8 OEFENING NAVO Het is maar een klein zeetje, maar de baren zijn woelig. In de wateren rond de Krim staan de Navo en de Russen tegenover elkaar. Nog nooit eerder was er zo'n grote oefening in de Zwarte Zee. ,,Eén fout, en het kan zo uit de hand lopen." zaterdag 20 april 2019 zijn, maar ie Mark van Assen Boekarest/Constanta Je ziet ze niet. Maar ze zijn er wel. En soms zie je ze heel even en dan zijn ze weer weg. Dan is die kleine Zwarte Zee ineens toch wel heel groot. Wie weet wat er allemaal achter de horizon schuilt. Sommigen (in dit geval de Oekraïners) denken het te weten en komen dan met dit lijstje: daar, aan de overkant, op het schier eiland dat de Krim heet, lopen 32.000 Russen rond, met 40 tanks, 680 pantservoertuigen, 174 artilleriesystemen en 113 vliegtuigen. Vijfjaar geleden, dus vóór de Russen de Krim afpakten van Oekraïne, zag het lijstje er heel an ders uit met ongeveer 15.000 solda ten, nul tanks, 92 pantservoertuigen, 24 artilleriesystemen en 22 vliegtui gen. Je zou van minder zenuwachtig worden. Hiermee is natuurlijk niet gezegd dat de Oekraïners het bij het rechte eind hebben. Zij hebben er alle belang bij om Het Gevaar dat Moskou heet zo groot moge lijk af te schilderen. Zeker sinds ze officieel vrienden zijn met de Navo (nog geen lid, maar wel 'partner', zoals dat dan heet). Nie mand weet precies^ wat de Russen aan het doen dereen weet wel: wie de Krim heeft, beheerst de Zwarte Zee. Sinds begin 2014, toen president Vladimir Poetin zei dat het tijd was dat de Krim weer terug moest naar Rusland en meteen de daad bij het woord voegde, zijn dat dus de Russen. En daar wordt ieder een heel erg zenuwachtig van, met name de Roemenen. Maar eerst even de Zwarte Zee, over het hoe en waarom. Het lijkt hier een klein hoekje van Europa, ver weg van alles en iedereen. Dat is ook zo, maar er broeit van alles. In 2008 knalde het aan de oostkust, toen de Russen een korte oorlog uitvochten met Georgië. Zes jaar later an nexeerde Poetin de Krim, omdat het altijd al deel zou zijn geweest van het moederland (al verschillen daar de meningen over). Er lopen in de regio belangrijke gas- en olieleidingen, via Oekraïne naar Centraal- en Oost-Eu- ropa, via Turkije naar Zuid-Europa en verder. Voor Rusland is de haven van Sebastopol (op de Krim!) zijn enige uitvalsbasis naar de Middel landse Zee, en verder. Ook in de aan bieding: tal van 'bevroren conflicten' die zomaar kunnen ontdooien en de boel in lichterlaaie kunnen zetten, zoals in Transnistrië, Ossetië, Don bass in het oosten van Oekraïne en Nagorno-Karabach. En we hebben natuurlijk het prominente Navo-lid Turkije met zijn lange Zwarte Zee kust, de kleine Navo-broeder Bulga rije, en Roemenië, ook Navo-lid, dat doodzenuwachtig wordt van de Russen in de buurt en er alles aan doet om daar de aandacht op te ves tigen. Dreiging Praat maar eens met minister van Defensie Gabriel-Benjamin Les. In zijn kantoor in Boekarest snapt hij er niks van dat de Navo meer oog heeft voor de Russische dreiging in de Baltische staten en Polen dan voor zijn eigen Roemenië. ,,We kunnen de Russische bedreiging niet nege ren!'' Of generaal Nicolae-Ionel Ci- uca, chef-staf van het Roemeense le ger: ,,Rusland is de belangrijkste speler in de regio. De veiligheidssi tuatie is alleen maar aan het ver slechteren. Zal ik u eens vertellen hoeveel oefeningen wij het laatste jaar hebben gehad? Dat zijn er 9000. Of dat niet heel erg veel is? Jazeker. En tien keer zo veel als vijf jaar gele den.'' Ook in het parlement staan alle seinen op rood. Dorel-Georghe Ca- pras, voorzitter van de Defensie commissie, spreekt over een 'zeer grote dreiging', al kan hij niet met een voorbeelden noemen. ,,Het is wél heel erg nodig dat de Navo de oostelijke flank versterkt." Waar hij het pertinent met over wil hebben, zijn de diplomatieke relaties met en kele buurlanden die een meer dan vriendelijke band met de Russen hebben opgebouwd. Servië bijvoor beeld, maar ook Bulgarije, mede- EU-lid Oostenrijk en megabuurman Turkije, die zelfs wapens koopt van de Russen. Het ligt allemaal zeer ge voelig. ,,Ach, iedereen spreekt Poetin wel eens'', klinkt het nors. ,,Presi- GO Plots zijn ze er, de Russen op de Zwarte Zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8