Na drama Columbine High School heeft Amerika nog altijd 20 Het is vandaag precies twintig jaar na het bloedbad op Columbine High School en eigenlijk is nog altijd niets gedaan om zulke tragedies te voorkomen. Schrijver Hans Klis maakte zich zorgen om zijn in de VS geboren zoon en probeert de Amerikaanse liefde voor wapens te begrijpen. 'Een op de vier Zwitsers heeft een wapen, maar er zijn amper mass shooters' et gebeurde op 20 april 1999, maar in Neder land drong het pas een dag later door - zo ging dat in die tijd. Er was een schietpartij geweest op een school in Littleton, Colorado, berichtte Twee Vandaag. De beel den waren al een dag lang op de grote Amerikaanse zenders te zien geweest. Getraumatiseerde tieners, getuigen met bloed op hun kleding, ambulancemede werkers in actie. De naam van de school waar twaalf leerlingen en een docent werden vermoord, Columbine High School, is sindsdien in het Amerikaanse én internationale collectieve geheugen gegrift. Er is een wereld vóór en een wereld nS Columbine, de eerste school shoo ting die breed uitgemeten werd op tv en zo de maat der dingen werd als het gaat om geweld op Amerikaanse scholen. Hans Klis beschrijft in zijn boek Generatie Columbine ook de ver warring van toen, de afgrijselijke moorden, de heldhaftige pogin gen leerlingen te redden en de ab surditeit van de situatie - som mige leerlingen dachten aanvan kelijk dat ze met een eindejaars- stunt te maken hadden. Klis noemt daarbij de namen van de twee daders die na hun ac tie zelfmoord pleegden; voor een enkele overlevende van Colum bine reden om niet mee te willen werken aan zijn boek. Veel Amerika nen zijn ervan overtuigd dat het na zo'n schiet partij het beste is de schutter dood te zwijgen. Aandacht, daar was de dader vaak op uit, en copy cats laten zich soms inspireren door berichtgeving waarin een dader imposante, monsterlijke proporties aanneemt. Maar als je het Amerikaanse fe nomeen 'schoolschietpartij' wilt doorgronden, zoals Klis, kun je er niet omheen de moordenaars te benoemen, besloot hij. Niet om ze te verheerlijken - wat in de kroch ten van het internet gebeurt - maar om duidelijk te maken wat ze echt waren: prutsende tieners. ,,Ze doen maar wat op een gege ven moment'', zegt Klis over de Columbineschutters. Ze hadden grootse plannen om de hele school uit te roeien, maar geen van hun bommen blijkt te werken en ze 'klooien' daarom maar wat aan. Een van de schutters breekt zijn eigen neus als hij een mede leerling in het gezicht schiet. Hij houdt zijn geweer niet goed vast, dus door de terugslag belandt het tussen zijn ogen. ,,Het zou bijna komisch zijn als het niet zo ver schrikkelijk was.'' De geboorte van zijn eerste kind zette Klis ertoe zich maan denlang onder te dompelen in zulke tragische verhalen. Hij werkte tot voor kort als corres pondent voor diverse media in New York en werd met zijn neus op de feiten gedrukt toen hij va der werd. Zijn zoon Ezra (inmid dels 3) zou opgroeien in een sa menleving waarin bijna 40.000 doden per jaar vallen door vuur wapengeweld. ,,En daar wordt ei genlijk niks aan gedaan. Eerst kon ik er nog van een afstand naar kij ken, maar toen mijn zoon werd geboren, stond ik er ineens mid denin. Dat vuurwapengeweld, die angst, het was ook onderdeel van mijn leven.'' Precies twintig jaar na het bloedbad schetst Klis hoe een ge neratie jonge Amerikanen erdoor gevormd is. ,,Achteraf dacht ik: ik ben ook generatie Columbine, al leen dan internationaal. Ik ben ook opgegroeid met het idee dat dit normaal is in Amerika.'' ,,Ik merkte het na de schietpartij in een synagoge in Pittsburgh, vo rig jaar. Dat je denkt: oh, twintig doden, gelukkig geen dertig. Of: gelukkig, alleen maar oude men sen en geen kinderen. Dat is die ZATERDAG 20 APRIL 2019 GO KARLIJN VAN HOUWELINGEN 'Ik begrijp wel dat ze leraren bewapenen' Hoe ging je daarmee om als cor respondent? Het is soms moeilijk niet cynisch te worden van de lange lijst massaschietpartijen in de VS. Hans Klis: ,,De angst werd ook onderdeel van mijn leven.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 76