Decoratief kronkelen Ui 299,' Puur Oostenrijk O reiskatern.nl Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Vanaf Exclusieve Lezersreis Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Sommige bomen, struiken en planten wringen zich in allerlei bochten om een beetje op te vallen. Dat lukt ze best aardig. Tuiniers zijn gek op afwijkingen: een gewone hazelaar zal niemand aanplanten, maar een kronkelhaze laar willen we graag want dat is iets bijzonders. Van alle kronkelende bo men en struiken is de kronkelhaze laar de bekendste. Als in november eindelijk het blad van deze struik af valt worden de bizar gedraaide tak ken zichtbaar. De struik blijft met zijn kurkentrekkers fascineren tot Pasen van het volgende jaar, als de af gesnoeide takken van de kronkelha zelaar worden gebruikt om er bin nenshuis uitgeblazen eieren en an dere frutsels aan te hangen. Maar daarna komt de kronkelhaze laar weer in het blad, en dan zit je de hele zomer aan te kijken tegen het misvormde blad dat eruitziet alsof het door een verschrikkelijke plaag is getroffen. Kon je het onding maar verstoppen voor de zomer, om het dan 's winters weer tevoorschijn te halen. Maar merkwaardig genoeg lij ken veel eigenaren blind te zijn voor het afzichtelijke gebladerte. Niets kronkelt zo overtuigend als de kronkelhazelaar, maar er zijn veel meer bomen en struiken die kronke len, zoals de kronkelwilg. Die kron kelt wat minder sterk dan de haze laar, maar wordt ook tegen Pasen ver kocht; de Paastak voor de wat smal lere beurs. In Wisley Gardens, een botanische tuin in Engeland waar ik ooit werkte, was een afdeling waar alle kronke laars en andere botanische afwijkin gen in een hoekje bij elkaar waren geplant, en dat het Lunatic Asylum, het gekkenhuis, werd genoemd. Het trok veel bekijks, als een dolhuis in de middeleeuwen. Gelukkig hebben planten geen last van kijkers. Denken wij tenminste. Meestal zijn het bomen en struiken die kronkelen, maar ook bij vaste planten komen decoratieve misvor mingen voor. Dan doel ik niet op kronkelende floxen en penstemons, want dat gekronkel is een gevolg van een aantasting door parasitaire sten gelaaltjes. En als planten misvormd zijn door toedoen van een parasiet, dan vinden we ze opeens weer niet mooi. Het luistert nauw. Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. Een plant die in onze ogen decora tief kronkelt is de kurkentrekkerbies die je op tuincentra soms tussen de vijverplanten vindt. Laatst trof ik hem zelfs aan bij de dierenwinkel waar ik weleens brokjes voor de hon den koop. Maar goed, die branchever vaging is al lang gaande. Je kunt ook een goudvis kopen bij het tuincen trum. De kurkentrekkerbies groeit in ondiep water, waar hij door de weer spiegeling tweemaal kronkelt. Het is een bescheiden plant die je ook in een waterdichte bak op je terras of balkon zou kunnen planten. Ideaal voor hen die vaak uithuizig zijn. Eens in de twee weken bijvullen is dan ge noeg. Mijn favoriete kronkelaar onder de kruidachtige planten is de esculaap- ui, met de ingewikkelde naam 'allium sativum var. ophoscordon'. Deze ui is eigenlijk geen ui maar een kronkelknoflook die al in 1601 door de botanicus Clusius werd beschre ven. Bij deze plant is het kronkelen maar tijdelijk. De bloemstengel lijkt op een merkwaardig gebogen vogel- nek, totdat de bloemen zich openen en de nek zich strekt. 8-daagse autorondreis Karinthie en Tirol siL Pharos reizen ZATERDAG 20 APRIL 2019 PC De esculaapui is eigenlijk geen ui maar een kronkel- knoflook. En hij kronkelt maar tijdelijk. München Innsbruck O OOSTENRIJK Merano Bolzano Prijzen Data Depen Hoofd dance gebouw 26/05-15/06 315 339 16/06-06/07 345 369 07/07-20/07 375 399 21/07-17/08 399 439 18/08-31/08 375 399 01/09-14/09 345 369 15/09-05/10 299 329 V Twee regio's in één reis Heel veel inbegrepen Schitterende omgeving Ontdek tijdens deze afwisselende rondreis de twee meest geliefde regio's van Oostenrijk en combineer het zonnige zuiden van Karinthië met het sprookjesachtige landschap van Tirol. Kermagor-PreSsegger See ITALIË Inbegrepen live-tips ter plaatse (via WhatsApp) C02-compensatie Alpenhotel Marcius 4x overnachting incl. ontbijt welkomstdrankje dagelijks middagsnack zoals soep, salade en fingerfood (12-13u) dagelijks koffie met lekkernij (15-16u) dagelijks uitgebreid dinerbuffet dagelijks alcholische en non-alco holische dranken (10-22u) gebruik wellnesscentrum met o.a. Finse sauna, infraroodcabine, rust ruimte en binnenzwembad (10-22u) Nassfeld Plus Card met vele interes sante kortingen/gratis gebruikvan o.a. bergliften, openbaar vervoer etc. Ontdek eerst de groene almen, prach tige bergen en warme meren van Karinthië. Cultuur, culinaire verwenne rij, natuur, watersport, wandelen en fietsen; wie van afwisseling houdt zit zeker goed in Karinthië. Met buren als Italië en Slovenië is het niet zo vreemd dat dit zuidelijk gelegen gebied een bij zondere mix is van architectuur, tradities en zuidelijke flair. Dan rijd je door naar Tirol, waar je meteen beto verd wordt door de imposante bergwe reld. Tirol heeft prachtige dalen met ongerepte natuur om door te wandelen en te fietsen. Ontdek een van de vele heldere bergmeren die Tirol te bieden heeft. Neem een verkoelende duik en kom even helemaal tot rust. Je verblijf Je verblijft tijdens deze prachtige auto- rondreis in het gemoedelijke Alpenhotel Marcius in Karinthië en comfortabele Gasthof Rissbacherhoff in Tirol. In beide hotels geniet je van een heerlijk ontbijtje zodat je de dag goed kunt beginnen. Daarnaast zijn er nog vele andere extra's inbegrepen! Gasthof Rissbacherhof 3x overnachting incl. ontbijt dagelijks lekkernij (15-lBu) dagelijks driegangendiner of buffet lxperweekApfelstrudel bakken (13:30u) gastenkaart Zillertal met diverse kor tingen op de bergbaan in Fügen, korting op entree zwembad camping Aufenfeld etc. ■HBHmHnHHi Kinderkorting (bij 2 volbetalen- den op de kamer): 0-9 jaar gratis 10-14 jaar 50% korting 3e en 4e persoon 15+ 30% korting Prijzen in p.p. per rondreis o.b.v. 2 personen. Niet inbegrepen: reserveringskosten (€20,- per boeking), toeristenbelasting en Calamiteitenfonds (€2,50). Wijzigingen voorbehouden. Meer informatie en boeken: Ga voor Puur Oostenrijk naar onze website reiskatern.nl/pzc/pr1877 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 88333

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 84