Jihadisten slaan weer toe in Mali 9 VRAAG BIJ HET NIEUWS dent Macron van Frankrijk, Angela Merkel ook, dus wat wilt u precies horen?'' Een ander lid van de com missie wil het alleen anoniem zeg gen: „Rusland neemt de hele weste lijke Balkan over plus Centraal-Eu- ropa.'' Het is duidelijk: Roemenië zit in de piepzak, maar wil geen ruzie met de buren. Juist daarom is iedereen hier zo blij met de oefening Sea Shield, de groot ste ooit in de regio. Ze staat onder lei ding van de Roemeense marine, en kent een belangrijke Navo-bijdrage. Meer dan twintig schepen uit Roe menië, Bulgarije, Turkije en Grieken land, maar ook uit Canada en Neder land voerden hier de hele vorige week manoeuvres uit, onder het toe- We zullen zeker een passend antwoord geven. De Navo moet zich nergens mee bemoeien in de Zwarte Zee ziend oog van de Russen. De Neder landse rol is opmerkelijk. Het vlag genschip, de aanvoerder van de vloot, was de Zr. Ms. Evertsen, met als kapi tein Sjoerd Feenstra. Het bevel over de Navo-schepen was in handen van commandeur Boudewijn Boots. Ze stralen een vanzelfsprekend zelfvertrouwen uit, als ze na de oefe ning afgemeerd zijn in de Roe meense havenstad Constanta. Not hing beats the real thing", zegt Boots. ,,We hebben slecht weer gehad en goed weer, mist en regen. Het was prima. Het is belangrijk dat we met elkaar oefenen, dat we elkaar leren kennen.'' Dat lijkt geen overbodige luxe. De Roemeense en Bulgaarse schepen bieden bepaald een andere aanblik dan de Evertsen. ,,Dat kan ik niet ontkennen. Compatibiliteit is een voortdurende uitdaging. De kloof moet niet te groot worden.'' Boots noemt het 'een interessant gebied'. ,,Natuurlijk is de Navo be zorgd over de situatie. Voorheen oe fenden we hier 80 dagen per jaar, nu 120. Maar'', zegt hij, net als elke an dere Navo-functionaris hier in het gebied: ,,We zijn niet op zoek naar een conflict. We willen de Russen wél laten zien dat we hier een geloof waardige strijdmacht op de been kunnen krijgen.'' En natuurlijk worden ze in de ga ten gehouden. ,,Voortdurend'', zegt Boots. Net zoals dat andersom onge twijfeld ook zo is. „Plotseling zien we ze soms, ergens aan de horizon. Ge woon even hun spierballen laten zien. Dat doen wij ook. Maar het blijft altijd veilig en professioneel. We hebben ons nooit bedreigd ge voeld.'' Spanning Toch moet de spanning er wel dege lijk zijn. De Russen zijn agressief be zig geweest in de regio, en ze blijven maar nieuw materieel aanvoeren. De Navo heeft een 'duidelijk beeld' van de Russische slagkracht, zegt Boots. ,,Nieuwe schepen, nieuwe vliegtui- De Russen hebben nieuwe schepen, nieuwe vliegtuigen, veel meer onderzeeërs gen, veel meer onderzeeërs. En de ha ven van Sebastopol wordt zeer inten sief gebruikt.'' De Russen kijken op een andere manier tegen de oefeningen aan. De strekking: Moskou is niet blij. ,,We zullen elke dreiging die uitgaat van Navo-activiteiten neutraliseren'', al dus onderminister van Defensie Alexander Grushko. ,,We zullen ze ker een passend antwoord geven. De Navo moet zich nergens mee be moeien in de Zwarte Zee.'' In journaals en in kranten en soci ale media wordt er ook gesproken over 'aanvalsoefeningen' van de Navo en over Russische tegenoefeningen om 'een land in het westen van de Zwarte Zee' met de grond gelijk te maken. ,,Ach, ze hebben zo hun eigen manier van reageren'', zegt Boots luchtig. Maar het tekent wel de span ning, die er ook bij de Navo moet zijn. „Uiteindelijk moeten wij hier gereed zijn als de Navo op de knop drukt. En in de tussentijd moet ik zorgen dat ik geen enkele fout maak. Anders zou het zomaar eens uit de hand kunnen lopen.'' Op 30 april eindigt de Nederlandse bijdrage aan de VN-missie in Mali. Terwijl de Nederlandse troepen zich terugtrekken valt het straatarme Afrikaanse land ten prooi aan politieke chaos en een nieuwe geweldsspiraal Bijna een maand na een slachtpartij in Ogossagou, een dorp in het midden van het land, is premier Soumeylou Boubeye Maiga gisteren opge stapt. Hij zou te slap hebben opgetreden voor en na de aan slag waarbij vele tientallen mensen in een met benzine gevulde kuil zouden zijn sa mengedreven en afgemaakt met machinegeweren. Onder de verkoolde slachtoffers zijn moeders met kinderen. Er werden die dag 160 mensen vermoord. Indirect wel. Dit was een afre kening tussen Fulani, een is lamitisch volk van veehou ders en Dogon, een eveneens overwegend islamitisch volk van akkerbouwers. Allerlei milities, al dan niet gelieerd aan de terreurorganisatie al- Qaeda, strijden om de macht waarbij het Malinese leger ook vaak partij kiest. In een land waar klimatologische veranderingen hard aanko men en veehouders nieuwe gronden inpikken, kunnen terreurorganisaties gemakke lijk aanhang werven. Bij de ji- hadisten zitten relatief veel Fulanistrijders, waardoor on schuldige, niet-jihadistische en ongewapende Fulani vaak de rekening gepresenteerd krijgen van wraakzuchtige Dogonmilities. Ondanks de buitenlandse in terventies zijn jihadisten de baas in het centrum van het land. 'Behalve aanvallen en systematische plundering hebben de jihadisten hun wil opgelegd aan het volk en zijn ze ook begonnen in sommige dorpen belastingen te heffen alsof de Malinese overheid niet meer bestaat', schrijft een krant uit hoofdstad Bamako. Ja. En er is veel goed werk ver richt door de langeafstands- verkenners, inlichtingenper- soneel en politietrainers. Onze militairen waren de 'ogen en oren' van de VN- missie Minusma. Maar de Ne derlandse bijdrage is niet ver lengd. Tijdens de missie in Mali sneuvelden vier Neder landse militairen. Twee bij een helikoptercrash in 2015 en twee in juli 2016 tijdens een oefening met een ondeugde lijke granaat. zaterdag 20 april 2019 GO H -Alexander Grushko, onderminister van Defensie Het Nederlandse marineschip Zr. Ms. Evertsen was tijdens de grote oefening het vlaggenschip. Commandeur Boudewijn Boots (m) voerde het bevel over de internationale zeemacht. FOTO'S GERBEN VAN ES/MINDEF -Boudewijn Boots, commandeur Bob van Huët Wat is er gebeurd? Heeft dit te maken met het oprukkende jihadistische ge weld dat wij als Nederland, samen met de VN en de Fransen, zouden helpen in dammen? Maken de jihadisten weer de dienst uit in Mali? Was tegenhouden van oprukkende moslimextremis ten niet de reden om in 2013 250 Nederlandse militairen naar Mali te sturen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9