Een fietsband leren plakken hoort wat mij betreft bij de opvoeding' Film: onderhoud écht nodig Bijna 18: het Nibud bereidt jongeren voor 'Beetje rood vlees is al risico' Driekwart van cv's bevat onwaarheden Fiets Tip: Niet helemaal zeker van je zaak? Bezoek dan de fietsenmaker. Zeker voor technisch ingewikkelde en dure elektrische fietsen is dat aan te raden. Lampen In de top 10 van veel voorkomende producten in het Repair Café staat de fiets op de derde plaats. Bezoekers komen vooral met problemen met de banden, ketting, remmen en ver lichting. Hendriks is verbaasd over het aantal mensen dat nooit heeft geleerd om een lekke band te plakken. ,,Dat hoort wat mij be treft bij de opvoeding. Iedereen zou thuis een bandenplaksetje moeten hebben.'' Gerommel in de ket- tingkast kan worden opgelost door de ket ting opnieuw te span nen. Verlichting repa reer je door de contac ten schoon te maken. Remmen doen het vaak weer door de kabels of blokjes te vervangen. Versnellingsproblemen kun je bijna altijd oplos sen met wat smeer of schoonmaakmiddel. Het apparaat raakt vervolgens ver stopt, kan zijn warmte niet meer kwijt en brandt door. Als een stofzuiger echt niet meer aan wil, ligt het vaak aan de koolbor stels in de motor. Die slijten in de loop der tijd, waardoor ze geen contact meer maken en er storingen ontstaan. Het vervangen van kool borstels is eenvoudig. Je maakt de stofzuiger open, ontkoppelt de motor, verwijdert de opgebruikte borstels en bevestigt de nieuwe op de vrijgekomen plek. Een setje kost tussen de 10 en 25 euro. Voor origi nele koolborstels betaal je doorgaans meer. Tip: Meer hulp nodig? Bezoek dan Ifixit.com, een website met gratis reparatiehandleidingen voor stof zuigers en nog veel meer. Ook kun je er terecht voor onderdelen en handige gereedschappen Er zijn spullen die je vanwege de grootte en het gewicht niet snel naar het Repair Café brengt, zoals een koelkast of wasmachine. In zulke situaties biedt Google uitkomst. Een zoekopdracht met de merknaam, het typenummer, een storingscode of een beknopte beschrijving van het probleem, zorgt in de meeste geval len voor een resultatenpagina met oorzaken en oplossingen. Levert je zoekopdracht niet de gewenste resultaten op? Dan kan Monteuropafstand.nl helpen. Een ervaren witgoedmonteur kijkt dan via Facetime of Skype over je schou der mee. Daarmee bespaar je voorrij- kosten. Monteur op Afstand rekent 14,50 euro per videogesprek. Die kos ten vervallen als de monteur voor een reparatie toch moet langskomen. Tweede op de lijst van meest mee gebrachte voorwerpen naar het Re pair Café staat de stofzuiger. Meestal is sprake van een snoer- of stekker probleem, vertelt Ruud Hendriks, vaste reparateur van verschillende Repair Cafés in Utrecht. Beide zijn eenvoudig te voorkomen, door bij voorbeeld het snoer met de hand te begeleiden bij het inrollen of deze enkel bij de stekker uit het stopcon tact te trekken. Een ander euvel is een defect op- rolmechanisme. In veel gevallen doet siliconenspray wonderen. Krijg je de beschermkap er niet af, spuit dan een beetje spray door de snoeropening. Laat het apparaat hierna een tijdje staan, zodat de aanwezige gassen kunnen vervliegen. Daarnaast worden veel stofzuiger problemen veroorzaakt door slecht onderhoud. ,,Het filter zit vol of ontbreekt, waardoor stof in de motorruimte komt'', zegt Hendriks. Bij defecte lampen is het vaak een kwestie van de contacten schoonmaken, batterijen vervangen of het snoer vervangen. Hendriks ziet geregeld lampen die niet meer wer ken vanwege een kapotte fitting. Vaak is onjuist gebruik de oorzaak. ,,Als je de fitting niet vasthoudt wan neer je er een nieuwe lamp indraait, gaat de schroefdraad na een tijdje kapot.'' Door een nieuwe fitting te plaatsten, is je oude lamp weer als nieuw. Tip: Weten hoe je een fitting aan een snoer maakt of een draadbreuk her steld? Youtube staat vol met handige instructievideo's die je verder kun nen helpen. Witgoed gegeten van solderen? Breng dan een bezoek aan je lokale Repair Café (repaircafe.org). Voor een kleine bijdrage staan de reparateurs je bij met raad en daad. Benodigde onder delen dien je zelf aan te schaffen of mee te nemen. Stofzuiger Leuk om te weten Handig om te weten Als jongeren 18 jaar wor den, zijn ze financieel zelfstandig. Ze moeten een aantal zaken regelen, zoals een zorgverzeke- ring, maar worden ook zelf aansprakelijk voor schulden. Het online geldplan 'Bijna 18' van het Nibud leidt jongeren stap voor stap door de vijf noodzakelijke geldzaken die bij de 18de verjaardag geregeld moeten zijn. De overgang naar financiële zelfstandigheid betekent niet altijd dat jongeren ook meteen financieel redzaam zijn, blijkt uit Nibud-onderzoek. Naar mate ze ouder worden, komen ze vaker geld te kort: één op de vier heeft betalingsachterstanden. Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten GO ZATERDAG 20 APRIL 2019 -RUUD HENDRIKS ILLUSTRATIE PIETER M. DORRENBOOM En wéér een garage rekening van 1000 euro voor een simpele onder houdsbeurt. Klopt dat wel? Automerk Ford probeert de twijfel weg te nemen: bij een apk en onderhoudsbeurt maakt de monteur een filmpje van alle tekortkomingen zodat er bewijs is voor de klant en de klant ook kan zeggen wat er wel en niet gerepareerd kan worden. De Consumentenbond toonde vorige week aan dat sommige garages de klant domweg oplichten. Brancheorganisatie Bovag noemt het initiatief 'een heel goede ontwik keling'. Ford is het eerste automerk dat het filmen verplicht gaat stellen voor alle dealers. Een onderzoek naar darmkanker zorgt in Groot-Brittannië voor onrust bij baconfans. Zelfs het eten van een klein beetje rood vlees, waarvan bacon een voor beeld is, zou het risico op darmkanker doen toe nemen. Voor de grootste Britse studie ooit werden een half miljoen mensen gevolgd. Het Britse minis terie van gezondheid adviseert maximaal 70 gram per dag. Dat rood vlees en darmkanker met elkaar in verband worden gebracht, was al bekend, maar niet dat een relatief kleine hoeveelheid al zo risicovol kan zijn. Leugentje om bestwil op je cv? Je bent niet de enige. Levent Bedrijfs recherche onderzocht 10.000 cv's en ontdekte dat in 75 procent van de gescreende cv's onwaar heden stonden, 25 pro cent daarvan waren échte leugens. Denk aan mensen die ergens zeg gen te hebben gewerkt, maar dat niet deden. Of sollicitanten die liegen over behaalde diploma's en nooit een opleiding hebben afgerond. ,,Men- sen zijn bang dat ze de baan anders niet zullen krijgen'', verklaart Levent- directeur René Reijenga.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83