Christelijk feest wordt verkwanseld aan de commercie, zegt 18 Langzaam maar zeker gaat Pasen Kerstmis achterna en verdwijnt de religieuze betekenis, stelt cultuur theoloog Frank Bosman. ,,We willen niet van de feestdagen af en daar springt de commercie handig op in.'' Er is een steeds kleinere groep die de religie aan het feest koppelt Kerstmis en Pasen? Over een jaartje of tien hebben we het over winterfeest en lentefeest. Waarom? ,,Omdat we gedwee achter een culturele avantgarde uit de grach tengordel aanlopen'', stelt Frank Bosman, een cultuurtheoloog die wel van een beetje reuring houdt. Hoe dat komt, legt hij zo meteen verder uit. Eerst twee weetjes. In 2017 stond in de top 5 van de meest gegoogelde vragen in Ne derland Wat is Pasen?' op plek drie. (Wat er op 1 stond, staat in de laatste alinea van dit verhaal.) In 2018 meldde de supermarkt branche 816 miljoen euro om te zullen zetten met Pasen. Een stij ging van 3 procent ten opzichte van een jaar eerder. Terwijl er in 2017 eerder ook al een stijging was ten opzichte van het jaar daarvoor. Bovenaan het lijstje met meest verkochte producten: het luxe paasbrood. Oftewel: dit weekend is hét be langrijkste christelijke feest van het jaar: de wederopstanding van Jezus Christus, grondlegger van het geloof. Maar dat weten we pas als we het hebben gegoogeld. Wat we wel weten: dat het weerbericht voor dit weekend he lemaal toppie is. Dat in de Aller hande een recept staat hoe je paas haasjes snijdt uit gekookte eieren. Dat Eerste Paasdag op de Efteling- kalender als 'druk' staat omschre ven. En dat de Paus 'bedankt voor de bloemen' roept vanaf het bal kon op het Sint Pietersplein. Oh Pasen, wat is er met je ge beurd? Het gaat kerst achterna, stelt Bosman. ,,Het religieuze aspect verwatert, een gevolg van de ont kerkelijking. Dat de nadruk deze dagen steeds meer op het gezin en de familie komt te liggen, is gaande sinds de jaren 90. Want we gaan dan wel niet meer naar de kerk met Pasen, we willen ook niet van die twee feestdagen af. Daarom zijn we een alternatieve invulling gaan zoeken en daar is de commercie handig op ingespron gen. We vinden het blijkbaar niet meer gezellig om naar de kerk te gaan dit weekend, dus gaan we op pelgrimage naar de meubelboule vard. De vraag is natuurlijk of dat gezelliger is. Ik zou zeggen: God hebbe hun ziel.'' Rooms-katholiek Bosman (40) is cultuurtheoloog, onderzoeker aan de Universiteit van Tilburg en commentator van religieuze ont wikkelingen. Hij poneert graag stellingen die tot discussie leiden. ,,We hebben de religieuze inhoud van het feest zien verdwijnen en de gezinsdimensie zien toenemen. Langzaam verdwijnt de christe lijke normaliteit van het feest. Dat gebeurt onder een culturele avant- garde uit de Amsterdamse grach tengordel, de mensen die bij Pauw en Jinek aan tafel schuiven. Zij zien zichzelf als heel verlichte ty pes, en zij vinden het niet oké meer om een feest aan een religie te koppelen. En dat sijpelt dan langzaam door naar de rest van de samenleving. Dan zie je dat super markten en warenhuizen het ook wel eens over het feest van de lente gaan hebben. Er is een steeds kleinere groep die de religie nog aan het feest koppelt. Het is zoals de dingen gaan.'' ,,Ik denk niet dat dat een revival is van institutionele religie. Ja, het laat zien dat het christelijk verhaal nog steeds aantrekkelijk is. Maar ik denk dat de meeste mensen naar The Passion kijken als naar een soort musical: een aangrijpend, ZATERDAG 20 APRIL 2019 GO Oh Pasen, wat is er met je CYRIL ROSMAN Geen Kerstmis en Pasen, maar winterfeest en lentefeest? Serieus? We kennen de religieuze beteke nis van Pasen niet meer, maar er staan wel duizenden mensen langs de weg om naar The Pas sion van de EO en KRO/NCRV te kijken. Op tv kijken er 3 miljoen mensen naar. Je kunt ook zeg gen: dat duidt op een aanstaande revival! Frank Bosman verwacht dat Pasen over tien jaar het lentefeest is. foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74