OZCAN AKYOL B Overval op Nederlands stel op Grieks strand Leger zet raket in om drone te lanceren 6 Raketdrone nog in experimentele fase ^öiiÉ8& fea V\ Column ij de VVD is er paniek in aanloop naar de Europese Parlementsverkiezingen. Ze zijn op rechts ingehaald door Forum voor Democratie en voelen de noodzaak om in te haken op het uiten van politieke gedachtekron kels die de onderbuik van bepaal de burgers doet borrelen. Daarom werd het populistische plan gelanceerd om werklozen voortaan vakken te laten vullen, alleen dan kunnen ze hun volle dige uitkering behouden. Tegen woordig moeten supermarkten Poolse werknemers inhuren om 's nachts de schappen vol te prop pen. Waar te beginnen? met een uitkering is geen noviteit voor de liberalen. Ze doen het graag voorkomen dat iedereen die in een sociaal vangnet terecht is gekomen, daar volledig vrede mee heeft. Terwijl deze groep vaak kampt met persoonlijke proble men, schaamte en al lang wordt onderworpen aan allerlei ver plichtingen. Dat er Polen in onze supermark ten werken, nota bene diep in de nacht, is inderdaad een vreemd verschijnsel, maar om hoeveel ar beidskrachten gaat het nu werke lijk? Het lijkt me niet dat dit aantal gelijkstaat aan de hoeveelheid men sen die een beroep doet op een uitke ring. Daarbij: als de VVD zich écht het lot van Nederlanders aantrekt, zou ze eens moeten kijken naar het arm zalige loontje waarvoor tieners ploeteren in supermarkten. Zo weinig verdient een Pool zelfs niet! Als onze jongeren 18 jaar zijn geworden, vinden veel super marktdirecteuren ze niet meer interessant - te duur. in de uitleg van de VVD'ers. Ze schrijven op hun Facebookpagina dat 'onze mensen' niet gepasseerd mogen worden door arbeidsmi granten, maar aan de andere kant wordt de luiheid van die eerste groep gehekeld, waarmee dus ver ondersteld wordt dat Nederlan ders hélemaal niet willen werken. Dat is illustratief voor de poli tiek van de VVD: schieten met ha gel. Hopen dat ten minste één sen timent wordt geraakt. De haal baarheid van een hersenspinsel is totaal niet relevant. Het gaat om positioneren. Even iedereen laten zien waarvoor ze vermeend staan. Maar zo werkt het niet. De partij had vorig jaar wederom de meeste integriteitsschandalen in de poli tiek. Standpunten veranderen soms per dagdeel. De geloofwaar digheid is verdampt en wat rest zijn de brokstukken van een stof fige eliteclub die hysterisch op zoek is naar controle. Forum hoeft op deze manier weinig campagne te voeren. Als andere partijen laten zien dat zij het intellect van de kiezer minach ten, kan die beweging rustig ach teroverleunen. De VVD schiet met hagel om maar een sentiment te raken Volgens het stel, dat anoniem wil blijven, waren vier tot vijf gemas kerde mannen afgekomen op de camper op Savalia Beach in de kust plaats Paralia. ,,Ze gebruikten lange stokken om ons te slaan. Mijn vriend heeft met de brandblusser op ze gespoten om ze weg te krij gen. Ze gooiden zand naar binnen en bleven slaan. We dachten dat ze ons gingen vermoorden.'' De aanvallers dropen uiteindelijk af. ,,We schreeuwden dat de politie eraan kwam. Vervolgens werd ons zijraam ingegooid. Ze staken al onze banden lek. Mijn vriend heeft verwondingen aan zijn ogen, mond, handen, pols en zij. Ik heb verwondingen op mijn heupen en mijn armen en borst zijn bont en blauw.'' We dachten dat ze ons gingen vermoorden -Een van de slachtoffers De slachtoffers hebben aangifte gedaan. Ze willen naar huis, maar de camper is zwaar beschadigd. ,,Omdat wij met onze honden rei zen, kunnen we niet zomaar terug met het vliegtuig. We moeten maandag eerst met een boot naar Italië en dan vanaf daar met een huurauto naar huis.'' Rocketdrone Defensie heeft gisteren voor het eerst een drone gelanceerd met een raket. Met het systeem moeten militairen op het slagveld in de toekomst razendsnel livebeelden kunnen krijgen van vijandelijke