'Extra afvalbakken helpen niet bij A58' F ES Stemkastje terug bij de vrijmetselaars Zorgstroom zoekt vakantie krachten! ROND 7 HUIS TE OOSTKAPELLE IN VOLLE GLORIE^ Waar het Huis te Oostkapelle stond, komt een appartementen complex dat gebaseerd is op de oude buitenplaats. Het Huis te Oostka pelle aan het Knot wilgterrein is bin nenkort weer in volle glorie te zien. Bouw bedrijf De Delta verwacht dat in de loop van 2021 de nieuwe bewo ners van deze buitenplaats de sleutels krijgen. Zodat ze vanaf dat moment kunnen genieten van wonen op een historische plek waar in juli 1786 stadhouder Willem V verbleef, toen hij een rondreis over Walcheren maakte. Wie de nieuwe bewoners zijn is nog niet bekend. Arnold van Kuijk van het Middelburgse bouwbedrijf en Mark Bouwsma (Estuarium Vastgoed) weten dat de belangstelling voor daar wo nen groot is. ,,Er zijn enkele tien tallen gegadigden." Eeuwen geleden stond daar al eens het Huis te Oostkapelle, een roemruchte buitenplaats. Am bachtsheer Willem Le Sage (1646 - 1721), gedeputeerde van de Re kenkamer van Zeeland, liet het eind zeventiende eeuw bouwen, waarna de familie Van der Poort het kocht en in 1750 grondig ver bouwde. Begin negentiende eeuw werd het gesloopt, want het verkeerde na de Franse tijd in een slechte staat. Maar de herinnering aan dat mooie buiten leeft nog steeds in Oostkapelle. Voorzitter Jaap Keijmel (dorpsraad) wijst erop dat een deel van de histori sche gracht nog steeds zichtbaar JlitM" by jou. werkenbijzorgstroom.nl is en de contouren van de tuin te rug te vinden zijn in het dorp. In het Dorpsvisie Oostkapelle, opgesteld door de inwoners, staat dat het Huis te Oostkapelle en de omgeving zoveel mogelijk in oude glorie moeten worden her steld. Samen met een architect ontwikkelde Bouwbedrijf De Delta een plan waarbij de lengte, breedte en hoogte van het oude huis van de familie Van der Poort het uitgangspunt vormen voor De herinnering aan dat mooie buiten leeft nog steeds in Oostkapelle een bouwwerk dat straks ruimte biedt aan acht appartementen van elk minimaal honderd vier kante meter. Ze komen in een ge bouw dat ook qua uiterlijk veel lijkt op het huis dat daar ooit stond. Het ontwerp van de tuin is eveneens afgeleid van de oude te keningen van het buiten. Van Kuijk geeft wel aan dat het moge lijk maar zeven appartementen worden. Want één van de belang- De Vlissingse vrijmetselaarsloge l'Astre de l'Orient heeft een stukje van zijn geschiedenis te rug. Het Zeeuws Maritiem Mu- ZEEum heeft de loge het oor spronkelijke stemkastje in bruik leen gegeven. Dat ontdekten de vrijmetselaars tijdens een excur sie in het museummagazijn. L'Astre de l'Orient werd in 1792 opgericht, maar had nog voor gangers, de loges Concordia en The Sun. Daar zou het stemkastje al zijn gebruikt. Het is één van de schaarse stukken erfgoed van de Vlissingse vrijmetselaars, omdat stellenden wil de twee bovenste graag laten samenvoegen tot één penthouse. ,,We kijken of dat haalbaar is." Hij en Bouwsma kunnen nog niets zeggen over de prijs van een appartement. Dat hangt erg af van hoe de markt zich gaat ont wikkelen. Momenteel is er een enorme vraag naar bouwvakkers en bouwmaterialen. Als die vraag zich doorzet, kan dat flinke in vloed hebben op het bedrag dat neergeteld moet worden. Indelen Volgens de beide mannen komen bijna alle belangstellenden