Zelf herstellen is soms verrassend simpel Marktocht Laat de stofzuiger het afweten? Zet je koffieapparaat alleen nog lauwe bakkies? Ren niet meteen naar de winkel voor een nieuw apparaat, want zelf repareren is soms makkelijker dan je denkt. Het kan je een hoop geld besparen en is bovendien beter voor het milieu. 2 Bij een defecte Senseo gaat het vaak om een verroest magneetje in de vlotter odra een huishoudelijk apparaat defect raakt, loopt het grote kans stante pede bij het grofvuil te belanden. Doodzonde, vindt Martine Postma, want vaak valt het nog prima te repareren. Postma is de bedenker en oprichter van de duurzame Repair Cafés, ontmoetingsplekken waar handige vrijwilligers kapotte voor werpen nieuw leven inblazen. Daar van telt Nederland er inmiddels 450. Volgens Postma zijn veel proble men gemakkelijk op te lossen. Zelfs met twee linkerhanden kun je de meeste defecten eenvoudig verhel pen. Met deze tips van Repair Café reparateurs krijg je jouw kapotte spullen weer aan de praat. w Koffiezetapparaat In het Repair Café belandt van alles op de reparatietafel. Van broodroos ter tot naaimachine en van strijkijzer tot laptop. Maar het meest mee gebrachte product is de koffiezetter, blijkt uit de RepairMonitor, de online tool waarin Repair Café-reparateurs hun reparatiegegevens bijhouden. „Daarbij gaat het vooral om appara ten van het merk Philips'', zegt Postma. ,,In bijna de helft van de gevallen is sprake van een defecte Senseo.'' Boosdoener is meestal een gecorrodeerde magneet in de vlotter: het kunststof bakje of kokertje in het waterre servoir dat het water peil meet. Dat geeft een signaal als er te veel of te weinig water in het apparaat zit. Doordat de vlotter in veel gevallen niet geheel waterdicht is, wordt de magneet nat en gaat die roesten. Het gevolg is dat de Senseo geen water meer 'ziet' en weigert een kopje koffie te zetten. Een nieuw mag neetje is niet duur en boven dien eenvoudig te vervangen. Daar voor moet je de vlotter openen, het aangekoekte magneetje en de roest- resten verwijderen en het nieuwe magneetje plaatsen. Let er daarbij op dat de binnenkant van de vlotter goed droog is. Online variëren de prijzen voor een nieuwe magneet tussen de 50 eurocent en 5 euro. Iets lastiger is het vervangen van een defecte condensator, waardoor het apparaat alleen nog maar halve kopjes koffie schenkt. Daarvoor moet je het apparaat namelijk uit elkaar halen. In het geval van de Senseo wordt dat bemoeilijkt door lastig te verwijderen torx-schroeven, waar voor een lange (torx)schroeven- draaier nodig is om erbij te kunnen. De condensator is een blauw of geel blokje dat vastzit op de print plaat, het brein van het apparaat. Met een soldeerbout kun je die los sol deren en vervangen voor een nieuw exemplaar. Al met al een aardig klusje, maar met 2 euro - de prijs van een condensator - veel goedkoper dan het aanschaffen van een nieuwe Senseo. Tip: Beschik je niet over het juiste gereedschap of heb je weinig kaas Een mooie vaartocht over de Mark 1 Van55^ VOOr 47.50* ^^Zilvermeeuw Bekijk alle uitjes op pzc.nl/voorjaarsuitjes ZATERDAG 20 APRIL 2019 PC Repareren kun je leren KAJ VAN ARKEL Een mooie en afwisselende tocht over de rivier de Mark door heel West Brabant. Deze vaartocht is al een aantal jaren een populaire tocht. Dit komt mede door de afwisselende vaarroute en uiteraard de catering tijdens deze tocht. Om 09.30 uur worden de trossen losgegooid bij de aanlegsteiger in Drimmelen. De bemanning serveert koffie met appelgebak. Via de Amertak en de havens van Oosterhout komen we aan bij de Marksluis. Deze op afstand bediende sluis wordt geopend om de Mark op te kunnen varen. Je komt dan langs de volgende plaatsen; Breda, Terheijden, Zevenbergen, Standdaarbuiten, Stampersgat en DinteLoord. Bestel nu tickets op pzc.nl/marktocht Tickets zijn geldig t/m 31 juli 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82