voor U GEPROEFD Opruimen: je huis of je gedachtes David Arjan Ik vind het heerlijk, we wonen groter dan ik dacht Goede eiersalades zijn een aanwinst voor elk paasbuffet. Maar moet je kiezen voor het spul uit de supermarkt als ze in een handomdraai zelf zijn te maken? Ons panel proeft voor. 'Ah, dit bedoelde Baudet met brokstukken van de samenleving' 6 David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. n dit huis geen Marie Kondo. Het had op mijn deur kunnen staan, naast de sticker tegen ongeadres seerde post: hier wordt niet gekondood. Want sinds de dag dat haar boek in de winkels lag, in 2011 alweer, en haar Japanse evangelie van mini malistisch opgeruimde huizen en opgerolde kledingpakketjes over de hele wereld werd omarmd, vond ik het niks. Aardig mens, die Marie, maar dat neurotische opruimen doet ze maar ergens anders. Voor wie de hype rondom de 34-jarige opruimgoeroe hele maal heeft gemist, dit is haar punt: spullen zorgen voor onrust. Zorg daarom voor minder spullen in je huis en ruim de rest op een effectieve manier op. Zoals de meeste zelfhulp is die boodschap niet nieuw of baanbrekend, maar wat Kondo slim deed was er één cruciale vraag aan toevoe gen: does it spark joy? Of tewel, brengt het bezit van dit ding jou een vonk van vreugde? Mooie vraag, die je bij veel spullen doet twijfelen: waarom heb ik dit nog? Toch heb ik er een probleem mee. Want als je jezelf die vraag stelt over vreugde, met als doel meer rust in je hoofd en je leven, waarom begin je dan met je huis opruimen? Volgens mij zijn er effectie vere routes. Je agenda oprui men bijvoorbeeld. Wat zou er gebeuren als je jezelf bij alles waar je agenda mee volstaat afvraagt of het je vreugde brengt? DSt is pas informatie. vriendenkring: wat zou er gebeuren als je minder tijd doorbrengt met de mensen van wie je al een tijdje geen energie meer krijgt? Of juist méér tijd met die mensen op wie je stapelgek bent? DSt sparkt pas joy. Je kunt zelfs nog een stap verder gaan: ruim je eigen gedachtes eens op. Als je jezelf durft te betrappen op alle irra tionele, angstige en onhandige overtuigingen die je de hele dag denkt en jezelf vervolgens afvraagt of een bepaalde ge dachte je nog een vonk van vreugde geeft, dan ben je in balans voordat je het in de gaten hebt. De beste plek om te marie- kondoën is je eigen hoofd. Ik vond die focus op spullen dus maar stom. Maar ook de joy-vraag is dubieus, omdat het suggereert dat je de hele tijd blij moet zijn, alsof je een flipperkast bent die wordt geregeerd door je toevallige emoties van dat moment. Zo wijs zijn die kortetermijn- emoties vaak niet. Soms ma ken de dingen die je op korte termijn ongelukkig kunnen maken, je op lange termijn juist gelukkig. Maar ik had buiten mijn liefje gerekend. Sinds dit jaar op Netflix een documentaire ver scheen over Marie Kondo, is ze bloedfanatiek het huis aan het reorganiseren. Alle troep weg. Kleding in een rolletje. Alleen de joy behouden. En ik vind het heerlijk. Het geeft rust en overzicht en we wonen groter dan ik dacht. Als je nooit van gedachte verandert, leer je nooit iets. Dus wat ik echt heb gekondood, is mijn eigen mening. -Arjan Vergeer MATTHIJS MEEUWSEN Charlotte Kleyn (25) Jonneke de Zeeuw (31) Tamara Vojtechovsky (31) weer vele kant-en-klare eiersalades in de boodschappenmandjes zullen ploffen. Om zelf eiersalade te maken heb je genoeg aan wat hardgekookte eieren, mayonaise, verse bieslook en een snuf peper en zout. De kuipjes in de supermarkt zeu len daarentegen nog een karren vracht aan ingrediënten met zich mee, concludeerde ook de Consu mentenbond onlangs in zijn nieuw ste gids. In deze proeverij spannen Johma en Vitakrone (Lidl) de kroon: meer dan 35 bestanddelen zijn in de Er zijn van die producten die je zo kinderlijk eenvoudig zelf kunt maken, dat het verwonderlijk is dat de supermarkt er vol mee ligt. Zo ook eiersalade, in tientallen vari anten te koop bij de vaderlandse grootgrutters. Misschien wel omdat het spul zich gemakkelijk laat combi neren met tal van andere etenswa ren; op een croissant of cracker, in een gevulde tomaat of witlofschuitje, met bacon, bosui of brie. Tel daar de paasgele kleur bij op en het moge duidelijk zijn dat er dit weekend ZATERDAG 20 APRIL 2019 GO Hetzelfde geldt voor je Reageren? zo@persgroep.nl Bieslook voor de bühne Culinair historica, heeft een receptenrubriek in Het Parool en is coauteur van het boek Luilekkerland. Alias Mooncake. Ontdekt culi naire pareltjes voor onder meer Volkskrant video's. Is verkozen tot foodblogger van het jaar. Volgde de koksopleiding en studeerde voedselgeschiedenis. Organiseert historische culitours met spijspad.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 86