voor een van de appartementen uit Walcheren. Van Kuijk: ,,En net als wij hopen ze dat er snel ge bouwd kan worden." Er moeten echter nog de nodige procedures worden doorlopen voor het zover is. Hij hoopt zelf dat de bouw in de loop van volgend jaar kan be ginnen. ,,Mits zeventig procent van de appartementen is ver kocht." De projectleider geeft ook aan dat de toekomstige bewoners zelf hun appartement kunnen inde len. ,,We gaan uit van drie ka mers per appartement, maar de klant bepaalt hoeveel er komen." in de Tweede Wereldoorlog de bezetter alle eigendommen van de loge in beslag nam. De stembox werd gebruikt om de leden van de loge anoniem en objectief te kunnen laten stem men over belangrijke zaken, zo als het toelaten of bevorderen van leden. Het kastje lijkt op een huisje met twee gescheiden vak jes. Er wordt mee gestemd door een knikker in een vakje te doen. Op deze manier gaan de stem mingen bij de loges nog steeds. Het stemkastje blijft in elk ge val een jaar in bruikleen bij de loge in de Palingstraat. Daarna gaat het mogelijk terug naar het MuZEEum. Extra vuilnisbakken helpen hooguit in beperkte mate om de hoeveelheid afval in de bermen bij de nieuwe op en afritten van de A58 in Goes terug te dringen. Dat denken veel fracties in de Goese gemeenteraad en ook wethouder Loes Meeuwisse. Dat er zoveel afval in de bermen ligt, wordt doorgaans toegeschreven aan de onlangs geopende McDo nald's, op steenworp afstand van de nieuwe afslag. Toch tonen foto's aan dat lang niet alle rotzooi die er ligt afkomstig is van de fastfoodketen. Meeuwisse zegt zelfs tevreden te zijn over de manier waarop McDo nald's met afval omgaat. De partij Nieuw Goes diende donderdag tijdens de raadsvergade ring een motie in met als doel het plaatsen van 'G-snake afvalballen' op locaties bij de McDonald's en de andere fastfoodrestaurants die nog gaan komen. Daarin kunnen men sen hun afval vanuit de auto depo neren. Deze bakken zouden elders in het land goed werken. De partij kreeg de handen niet op elkaar voor het voorstel. Veel andere partijen willen eerst afwachten hoe het overleg uitpakt dat de gemeente nog voert met de restaurants en Rijkswaterstaat in een poging de hoeveelheid afval in de bermen te verminderen. Maar bovenal vinden veel fracties dat het gedrag van men sen moet worden beïnvloed. ,,Dat verander je niet met extra vuilnis bakken'', vindt Stan Meulblok (PvG). ,,Als mensen hun afval niet in de eerste bak gooien die ze tegenko men, gooien ze het ook niet in de tweede of de derde.'' Programma Locatie Reserveer nu je ticket fe? RPC# fcÜ zaterdag 20 april 2019 WA Bouw buitenplaats Emile Calon Oostkapelle Het nieuwe ontwerp van het Huis te Oostkapelle. TEKENING BOUWDEDRIJF DE DELTA J^orgsfvooM, Claudia Sondervan Vlissingen Rob Paardekam Goes ONDERWIJS IN ELAND voor Zeeuwse onderwijs- en jeugdhulp professionals 14:00 uur inloop 14:15 uur opening door Pim van Kampen 14:30 -15:30 uur keynote van Steven Pont 15:40 -16:25 uur workshopronde 1 16:30-16:50 uur pauze 16:50 - 17:35 uur workshopronde 2 17:40 -18:00 plenaire afsluiting door Pim van Kampen 18:00 uur borrelen met kennismarkt Hotel van der Valk, Middelburg op www.rondomjeugdcongres.nl RONDOMJEUGDCONGRES.NL powered by: edllCOnSUlt: Agathos AurisIP O DOK018 DE eh»v Hf-iH indieo> 'I sa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43