6. DIGI-EI 7. SPROETEN 8. SPIERBALLEN 9. SCHARREL 9 2. FOEI Paaseieren kun je niet alleen met Pasen zoeken, maar gedurende het hele jaar op je computer. Wat is een digitale easter egg? A. Een verborgen stukje code, zoals een virus, dat in een ander programma verstopt is. B. Een grapje van verveelde programmeurs, dat alleen door zeer oplettende gebruikers gevonden kan worden. C. Het begin van een computerprogramma waar alvast een stukje code van bestaat, zoals een ei het begin van een vogel is. Wanneer de makers het voltooien, komt het ei uit. Als je wilt weten of eieren van een kip komen die in alle vrijheid buiten heeft rondgescharreld, hoe pak je dat dan aan? A. Kijk naar het stempel op het ei. Als het eerste nummer een twee of lager is, zit je goed. B. Kijk naar het stempel op het ei. Als het eerste nummer een nul of één is, ben je zeker van een blije kip. C. Kijk naar de spikkels. Blije kippen leggen echte dalmatiëreieren. Een bruin ei heeft mooie spikkels en een wit ei kun je prachtig versieren. Hoe zie je aan een kip welke kleur ei zij legt? A. Door naar haar oren te kijken. B. Door haar eten te bestuderen. C. Dat bepaal je door het ei op het juiste moment bij haar weg te halen. Serieuze sporters eten eieren voor een vlot herstel en om spieren te kweken. Hoe kunnen zij hun ei het beste eten? A. Eet het eiwit en negeer de dooier. Zo krijg je de goede stoffen binnen, maar niet de vetten. B. Eet het eigeel en negeer het eiwit. Het eigeel heeft alle goede mineralen en vitamines. C. Echte bikkels eten gewoon het hele ei. DE ANTWOORDEN Hoog werken Altijd van je af Bedekte voeten Prikkende ogen Mondvol GO ZATERDAG 20 APRIL 2019 1. MIDDELEEUWEN C. Beschilderde paas eieren worden pas genoemd in de middel eeuwen. Zij werden vaak roodgeverfd en in plaats van de reguliere donatie aan de kerk geschonken. B. Begin 2019 heeft Jenner het wereldrecord voor de meeste likes op Instagram in handen. Als er een oproep verschijnt om de afbeelding van een kippenei tot nieuwe recordhouder te maken, reageren mensen enthousiast. Binnen de kortste keer krijgt het ei meer dan 24 miljoen likes, 6 miljoen meer dan Jenners record. 3. SOORTEN C. Het verschil tussen soorten eieren zit 'm in het kippenvoer. Volgens de Consumentenbond maakt je keuze niet uit voor je gezondheid. Omega-3 eieren bevat ten meer van dit vetzuur, maar niet iedereen heeft dat nodig. 4. BRRRR A. De schaal is vrij po reus, waardoor het niet handig is om eieren uit de doos te halen. Niet al leen blijven ze dan min der lang goed, ze nemen ook luchtjes en smaken van voedsel over. Wie zijn eieren wast, haalt het laagje weg dat tegen bacteriën beschermt. Door de eieren af en toe te draaien, breng je de dooier in contact met de schaal. Daardoor blijven ze langer goed. 5. GROOT A. Een struisvogelei kan 18 centimeter groot worden en 2 kilo wegen. Dat is te vergelijken met vijfentwintig tot dertig kippeneieren. 6. DIGI-EI B. Een easter egg is een goed verborgen grap in een computerprogram ma. Kijk bijvoorbeeld wat er gebeurt wanneer je in Google zoekt op do a barrel roll' of recursion Warren Robinett maakte de eerste easter egg in 1978, toen hij zijn naam in het computerspel Adventure verstopte. 7. SPROETEN A. Verschillende kippen- rassen leggen verschil lende tinten eieren, al zijn het vaak nuancever schillen. Gelukkig kun je altijd kijken naar de kleur van de oorlellen. Rode betekenen bruine eieren, witte leveren witte exemplaren op. 8. SPIERBALLEN C. Eiwit is een ander woord voor proteïne, dus je zou denken dat je de dooier links kunt laten liggen. Uit onderzoek aan de universiteit van Illinois blijkt dat het ei geel stoffen bevat die zorgen dat proteïne beter wordt opgenomen. Sporters kunnen daarom beter het hele ei eten. 9. SCHARREL B. Aan de stempel bovenop een ei kun je zien waar het vandaan komt. Een nul of één betekent dat de kip uit een biologische boerde rij komt of een vrije uit loop had. Een twee kan op zowel een scharrel als een ronddeelkip duiden. Ronddeelkippen mogen vrij rondlopen en naar buiten, scharrel- kippen leven dicht op elkaar in afgesloten stallen. Klussen doe je met je handen, maar je ook met je hoofd en verstand. Een ongeluk zit immers in een klein hoekje. Een paar weken geleden schoot ik thuis uit met een keuken mesje; met volle kracht in mijn hand. Het bloedde goed, maar voordat ik in paniek kon raken bedacht ik wat ik bij EHBO heb ge leerd. Blijf rustig. Duw de wond dicht. Hand omhooghou den. Gelukkig vond ik nog ergens een reisetui met pleisters en dat bleek voldoende. Het was toch niet zo ernstig als ik eerst dacht. Maar ik moet er niet aan denken dat het een zaag was geweest die in mijn hand was geschoten. Hoe gebruik je een werk- trap? Klap de trap goed uit en vast. Neem vervol gens de tijd om je werk- trap goed te positioneren. En zorg dat hij hoog genoeg is. Op je tenen staan is onstabiel. Daarbij heb je vaak je handen vol, dus kun je een val niet goed opvangen. Draag werkhandschoe nen om je handen te beschermen. Die hand schoenen beschermen je niet als je in je hand zaagt, dus zaag altijd van je af. Ja, dit is ook een goede les voor me zelf. Practice what your preach. De positie van mijn hand was niet han dig toen ik de pit uit de avocado haalde. Auw! Wil je even op zaterdag morgen met je pyjama aan op blote voeten dat lijstje ophangen? Uhm, niet verstandig. En al helemaal niet als je met elektra aan de slag gaat. Er kan wat op je voet vallen. Je kunt in een schroef gaan staan. Of een schok krijgen. Bedek dus je voeten. Ga je boren of bikken, zet dan een werkbril op. Voor brildragers zijn er overzetbrillen, dan zie je ook nog waar je boort of bikt. Ook han dig als je een plafond saust. Zo heb ik eens een klodder latex in mijn oog gekregen. Ik kan zeggen: dat prikt! Ben je aan het schuren, vloerbedekking aan het strippen of schimmel aan het verwijderen? Het is zomaar een greep uit wat stoffige klussen. Draag bij dat soort klussen een mondkapje. Als het heel stoffig is, huur dan een stofafzuiger. Daarmee voorkom je ook veel rom mel en schoonmaakwerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 89