Weer even thuis it m 9 Zijn vader bouwde het huis in Veere waarin Adri Franke (62) opgroeide. De creatieve en sociale voetbalgek heeft tal van herinneringen, doordrenkt van geluk, onbezorgdheid en waardering voor zijn ouders. 'We gingen met vijf cent en een sigaar naar de buurman om tv te kijken' Toen de ouders van Adri Franke in de jaren 50 trouwden was er geen woning beschikbaar in Veere. ,,Dus trokken ze in bij mijn oom en tante, die een kapperszaak hadden in de Kapel- lestraat. We leefden op de boven verdieping. Ik was de middelste van drie jongens en veel van de klanten in de kapperszaak vonden dat leuk, drie kleine mannen die rondbanjerden. Toen mijn oom en tante zelf een kind kregen, werd het een erg drukke bedoening in huis. Mijn vader was metselaar en besloot in Veere zelf een huis te bouwen waar ons gezin kon wo nen." Franke herinnert zich dat in die tijd zijn vader dagelijks meteen na het avondeten vertrok. ,,Hij was natuurlijk druk met de bouw van het huis. Voor die tijd werd het een moderne woning met bene den een woonkamer en een kleine keuken en boven drie slaapkamers en de waskamer, waar later een douche van is gemaakt. Eerst ging ik altijd met mijn vader mee naar het washok op de markt in Veere. Daar stonden een paar douches en kon je jezelf wassen. Een enorme vooruitgang, toen we onze eigen douche kregen." Vondsten Tijdens de bouw van het huis deed vader Franke meerdere vondsten. ,,Het was vlakbij de oude Stadswallen. Tegenwoordig zouden ze eerst archeologisch on derzoek doen, alvorens op zo'n plek te graven. Maar in die tijd speelde je zelf voor archeoloog. Tijdens graafwerkzaamheden vond mijn vader een steen uit de 17de eeuw en diverse oude mun- ten. Het zijn aandenkens die ik nog altijd heb bewaard." De ouders van Franke waren trots toen ze eindelijk hun eigen woning aan de Wagenaarstraat 31 in Veere konden betrekken. Het huis kreeg al snel de bijnaam 'Keulsepotje', omdat de moeder van Franke stenen potten verza melde. Het 'Keulsepotje' was niet groot, maar het gezin woonde er met veel plezier. ,,Het was zeker geen vetpot in die tijd en mijn ou ders werkten hard om het hoofd boven water te houden. Alleen het broodnodige was aanwezig, niets meer. Beneden stonden een bank, een tafel en boven een paar bedden. Als je bedenkt wat men sen tegenwoordig allemaal in huis hebben, is het bijna niet voor te stellen dat het er zo uitzag." Jeugdseries Ook een televisie ontbrak, maar daarvoor hadden Franke en zijn broers een oplossing. ,,Onze buur man was één van de weinigen in de straat die tv had. 's Avonds gin gen we dan regelmatig met 5 cent en een sigaar langs om jeugdseries te kijken. Soms stond je woens dagmiddag in de rij om je favoriete serie te zien, er konden immers maar acht of negen kinderen naar binnen." Het klinkt wellicht als een jeugd met veel beperkingen, maar zo heeft Franke het nooit ervaren. ,,We zijn nooit iets tekortgeko- men. We hebben een geweldige jeugd gehad waarin het niet om bezit of materialisme draaide, maar om klaarstaan voor je mede mens. Mijn moeder kookte vaak wat extra's, zodat er overbleef voor de overbuurvrouw. Het is ons met de paplepel ingegoten. Sociaal zijn, is voor ons iets vanzelfspre kends." m t Samen met zijn twee broers sliep Franke op één kamer. ,,Toen ik al op de middelbare school zat kregen mijn ouders nog twee kin deren, allebei meiden. Die sliepen in een kamertje met stapelbed. Je kunt je voorstellen dat ons huis stampvol was op dat moment. Toen mijn broer ging studeren, is de schuur omgeturnd tot zijn slaapkamer, zodat hij ook ruimte had voor een stoel en een bureau." Voetbal Voetbal was het hoofdonderwerp in huis. In zijn jeugdjaren was Franke samen met zijn broers al tijd met een bal in de weer. ,,Na schooltijd ging ik zo snel mogelijk naar huis en meteen door richting ons voetbalveldje. Of ik ging naar de boerderij aan de Zanddijkse- weg, waar een vriendje van me woonde. Vond ik heerlijk. De boerderij was voor mij een grote speeltuin. Ook bij ons thuis ver zorgde ik dieren op een stukje grond van de buurman. Duiven, kippen, konijnen, ik heb het er ja renlang druk mee gehad." Franke springt van de hak op de tak terwijl hij talloze herinnerin gen ophaalt. ,,In onze straat ruil den we jeugdbladen, zoals de Do nald Duck, Eppo en Sjors en Sjimmie. En we mochten tijden de bieten- campagnetijd altijd meerijden op de bietenwagen, een hele beleve nis. Naast het voetbalveld en de boerderij kwam ik ook graag in de puffabriek, waar garnalen tot vis meel werden verwerkt. Daar kon je heerlijk spelen. En oh ja, vergeet ik nog te zeggen dat mijn vader gek was op klompen. Die schil derde hij en hing zijn verzameling buiten aan de muur. Zijn werk- schuur kreeg niet voor niets de bijnaam 'klompekotje'." Volle bak Wat hem misschien wel het meest is bijgebleven: in huize Franke was iedereen welkom en het was vaak volle bak. ,,Mijn moeder komt uit een nest van acht en mijn vader uit een gezin van negen kin deren. Zij waren gewend veel mensen om zich heen te hebben. Mijn ouders runden de kantine bij VV Veere en als we zaterdag ge voetbald hadden, gingen ploegge noten vaak mee naar ons huis. On der het eten spraken we verder over de wedstrijd. Als ik langs het huis aan de Wagenaarstraat rij, denk ik altijd terug aan de mo menten dat we met z'n allen aan tafel zaten. De vele bezittingen die mensen nu hebben, vallen in het niet bij de gezelligheid en het knusse gevoel van toen." GO ZATERDAG 20 APRIL 2019 Terug naar de plek van je jeugd In huize Franke was iedereen welkom HANS PUIK Adri Franke: ,,We hebben een geweldige jeugd gehad waarin het niet om bezit of materialisme draaide, maar om klaarstaan voor je medemens.'' FOTO LEX DE MEESTER Een jonge Adri Franke voor zijn ouderlijk huis aan de Wagenaar straat in Veere. foto familie franke I M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65