Ondine Dit alles verraadt mijn spuug In het nieuws Uit het nieuws Wandeltocht De 24 uur van Oostburg Een hele dag feest in Turijn DEZE WEEK IN Z 'Ze zullen de hele nacht moeten doorhalen 'Ik kon niet geloven dat dit zou gebeuren 2 Als je je afvraagt waar je toch dat rare trekje vandaan hebt. 6 ANTHONIE WIL HET LEVEN VOELEN 9 ADRI GAAT TERUG NAAR DE PLEKVAN ZIJN JEUGD 10 VEERTIG MAN WERKT AAN GROOT KNOOPPUNT Ruim een jaar geleden viel er een pakketje in de bus, helemaal vanuit Amerika. Het was een pakje van 23andme. Een maand eerder had ik een arti kel gelezen over dat bedrijf. Wilde ik meer over mijn afkomst weten? Maar natuurlijk! 23andme zou mijn DNA uitpluizen - ruim twee miljoen mensen gingen mij reeds voor. Nu zou ik het antwoord krij gen op enkele van de grote levensvragen: wie ben ik? Waar kom ik vandaan? Wat zeggen mijn genen over mijn gezond heid? Bovendien zou ik met mijn spuug bijdragen aan we reldwijd genetisch onderzoek naar allerlei ziektes, van Par kinson tot astma. Na wat spugen en goochelen met een buisje was het voor de bakker. Daar ging mijn speeksel. Op naar Amerika. Mijn moeder is een Brabantse. Mijn vader een Braziliaan. Nooit ontmoet, nooit een foto van gezien, nooit een brief van gelezen, maar ik neem aan dat ze er niet over loog. Kei van een vrouw, mijn moeder - ze vulde in haar eentje het gat dat mijn onbekende va der achterliet, maar toch: soms knaagt het. Als je op je verzekeringspapieren in moet vullen of er aan va derskant kanker in de fami lie zit, of suikerziekte. Als je je afvraagt waar je toch dat rare trekje vandaan hebt. Als je in de spiegel kijkt en zoekt: waar zit die vader dan? Een jaar verder weet ik dat 23,6 procent van mijn genen van Nederlandse, Franse en Duitse voorouders stamt, 17,8 procent is van Spaanse en Portugese komaf (dat zijn natuurlijk de slavendrijvers die Brazilië koloniseerden) en 14,3 procent is Brits en Iers. Minder dan 4 procent van mijn DNA is van Nean derthalers afkomstig. Verre voorouders liepen zo'n 275.000 jaar geleden rond in Oost-Afrika. Van moeders kant behoor ik tot haplo- groep H1c, te herleiden tot mensen die 6500 jaar gele den leefden in Zuidwest-Eu ropa. Zij belandden vele dui zenden jaren eerder op die plek, op de vlucht voor de toenmalige ijstijd. Een volksverhuizing, net zoals met de vluchtelingstromen nu. Nood doet rennen. Mijn vader vond ik niet. Wel 1061 verre neven en nichten, aanverwant via onze bet-bet-bet-over-over-over-groot- groot-grootouders (of nog verder). Ze dragen namen als Ashlyn O'Malley, Rafaella Conceico, Diogo Lucas do Nasci- mento, R. McKenzie, Pedro Henrique Dias Sales, Justin Smith en Tiffany Neustaedter. Tja. Wat nu? Eens rondneu zen op Facebook wat die verre verwanten zoal uitspoken? Ik besloot het maar voor kennisgeving aan te nemen. Met enige regelmaat krijg ik een update in de bus. Vooral de trivia zijn leuk. Mensen met mijn genen worden als ze rond de vijftig zijn gemiddeld om 07.09 uur uit zichzelf wakker. Muggen vinden mij niet zo lekker. Ik loop bij alco holconsumptie niet rood aan, drink meer koffie dan ande ren en ben ietsje dikker. Ik kan redelijk tegen kauwgeluiden van anderen en heb hoogtevrees. Dit alles verraadt mijn spuug. Amusant, maar uiteindelijk schiet ik er niet veel mee op, qua vadervragen dan. Ach ja. Zoals die vriendin van mij altijd zegt, als iemand vraagt waar ze vandaan komt: ,,Uit mamma's buik." Voor de eerste keer in Zeeland vindt in Oostburg een 24 uur du rende wandeling plaats. Vanaf aanstaande vrijdag 19.00 uur krij gen wandelaars een etmaal de tijd om 100 of 106 kilometer te lopen. Petra Dierikx (47), secretaris van de organiserende Wandelvereni ging Voor de Wind, kijkt uit naar het evenement. ,,Het zal de eerste keer zijn dus dit is erg spannend'', zegt ze. ,,Ongeveer 110 deelne mers hebben zich aangemeld. We dachten dat we voor de eerste keer blij mochten zijn als er zestig S zeventig deelnemers zouden zijn. Dat zijn er dus wat meer ge worden. Dit is een goed aantal om mee te beginnen. Van hieruit kunnen we kijken hoe het ver loopt en of we in de toekomst meer mensen kwijt kunnen." Deelnemers uit het hele land zullen door West-Zeeuws- Vlaanderen gaan lopen. ,,Er heeft zich zelfs iemand uit Groningen aangemeld. Die mensen vinden het fijn om in een andere, onbe kende omgeving te lopen." Tijd om even te slapen is er niet voor de deelnemers. Op rustpunten kunnen ze wat eten en drinken, maar daar blijft het bij. ,,Ze zullen de hele nacht moeten doorhalen", zegt Die- rikx. De één is wat fitter dan de an der. ,,Sommige deelnemers lopen het in veertien uur uit. Die zijn de volgende ochtend al klaar. Maar de meeste lopers zullen er de hele dag over doen." Leonard Snoek (43) uit Arnemui- den gaat al bijna achttien jaar met een vaste groep Zeeuwse vrienden naar Europese uitwedstrijden van Ajax. Afgelopen dinsdag zag hij in Turijn hoe Ajax van Juventus won. Zijn club wist zo de halve finale van de Champions League te bereiken. Het was één van de mooiste wed strijden waar hij bij was. ,,Het was een hele dag feest", zegt Snoek. ,,Ik kon vooraf niet geloven dat dit kon gebeuren. Ik merkte veel vertrou wen onder de fans, maar zelf had ik dat minder. We worden echt ver wend dit jaar. In 2017 ook al, maar in de jaren daarvoor ging je meer voor de tripjes dan voor de wed- strijd. Deze wedstrijd had alles. De sfeer was fantastisch. Na de 1-2 ging het tekeer zoals ik zelden heb mee gemaakt. De 25 minuten daarna waren vol spanning en ongeloof. Ik had het voor geen goud willen mis sen." Niet alleen de tickets voor de halve finale zijn al geboekt, zelfs de kaartjes voor de finale zijn binnen. ,,Die hebben we al geboekt na de achtste finale in Madrid. Dat de den we in 2017 ook toen Ajax door de achtste finale van de Europa League kwam. Toen werden we uitgelachen, maar haalden we de finale. Maar nu gaan we eerst naar Londen." Dubbel gedenken 14 Saskia Noort Wat is er mis met de man? Knp!je3erken- 14 Zo doen zij dat Ei is statussymbool in Brazilië 19 Ik heb geleefd 'We gunnen haar de rust' 20 Drama Columbine High School Twintig jaar later 22 Wetenchap Voedsel uit de 3D-printer 23 Intelligentie Zijn we écht slimmer dan vroeger? ZATERDAG 20 APRIL 2019 WW l" i'Jf - s i\ItK! rl2-lo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58