Dieet op maat voor soldaat Soldaten kunnen in de toekomst op locatie hun eten uit een 3D-printer laten komen. Hun maaltijd kan op maat worden gemaakt zodat ze sneller herstellen. Voedsel uit de printer biedt in logistiek opzicht ook nog eens enorme voordelen. Het apparaat waarmee het leger op dit moment voedselexperimenten uit voert, staat nu nog in een laborato rium van TNO in Eindhoven. Maar als het aan Defensie ligt, gaat het in de toekomst naar elk missiegebied waar Neder landse militairen ten strijde trekken. Binnenkort krijgt een klein aantal militairen de eerste op maat gemaakte snacks, zoals energierepen. Als die proef een succes wordt, is het de bedoeling dat complete eenheden hun voorkeuren mogen indienen en lekkernijen krijgen uitgereikt met voedingsstoffen die zij nodig hebben. Het dieet op maat heeft voor Defensie het grote voordeel dat er geen kant- en klare pakketten meer wor den meegestuurd, maar alleen grondstoffen voor de 3D-printer. Die nemen veel minder ruimte in. Het ideale veldrantsoen is al eeuwenlang een kopzorg voor generaals. Napoleon besefte al dat militairen niets presteerden met een lege maag en dus loofde hij eind 18de eeuw een royale be loning uit voor degene die wist hoe hij het hele jaar verse groenten en vlees kon voorschotelen aan zijn manschappen. Nog verder terug in de historie was vitamine gebrek dodelijker dan een vijand, helemaal op oorlogsschepen. Soldaten kregen massaal scheurbuik omdat nog niet bekend was hoe eten houdbaar kon worden gemaakt. Deze 3D-printer maakt voedsel op maat. Van vele laagjes deeg, eiwit en andere ingrediënten bouwt het voedzame repen. Anno 2019 is houdbaarheid geen probleem meer en krijgen militairen genoeg voedingsstoffen en vitamines binnen om dagen te kunnen overle ven. Maar nog steeds valt er in het leger voor mi litairen weinig te kiezen. Elke soldaat die nu bij voorbeeld op wintertraining gaat, krijgt een standaardrantsoen dat bestaat uit zo'n 5200 ca lorieën. Vaak gaat het om zakjes soep, biscuits, chocolade- en notenrepen, energiedranken en hartig of zoet beleg. Standaardkeuze Wie moeite heeft met de standaardkeuze van Defensie, zal het er toch mee moeten doen, want iets anders is niet voorhanden. Sommige mili tairen lossen dat probleem op door het thuis front in te schakelen en hen favoriete hapjes te laten opsturen. Dat is eigenlijk best vreemd, vond onderzoekster majoor Maartje van Reedt Dortland bij Defensie. Topsporters werken al langer met speciale diëten om het beste in hen zelf naar boven te halen. Militairen bedrijven volgens haar vaak ook topsport. Denk bijvoor beeld maar aan de koudweertrainingen in het poolgebied waarbij militairen weken achtereen in de vrieskou moeten zien te overleven. Of ver blijven in het vochtige, klamme klimaat van de jungle. Hoe mooi zou het zijn als militairen daar maaltijden of snacks kunnen krijgen met extra Krachtvoer uit de printer ZATERDAG 20 APRIL 2019 GO TOEKOMST: VOEDINGS BEHOEFTEN Gemiddelde man na dag op kantoor RAYMOND BOERE Marinier, man, 80 kg na zware jungle-oefening Keuze uit (mix van) meerdere ingrediënten Systeem kent het juiste dieet van elke soldaat Geïntegreerde oven bakt de deeglaagjes een krokante reep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 78