muzikant, karateka, ambtenaar 'De Franse schrijver en filosoof Albert Camus is levenslang van belang gebleven' 7 Ben je zo opgevoed? ,,Mijn vader verruimde graag zijn geest, dat is wel zo. Eén van de mooiste herinneringen is dat we thuis allemaal zaten te lezen. En hij stuurde mij en mijn twee broers naar de open bare school. Ik ben geboren in 1956 in Vlissin- gen. Mijn vader werkte bij De Schelde. We wa ren een arbeidersgezin. Maar hij wilde niet dat we in een zuil bleven hangen, hij stimuleerde dat we contact zochten met anderen." ,,Ik was aanvankelijk erg gericht op mijn va der. Pas later besefte ik dat mijn moeder min stens zo belangrijk is geweest voor mijn ont wikkeling. Toen mijn oudere broer Che Gue- varra ons huis binnenbracht, en Jack Kerouac, Bob Dylan, The Doors, The Who, ging zij mee in die nieuwe tijd. Zij was de eerste vrouw in onze buurt die ging werken." ,,En zij was het die volhield dat ik meer kon dan ze op school dachten. Op mijn twaalfde lag ik door een levensbedreigende beenmergont steking lang in het ziekenhuis. Vervolgens werd ik vanwege nervositeit afgekeurd voor de middelbare school en moest ik naar het voort gezet lager onderwijs. Leren ging moeilijk, maar omdat mijn moeder in me bleef geloven, mocht ik via de leao naar de meao.'' Wanneer kwam de filosofie in je leven? ,,Op de Sociale Academie in Breda, in 1974, ont dekte ik de Franse schrijver en filosoof Albert Camus. Hij is levenslang van belang gebleven. Ik deel zijn worsteling met de positie van me zelf ten opzichte van de wereld om me heen: solitair tegenover solidair. Ik was ook altijd meer een eenling, op zoek naar verbinding." ,,Ik denk dat het al begon toen ik een baby was. Ik had eczeem en lag maandenlang dag en nacht vastgebonden in de wieg, zodat ik mezelf niet tot bloedens toe zou krabben. Maar ik had natuurlijk wel die terroriserende jeuk. Ik huilde aan één stuk door. Het kan niet anders dan dat dit de melancholie in mijn leven heeft veroorzaakt. Pijn en verdriet hebben altijd een rol gespeeld." ,,Ik heb lang gefungeerd als vader van een ge zin. Ik dacht mezelf te kennen. Maar toen ik daar uittrad, deed ik volkomen bewust dingen waarvan ik een dag later dacht: hoe is het mo gelijk? Ik? De afgestudeerde filosoof? Filosofie biedt geen zelfkennis, heb ik ontdekt. Die krijg je door vallen en opstaan in het leven. Daarom schrijf ik veel. Verhalen en essays over mijn le ven, waarin ik zoek naar mezelf." ,,Karate-do beoefen ik al 26 jaar. Dat is fysieke inspanning, het zorgt voor opluchting en geeft me energie. Maar daarachter ligt inderdaad meer. Do staat in het Japans voor levensweg. Ik vecht met een denkbeeldige tegenstander. Die er dus niet is. Eigenlijk werk ik dan aan mezelf. Om een completer mens te worden." GO ZATERDAG 20 APRIL 2019 Anthonie van den Buuse: ,,Het echte leven ervaar je pas door echt te leven." FOTO LEX DE MEESTER Hoe komt dat? Wat is er nog meer gebeurd dan? Hangt daarom ook dat karatepak aan de kapstok? Karate is behalve een vechtsport ook een manier om aan jezelf te werken. Een levenswijze, een filosofie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63