Comments likes Anthonie van den Buuse: filosoof, 'De overheid en cijfertjes, dat klopt nooit' Filosoferen over het leven was mooi, maar Anthonie van den Buuse wil het leven voelen. Muziek en karate houden hem in balans. ,,Ik ken geluk en plezier, maar pijn en verdriet zijn er altijd geweest." Wat leefde er afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliket, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? an de kapstok hangt een ka ratepak. De kasten en salon tafel in de woonkamer van het Middelburgse apparte ment puilen uit van de boe ken over filosofie. De derde Lpassie van Anthonie van den Buuse ligt op de grond, in een grote zwarte kof fer. ,,Mijn gitaar. Ik maak gevoelige muziek. Dat geeft me rust." Hij bracht twee cd's uit. Glorious morning, uit 2006, kreeg lovende recensies uit binnen- en buitenland. Hij is één van de beste fingerpic- king gitaristen van Nederland. Toch duurde het tien jaar voordat de opvolger verscheen, Sa cramental journey. Na een woelige periode in zijn leven, met onder meer een echtscheiding, klonk zijn muziek nog ingetogener. ,,Zal ik een stukje spelen?" Minuten tokkelt Van den Buuse (63) voor zich uit, de muziek maakt zich van hem meester. ,,Ik weet niet wat het met jou doet, maar in mij gebeurt er van al les. Het roept emoties op." De rust en beheersing in zijn gitaarspel ken merken ook zijn karakter. Dat kan tempera mentvol zijn, maar Van den Buuse blijft be dachtzaam. Een belangrijk deel van zijn leven besteedde hij aan de filosofie. De studie die hij in 1982 begon, voltooide hij pas in 2006. Die liep daardoor lang parallel aan zijn gezinsleven en een baan bij de gemeente Middelburg. ,,Ja, ik vond het leuk om filosofie te promoten door een groep filosofen en belangstellenden bij elkaar te halen en met elkaar de dialoog aan te gaan." ,,Nee, daar ben ik vijf jaar geleden mee ge stopt." ,,Dat viel samen met een kantelpunt in mijn le ven. Ik las het boek De druiven der gramschap, van John Steinbeck. Daarin zegt een predikant: 'Er is geen zonde, er is geen deugd, er is alleen wat mensen doen.' Daardoor en op dat moment ben ik overgestapt van het denken naar het doen. Filoso fen proberen in woorden iets te raken van de wer kelijkheid, maar dat blijft altijd te abstract." ,,Dat merkte ik eigenlijk al toen ik in 2006 mijn afstudeerscriptie filosofie voltooide over de Duitse filosoof Karl Jaspers. Hij probeerde een brug te slaan tussen theorie en realiteit, maar bleef toch hangen in een academisch milieu. Het echte leven ervaar je pas door echt te leven." ,,Ik kan een theorie formuleren over respect, maar ik moet de hand van de ander vóelen, daar gaat het om. Filosofie gaat voor mij wezenlijk over het zoeken naar de ideale samenleving. Dat is voor mij de multiculturele samenleving. Onze samenleving is niet meer Zeeuws, of Middel burgs, maar telt vele nationaliteiten. Ik vind dat een enorme verrijking. Daar wil niet alleen over nadenken, daar wil ik iets aan bijdragen." ,,Hoe complex het leven kan zijn. Natuurlijk kun nen er problemen ontstaan zoals radicalisering, maar ik zie ook de kapper uit Syrië die is gevlucht voor bommen en hier iets moois van het leven wil maken. Integratie moet van twee kanten ko men. Wij moeten ons ook openstellen voor hun normen en waarden, om samen tot iets moois en nieuws te komen." ,,Een andere les is het belang van taal. We noe men mensen migrant, vluchteling, asielzoeker. Dat is wij/zij-denken, terwijl het om de verhou ding van mens tot mens moet gaan. Om raak vlakken te zien, moet je je openstellen. En jezelf blijven ondervragen: klopt mijn beeldvorming wel? Dan kan ik een intellectuele studie pakken, of ik kan iemand uitnodigen om te komen eten. Ik ga niet geforceerd op zoek, maar kennelijk heeft de natuur mij zo gemaakt dat ik altijd iets voor anderen wil betekenen." ZATERDAG 20 APRIL 2019 GO Nederlandse basisscholieren moeten minder les krijgen, vinden de basisscholen zelf. Het kan een stuk efficiënter, want in landen als Finland en Duitsland gaan kinderen ook minder naar school, terwijl ze daar prima opgeleid vandaan komen. Dat valt op onze Facebookpagina niet in goede aarde. Veel lezers vinden dat basisschoolleerlingen nu al korte dagen hebben. 'Nog minder?', zegt onder meer Anita Dej. Martin Jacobse heeft geen hoge pet op van achtstegroe- pers. „Tegenwoordig gaan ze naar het voortge zet zonder drie volle zinnen te kunnen schrijven zonder spelfouten." Nancy Becker laat een tegengeluid horen. ,,De vrijgekomen leerkracht krijgt meer begelei dingsmogelijkheden voor leerlingen die wel die extra instructie behoeven. En voor de ouders: de mogelijkheid om meer tijd met je kind door te brengen. Heerlijk!" Dat het vertrouwen in de overheid in de samenle ving niet erg groot is, bleek afgelopen week ook weer. Toen we via Facebook meldden dat volgens het Rijk het aantal ww-uitkeringen daalt, geloof den veel reageerders daar niks van. ,,De overheid en cijfertjes, dat klopt nooit", re ageert Alfred Bakker. Rudolf Carel spreekt van 'een zoethoudertje' en Lieneke Hindriks heeft het over 'nepnieuws'. „Want hoe verhoudt dit zich tot het beroep op de bijstand?" De Volkskrant kreeg nogal wat kritiek vanuit Zee land voor de keiharde beoordeling van restaurant Hard Ziel van zanger Pascal Jacobsen en kok Edwin Vinke. Maar er is ook begrip, zoals van John ter Meer (@JohnterMeer) op Twitter: „Volgens de @volks- krant is het restaurant van die Pascal Jacobsen (of zoiets) van @blof waardeloos, een 4 als rap portcijfer. Net zo slecht en vaag als zijn teksten dus." 'Ik ben een eenling op zoek naar verbinding' MAURITS SEP Je bent grondlegger van het Filosofisch Café in Middelburg. Vond? Ga je zelf niet meer? Waarom? Wat betekent dat? Je houdt je als ambtenaar bij de gemeente Mid delburg bezig met mensenrechten en vluchte lingenbeleid. Je coördineert ook jaarlijks de op vang van een mensenrechtenverdediger in Mid delburg. Wat leer je van hen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62