bewegingen. Nog een keer checken de raket bouwers van T-minus uit Delft of alles goed is aangesloten. Voor zichtig schuiven ze een opgevou wen drone in de raket, hijsen hem in de lanceerinrichting en ontste ken het vuur van de motor. Een witte rookpluim stijgt op en weg is de drone. Op een paar honderd meter afstand kijken de bouwers van de allereerste rocketdrone muisstil toe. Op de militaire schietbaan in 't Harde komt de raket niet verder dan 3 kilometer. Maar tijdens een missie kan hij met gemak een af stand van 12 kilometer overbrug gen, en dat in slechts 70 seconden. Op dat moment valt de drone los van de raket, dwarrelt aan een parachute naar beneden en start op eigen kracht de propellers. Als alles goed is gegaan, krijgen de eenheden vervolgens de beelden van de drone op een scherm geprojecteerd. Het doorsturen van de beelden ging op de schietbaan in 't Harde nog niet zoals het moest. De drone kwam wel los van de raket, maar niet uit het stalen omhulsel dat het apparaat tijdens de vlucht moet beschermen. ,,Balen'', zegt direc teur Arnout de Jong van Delft Dynamics, die de drone ontwierp samen met raketbouwers van T-minus. ,,Het zijn net domino stenen. Elke stap in het proces die faalt, kan grote gevolgen hebben.'' Er is dus nog het nodige werk te verzetten voordat de drone kan worden ingezet, maar Defensie heeft hoge verwachtingen van de bijzondere raket. Het systeem zou met name een W Drones kunnen ook gebruikt worden als radar of om doelen te zoeken uitkomst kunnen zijn voor mili tairen die inlichtingen verzame len, zegt stafofficier luchtoptreden majoor Laurens. Bijvoorbeeld als eenheden een melding krijgen dat er op enkele kilometers afstand iets gaande is. ,,Ze kunnen dan een drone lanceren om heel snel een beeld te krijgen wat er precies aan de hand is, voordat ze er zelf naar toe gaan'', zegt de majoor. Aanvulling Een videocamera onder de drone is een van de mogelijkheden. De drones zouden ook gebruikt kunnen worden als radar, om communicatie af te luisteren van de vijand, het radioverkeer te ver storen of doelen te zoeken voor de artillerie. De rocketdrone moet een aan vulling zijn op al bestaande syste men waarmee de krijgsmacht in lichtingen verzamelt. Zo kunnen daarvoor ook helikopters worden ingezet en onbemande vlieg tuigen. Onlangs zijn er nog vier Reapers aangeschaft die meer dan achttien uur in de lucht kunnen hangen voor dit werk. Toch zijn kleinere drones een waardevolle aanvulling, vindt Laurens. ,,Die grotere systemen kunnen ook bezig zijn met operaties, waardoor ze niet altijd beschikbaar zijn voor eenheden die snel een overzicht willen hebben.'' Apaches Nederland is niet het eerste land dat experimenteert met het lance ren van drones. Het Amerikaanse leger deed al eerder vergelijkbare testen, maar dan vanuit Apaches. De Amerikanen willen drones in zetten als de weersomstandighe den zo slecht zijn, dat de sensoren van de Apaches niet goed werken. Dat probleem speelt bijvoorbeeld bij laaghangende bewolking. Drones kunnen er dan voor zorgen dat militairen toch zicht houden op het slagveld. zaterdag 20 april 2019 GO y @OzcanAkyol VVD-paniek Het stigmatiseren van mensen jasgs Er zit ook een rare discrepantie Een Nederlands stel is afgelo pen zondag met bruut geweld overvallen in Griekenland. Het duo zat in de eigen camper op het strand toen onbekende man nen de aanval openden. Chris Klomp Rotterdam/Paralia Met hulp van een raket kan deze kleine videodrone 12 km afleggen in 70 seconden. Parachute trekt drone Raket breekt open. Lancering Raketdelen storten neer Drone vliegt op eigen kracht verder. Propellors klappen uit. Raymond Boere 't Harde Het leger testte vandaag op de schietbaan in 't Harde een drone die met een raket werd gelanceerd. Kijk op de site bij /video Bekijk hoe de drone via een raket gelanceerd werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6