Maffialid lapt handelaren in drugs erbij II 'Nieuwe oplossing Lelystad luchtfietserij' 5 Klap voor onderwereld zaterdag 20 april 2019 DRESDEN Frauenkirche REIMS Kathedraal Een spijtoptant van de Itali aanse maffia deelt een dreun uit aan de Amsterdamse on derwereld. Drugshandelaar Giuseppe T. heeft belastende verklaringen afgelegd tegen Nederlandse, Italiaanse, Alba nese, Turkse en Colombiaanse criminelen in de hoofdstad. Koen Voskuil Amsterdam De verklaringen van Giuseppe T. worden gebruikt in ten minste drie strafrechtelijke onderzoeken, zo blijkt uit onderzoek van deze krant. De Nederlandse politie en het Openbaar Ministerie hebben de spijtoptant, die in ruil voor strafvermindering meewerkt met justitie, vorig jaar verschillende keren gehoord. Zijn verklaringen hebben con sequenties voor de strafzaak tegen een groep Colombianen die in Amsterdam actief was. In hun zaak loopt een hoger beroep. De Italiaanse spijtoptant was tussen 2003 en 2015 transporteur van grote partijen cocaïne voor de maffia. Hij pendelde tussen Co lombia en Amsterdam. Hij deed zaken met talloze kopstukken in de Amsterdamse cocaïnehandel. In zijn verklaringen lapt hij er tientallen van zijn voormalige za kenpartners bij. Verstopte drugs Hij schetst een uniek beeld van Amsterdam als knooppunt in de cocaïnehandel. T. beschrijft hoe elke drie a vier maanden een partij van 2000 kilo cocaïne binnen kwam, die in partijen van 200 kilo verdeeld werd over diverse groe pen. De drugs lagen verstopt in bewaakte appartementen in Am sterdam en omgeving. In een wereld waar het wemelt van de bijnamen zijn de verklarin gen van T. goud waard voor de po litie. Hij schetst wie er aan de touwtjes trokken. De grote baas in Colombia noemde zich Federer, net als de tennisser. In Amsterdam verdeelde ene Poter de cocaïne. Van veel van deze figuren heeft de politie nu de identiteit. T. kocht cocaïne in voor maffia families van de 'Ndrangheta. Ook was hij zelf betrokken bij de im port van cocaïne uit landen als Brits Guyana. Verschillenden me- gapartijen drugs werden vervoerd tussen ladingen hout en kwamen aan in de Rotterdamse haven. Spijtoptant geeft inzicht in werkwijze van de 'Ndrangheta en partners -Thomas Aling, politie De spijtoptant heeft de politie in zicht gegeven in de 'structuren en werkwijze van de 'Ndrangheta en de partners in Nederland', zegt politiewoordvoerder Thomas Aling. De politie heeft sinds vorig jaar afspraken met Italië gemaakt omtrent het horen van spijtoptan ten. De Landelijke Eenheid van de politie heeft in 2017 een speciaal antimaffiateam opgericht, dat nauw samenwerkt met Italiaanse opsporingsdiensten. ,,Die samen werking is positief", zegt Aling. ,,Binnenkort gaan we een nieuwe spijtoptant horen." Advocaten van zijn Colombi aanse zakenpartners menen dat het Openbaar Ministerie informa tie achterhoudt en willen T. zelf aan de tand voelen. P17 APELDOORN Actiegroepen te gen de uitbreiding van Lelystad Airport zijn niet blij met het plan dat minister Cora van Nieuwen- huizen (Infrastructuur) heeft ge presenteerd voor de herindeling van het luchtruim. Dat plan moet zoveel mogelijk een einde maken aan het gewraakte laagvliegen vanaf Lelystad, maar Red de Ve- luwe noemde de nieuwe oplos sing gisteren 'luchtfietserij'. Als Lelystad Airport in 2020 het vakantievliegverkeer van Schip hol overneemt, zullen vliegtuigen de eerste jaren laag over het oosten van het land vliegen. Dat is nodig omdat pas in 2023 herindeling van het overvolle luchtruim is voor zien. Provincies en gemeenten vinden de overlast onaanvaard baar en eisen dat het luchtruim eerst wordt heringedeeld, voordat Lelystad Airport opengaat. Van Nieuwenhuizen stelt nu een tussenoplossing voor vanaf 2021, waardoor er twee jaar eerder hoger wordt gevlogen op momen ten dat het kan. ,,Maar er staat niet bij hoeveel hoger en hoe vaak dat kan, terwijl het laagvliegen niet wordt geschrapt'', aldus Red de Veluwe. De Europese Commissie neemt eind mei een nieuw besluit over Lelystad. Dan blijkt of ope ning in 2020 nog haalbaar is. VENETIË Teatro La Fenice 2e paasdag geopend vanaf 12.00 BE KA' Choose and snooze vanaf 1.995,- HP^mraèsign topmerken slapen, Woönstoffering én Siematic Keukenstudio op de 1B verdieping 1* paasdag gesloten Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5