wapenprobleem en is het wachten op nieuw bloedbad 21 afgestomptheid die je toch hebt.'' Klis begon de verhalen van over levenden en experts op te tekenen na de schietpartij in Parkland, Florida, waar vorig jaar veertien leerlingen en drie docenten wer den vermoord. De betrokken tie ners waren zo kwaad en lieten dat zo luid horen, dat nieuwe urgen tie ontstond in het eindeloos voortkabbelende debat over wa penbezit in de VS. Klis: „Aanscherping van de wa penwet is voor het eerst een groot thema in de voorverkiezingen bij de Democraten om het president schap. Er worden meer wetten aangenomen die het mogelijk ma ken om een wapen af te nemen als vrienden en familie aangeven dat het niet goed gaat met iemand. Maar ja, aan de andere kant kan ik ook heel cynisch zijn en zeggen: twintig jaar geleden was Colum bine en sindsdien is er eigenlijk bijna niks veranderd.'' ,,Ja, heel goed. De gemiddelde aanrijtijd in plattelandsgebieden is 26 minuten. Er zijn gewoon plekken in Amerika waar de poli tie niet op tijd zal zijn. En vaak hebben die scholen ook geen geld voor vergaande veiligheidsmaat regelen. Als dat betekent dat in een paar minuten tientallen kin deren vermoord kunnen worden, heb ik begrip voor het besluit le raren te bewapenen. Ik zal niet zeggen dat het een goed idee is, maar misschien wel het minst slechte idee.'' ,,Je kunt het niet zomaar. En als het je dan lukt, als je iets raakt, is het toch heel stoer, heel manne lijk ook. Maar een automatisch wapen afvuren, wat ik ook deed, is gewoon doodeng. Daar zit geen sportelement aan. Ik vond het een wapen dat uitsluitend is gemaakt om te doden en verwonden. Dat mensen die wapens willen bezit ten, zal ik nooit begrijpen.'' ,,Ik zou zelf nooit een vuurwapen willen bezitten, maar ik begrijp dat het voor sommige mensen een belangrijk onderdeel is van hun identiteit. Het afschaffen van het tweede amendement in de grondwet (waar het recht op wa penbezit in is vastgelegd, red.) is voor Amerikanen zoiets als de vrijheid van meningsuiting af schaffen. De één is er meer voor dan de ander, maar het is een heel fundamenteel iets. En ik snap wel dat je in een klein dorpje in de grote uitgestrekte leegte een wa pen wil bezitten om je te kunnen beschermen, omdat er geen poli tie is of omdat er wilde dieren rondlopen. Dat zit een beetje in de psyche van de Amerikaan.'' ,,Ik woonde in New York, in Park Slope, Brooklyn, een heel veilige omgeving, dus het was niet de hoofdreden. Maar zat wel in ons achterhoofd. Ik merkte aan ou dere kinderen dat de active shooter drills die ze op school meemaken heel veel met hen doen. Ouders zoeken hun kind en vinden hem ineens schuilend onder de tafel in de keuken, omdat hij een harde knal heeft gehoord en bang is. Op de school waar Ezra heen had kunnen gaan als we waren geble ven, was heel veel discussie om dat de bewaker een wapen wilde vanwege schietpartijen. Dan denk School shootings je toch: ik wil mijn zoon daar ei genlijk niet aan blootstellen.'' Het schrijven van Generatie Co lumbine is hem niet in de koude kleren gaan zitten. Hij droomde. Over slachtoffers, over Sandy Hook (de basisschool waar een schutter 26 slachtoffers maakte in 2012, red.) en de dagopvang van zijn eigen zoon. ,,Ik heb heel vaak even m'n werk moeten stilleggen. Als ik de opname van een inter view terugluisterde, of videobeel den terugkeek - het raakt je ge woon heel erg. En dan heb ik al leen over zulk geweld geschreven. Ik heb het niet beleefd, ik heb al leen met mensen gepraat die het hebben beleefd. Kun je nagaan wat zij meemaken.'' ,,Overduidelijk hebben ze alle maal geestelijke problemen, stoornissen, zijn ze getraumati seerd en suïcidaal. Maar het over grote deel heeft ook issues met hun lichaam. Een bepaalde schaamte over zichzelf, het idee dat ze niet voldoen aan een idee van mannelijkheid. Ze hebben het idee dat ze tekortkomen en willen dat compenseren met een grootse daad, of simpelweg met het bezitten van een wapen. Ze hebben vaak ook een zekere af keer van vrouwen, het idee dat ze recht hebben op aandacht van vrouwen, recht hebben op seks. Je zag het bij de schutter in de tram in Utrecht ook, hij had allerlei problemen met vrouwen. De meeste massaschutters hebben dat. Huiselijk geweld, een be paalde vrouwenhaat. Het past bij die beschadigde mannelijkheid. „Toxische mannelijkheid is even belangrijk als de beschik baarheid van vuurwapens. Kijk naar Zwitserland. Daar heeft één op de vier bewoners een wapen en gaan alle mannen in militaire dienst. Maar je hebt er vrijwel geen mass shooters. Omdat je niet de machocultuur hebt die je in de VS wel ziet. Wapens zijn in Zwit serland meer gereedschap dan machtsinstrument.'' Overigens is in de VS in 43 procent van de huishoudens een wapen aanwe zig, volgens een onderzoek uit 2018. ,,De eerste keer dat ik naar de film ging in Amerika lette ik op: waar zitten we, hoe ziet de zaal eruit? Ik was voorzichtig op een manier die ik in Nederland nooit was.'' ,,Nee, toen we een kinderdagver blijf zochten keek ik steeds met een waar de deur was en hoe je binnenkomt. Ah, een sluis, heel fijn, dacht ik dan. Als ik aankom en de deur staat open, vraag ik me direct af: waarom staat die deur open? Nog steeds heb ik het in m'n achterhoofd elke keer als ik Ezra wegbreng. En denk ik, o wacht, we zijn niet meer in Brooklyn.'' GO ZATERDAG 20 APRIL 2019 20 april 1999: scholieren ontvluchten Columbine High School waar twee leerlingen tijdens een schietpartij twaalf leerlingen en een docent ombrengen. foto afp President Trump en sommige scholen willen leraren bewape nen. Kun je je voorstellen dat het een veilig gevoel geeft? Je bent zelf gaan schieten in Oklahoma. Hoe was dat? Ben je het belang van wapens in Amerika gaan begrijpen? Je woont inmiddels weer in Ne derland. In hoeverre speelde vuurwapengeweld een rol bij je besluit te vertrekken uit de VS? 5. 9 doden 2. 27 doden 33 doden 1. 10 doden 17 doden •4 3. De grootste school shootings* in de VS sinds Columbine ('99:) 1. Virginia Tech University - 2007 2. Sandy Hook Elementary - 2012 3. Marjory Stoneman Douglas High school - 2018 4. Santa Fe High school - 2018 5. Umpqua Comm. Coll. - 2015 *In Las Vegas vielen 58 doden bij een mass shooting (2017). In die lijst staat Virginia Tech derde. Wat weet je over de daders? Was je zelf extra alert? Heb je dat hier losgelaten? Generatie Columbine, Hans Klis, 208 pagina's, 20,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 77