ACHTERDESCHERMEN 9 Bedreigingen, zoals elders in het land, komen bij E-Connection niet binnen. Het bedrijf met vooral windmolens in Zeeland mag van het gerechtshof in Den Haag de laatste twee turbines bouwen op Windpark Bouwdokken. Beheerder Maurice Korstanje geeft een kijkje achter de schermen op Neeltje Jans. lleen al met de opge wekte energie van de huidige zeven wind molens op Wind- ^^^^^^park Bouwdokken, naast themapark Deltapark Neeltje Jans, kunnen 36.000 huis houdens worden voorzien. Mau rice Korstanje moet het aantal op zoeken op een kaart in de beheer- ruimte aan de Faelweg. Hij is geen man van flitsende getallen en ver gezichten. Nuchter bekijkt de Vlissinger zijn werk en wat daar bij komt kijken. Zo'n twintig jaar geleden begon hij als windpark- beheerder, na vijftien jaar onder houdsmonteur bij Thermphos. ,,De basiskennis en ruwe werking van de rotor en generator ken ik. Het onderhoudswerk wordt nu uitbesteed. In de loop van de jaren is de techniek veranderd, meer computer gestuurd. Vanaf mijn laptop of via apps houd ik alles in de gaten." Oosterscheldekering Elke ochtend monitort Korstanje de turbines en analyseert hij de stroom aan informatie van alle windmolens die worden beheerd door E-Connection. Het bedrijf heeft 1 turbine op de Afsluitdijk staan, 6 bij Hellevoetsluis net over de Haringvliet, 2 in Kapelle, 7 in Vlissingen en 22 in totaal op en nabij de Oosterscheldekering. ,,De wind komt hier van zee en gaat over zee weer terug. Ideaal, de wind wordt nauwelijks onderbro ken", aldus Korstanje op Neeltje Jans. Moesten Korstanje en collega's vijftien jaar geleden bij storingen nog naar de windmolens toe rij den, nu komen meldingen bij de leveranciers, die ook het onder- houd doen, automatisch binnen. Korstanje zit er bovenop en houdt ook de veiligheid goed in de gaten. Namen van alle mensen die een turbine binnengaan worden bij gehouden. Welke skills ze hebben, VCA-certificaat, EHBO of een klimcursus bijvoorbeeld. Omhoog (eerste meters met een ladder, daarna is er een lift) mag alleen met twee professionele werkne mers, zodat bij noodgevallen er al tijd een bekwame collega bij is. ,,Zelf ga ik ook regelmatig naar bo ven. Wij moeten over al deze vaar digheden beschikken." De molens draaien niet altijd. Bij windkracht 10 draaien de bla den uit de wind en stopt het pro duceren. Idlen noemen ze dat, naar het Engelse woord voor nietsdoen. Te vergelijken met de vaanstand bij oudhollandsche molens. Neemt de windkracht af, dan be ginnen ze weer te draaien. Als de tempe ratuur van een compo nent te hoog wordt, stopt het draaien uit veiligheids overweging ook automatisch. In normale windomstandigheden zoeken de bladen de ideale balans van wind en kracht. Vogels Een ander aspect in het werk is vogelonderzoek. Er vliegen af en toe vogels tegen windmolens. ,,Ik zag eens een meeuw secuur de ene windmolen ontwijken, maar vol de tweede invliegen. We hou den met een ecoloog de stand bij op een locatie. Op het eerste ge zicht is de exacte doodsoorzaak niet bekend. Vogels kunnen een virus hebben gehad, tegen auto's zijn gevlogen ('Je sluit dan toch ook niet heel de N57 direct af?') of anders aan hun einde zijn geko men. Roofvogels kunnen dode vo gels al weg hebben gehaald, voor dat wij ze geteld hebben. Ik moet ook vriendjes blijven met de om geving. In een vroeg stadium overleggen met milieufederaties. Zo hebben wij voor de visdief een speciaal vlot met schelpen in de Oosterschelde gemaakt ter com pensatie. Iedereen wil energie voor zijn mobieltje of televisie. Dat moet wel ergens van daan komen. Onder andere hier dus. Wij doen dat zo se cuur mogelijk." zaterdag 20 april 2019 Leven van de wind Gerrit van Loon Maurice Korstanje is windparkbeheerder. Hij maakt zich gereed voor een klim. Maurice Korstanje bij een van de turbines. Windmolenpark Bouwdok ken bij Neeltje Jans. FOTO'S ERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45