I De wereld schrok, de schade is groot, een miljard euro is al toegezegd voor de herbouw. Vijf gedachten na de brand in Notre-Dame van Bob van Huët, oud-correspondent in Parijs. 4 .1 NOTRE-DAME TERUGBLIK Commissie wil rapport zien Vader redt baby uit de klauwen van dingo's 1. DE GROTE SCHRIK. Terug uit Parijs. Het hoofd vol beel den. Van mensen en dingen die voor bijgingen, as werden of herstelbaar geblakerd zijn. Wat zou er bij ons moeten afbranden, willen wij zo'n nationaal verdriet ondergaan? Stuk voor stuk waren ze aangedaan, de mensen die de gehavende kathedraal bezochten. Jong, oud, Parijzenaar, provinciaal, Fransman of toerist. 'Notre-Dame du Monde', schreven de kranten. Onze-Lieve-Vrouw was van de hele wereld. In een collectief ge deelde nostalgie had je tenminste Victor Hugo gelezen of genoten van de tekenfilm. Disney maakte 5 mil joen dollar over naar het restauratie fonds, dat inmiddels tegen de 1 mil jard euro loopt. Het gaat erover tij dens een wandeling langs de Seine met historicus Philippe Artières, daags na de grote schrik. Wij kijken naar de mensen die kijken naar de steigers waar nu ze nu live naar zitten te kijken in de hele wereld. Notre-Dame is geen stapel Middel eeuwse stenen. Het is wat wij willen dat het is. 2. ANGST IS POLITIEK. Het onvoorstelbare dreigde. Vlam men likten aan de westgevel. Een Pa- rijse brandweercommandant waar schuwde dat 'de komende anderhalf uur' ging uitwijzen of de beide to rens het zouden houden. Ontzetting. 11 september zit tussen onze oren, zegt Artières. Koren op de molen van onruststokers die doem tweetten over de ondergang van het Avond land. Angst is politiek, angst is busi ness. Zoals kruistochten politiek en business waren in de tijd dat Notre- Dame werd gebouwd, zegt de histo ricus. Als je de geschiedenis kent van Parijs, of van Londen of van Rotter dam dan zijn er altijd grote branden geweest. Hele steden zijn deels of ge heel in de as gelegd. En ze werden al tijd herbouwd. 3. BOEKET WITTE ROZEN. Daar stond ze opeens, dat meisje met een boeket witte rozen aan de Seine- oever. Ze leek te mediteren. Een schilder had een madonna van haar kunnen maken. Nee, ze wilde niets zeggen. Haar devote verdriet was privé, niet om te delen. Ergens was ik blij dat ze vriendelijk weigerde, want als het daglicht de brandwonden van de kathedraal toont, maken jongens en meiden vrolijke selfies bij het kadaver. Respectvolle bezoekers win den zich daar over op. Ik noteer hun reacties voor de krant. Ik snap de pu bers, snap ook de verontwaardiging van de ouderen. Mijn inmiddels overleden ouders poseerden ooit voor Notre-Dame. Hun eerste en enige bezoek aan Parijs. Bijna ieder een die ik spreek heeft zo'n herinne ring, merk ik. Aan een schoolbezoek, citytrip of romantisch uitje. Notre- Dame hoort in het decor van ieders leven. 4. SAAMHORIGHEID. De giften stromen binnen. Niet al leen van miljardairs, ook van mensen die weinig te makken hebben. Hun tientje is in verhouding een miljoen van de baas van L'Oréal. Banken en bedrijven smijten ondertussen met miljoenen voor het erfgoed. Selec tieve solidariteit, schreeuwen de Gele Hesjes niet ten onrechte. 'Victor Hugo bedankt alle gulle gevers die Notre-Dame redden en stelt voor dat ze hetzelfde doen voor Les Miséra- bles', tweette de Franse filosoof Ollivier Pourriol. Hij refereert aan De Ellendigen, dat andere beroemde boek van Hugo. ,,Wij gaan Notre- Dame herbouwen'', zegt president Macron een dag later stellig. Over vijf jaar staat het weer. Macron roept op tot saamhorigheid. We zijn het sterkst als we kwetsbaar zijn. 5. HOOGMIS. Maar zouden wij nuchtere Nederlan ders huilen als de Ridderzaal in vlammen opging? Vijf dagen voordat de koning de troonrede uitspreekt en we klaarzitten voor een democrati sche hoogmis? Ook Parijs zat klaar voor een hoogmis: voor het Laatste Avondmaal, orgelconcerten en tien duizenden bezoekers. De stad ging Pasen vieren. Maar de aanloop naar Goede Vrijdag werd een Geblakerde Maandag. Wat zeker leek, ging deels in rook op. Stel je voor dat het Rijks museum zou branden en De Nacht wacht deels is verkoold. Vervang Rijksmuseum door Notre-Dame en De Nachtwacht door het houten bos van Viollet-le-Duc en je voelt de brandwonden op de Franse ziel. De voorzitter van de justitiecom- missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, de Demo craat J errold Nadler, heeft for meel inzage geëist in het hele rapport van de speciale onder zoeker Robert Mueller. Volgens Nadler is de gepresenteerde ver sie voor veel Congresleden on duidelijk. Stukken zijn onlees baar gemaakt omdat die met an dere lopende zaken te maken zouden hebben. Het rapport gaat over beweringen dat toenmalig Republikeins presidentskandi daat Trump in 2016 in de verkie- zingscampagne zou hebben sa mengezworen met Russen. Mu eller heeft na 22 maanden onder zoek geconcludeerd dat dit niet het geval was. De Democraten willen nu kijken of het rapport andere aanknopingspunten bevat om Trump op aan te vallen. Granaat aan brievenbus Kleinste baby mag naar huis Een man heeft zijn veertien maanden oude zoontje gered van dingo's. De wilde hon den hadden de sla pende dreumes meege sleurd tijdens het kam peren op het Australi sche Fraser Island. Het kind liep een schedel breuk en andere ver wondingen op. De ouders schrokken rond middernacht wakker van gegil. De vader zag dat dingo's het kind wegsleepten. De dieren bevonden zich nog op enkele meters van de kam peerwagen. De man wist de dieren te verja gen. De wilde honden hebben zich op het ei land al eerder tegen mensen gekeerd. Be rucht is de zaak van baby Azaria Chamber lain. Zij verdween in 1980. Dat verhaal werd verfilmd in A cry in the dark met Meryl Streep. zaterdag 20 april 2019 Brandwonden op de Franse ziel Verslaggever Bob van Huët was van 1983 tot 1992 correspondent in Parijs. WASHINGTON Het rapport van Mueller is deels onleesbaar. foto afp AMSTERDAM Aan een brievenbus in Amsterdam is giste ren een handgranaat vastgeplakt. Op het adres woont Ali Boua- kili, woordvoerder van de Nasr Moskee. Hij is eerder bedreigd, waarschijnlijk omdat hij een dodengebed weigerde voor Sarah L. en haar dochter, die in Syrië omkwamen bij een Amerikaans bom bardement. De Explo sieven Opruimings dienst nam de hand granaat mee. TOKIO De Japanse baby Ry- usuke Sekiya, bij zijn geboorte het kleinste jongetje ter wereld, mag naar huis. Hij was in oktober 22 centi meter lang en 258 gram zwaar. Inmiddels weegt hij ruim 3 kilo. BRISBANE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4