Ongeval met Viking Idun was een wake-up-call 3 Riviercruises zijn booming business. Antwerpen, Gent, maar ook Zeeuwse steden proberen een graantje mee te pikken van de groeiende populariteit van de varende hotels die hun, veelal ouder publiek, van stad naar stad vervoeren. Maar met de groei van het aantal schepen is de discussie over de veiligheid van riviercruiseschepen weer opgelaaid. 'Het wordt een steeds ingewikkelder vaarwater, zelfs zonder de sterk toegenomen scheepvaart. Door de verdieping van de vaargeul verschuiven ondieptes sneller dan voorheen' THEO GIELE In de nacht van zondag 31 maart op maandag 1 april kwam een Zwitsers passagiersschip op de Westerschelde in aanvaring met een Maltese chemicaliëntanker. De Viking Idun met 137 passagiers en 43 bemanningsleden aan boord scheurde met zijn boeg de zijkant van de Chemical Marketer open. Het inci dent in de Put van Terneuzen veroor zaakte veel materiële schade, maar persoonlijke ongevallen deden zich nauwelijks voor. De aanvaring was een wake-up-call. Overigens niet de eerste. Op 28 oktober vorig jaar kwam de Chrystal Bach bij Hansweert in aanvaring met een binnenvaarttanker. Hierbij raakte niemand gewond. Riviercruises zijn erg populair en de Zeeuwse wateren ziet dan ook veel cruisesschepen. Het gaat inmiddels om 500 tot 600 passages per jaar, al- leen al op de Westerschelde. En met de groei nemen ook de risico's op een ongeval toe. Verontrusting De zorgen zijn niet nieuw. In 2011 spraken Zeeuwse hulpdiensten hun verontrusting uit. Toenmalig com missaris van de koningin in Zeeland Karla Peijs vond zelfs dat als de richt lijnen niet zouden worden aange scherpt, de cruisevloot van de Wes terschelde moest worden geweerd. Henk van den Boom van het Maritime Research Institute Netherlands in Wageningen waarschuwde vorig jaar in de PZC dat de risico's zijn toegeno men. ,,De schepen zijn nog groter ge worden en ook de oppervlakte van de raampartijen neemt nog steeds toe. Die lopen bijna door tot op de water lijn." Riviercruiseschip Amadeus Silver III over een kalme Westerschelde op weg van Antwerpen naar Middel -burg. SoToboaz timmermans - - - WW ZATERDAG 20 APRIL 2019 Zorgen om cruisevaart op Westerschelde LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59