisme en racisme moeten volgens hen in het Wetboek van Strafrecht worden opgenomen. In Herrlisheim, Oost-Frankrijk, zijn joodse graven beklad met hakenkruisen. Aantal antisemitische incidenten in Frankrijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12