Einde voor Mossel Compagnie Negen Zeeuwse EP-kandidaten Ifi 4 Peter van Dijk met hond Pip. foto lex de meester PORTRET PETER VAN DIJK Acht jaar lang heeft de PVV zich in Zeeland opgesteld als een fatsoenlijke partij die maar al te graag deel wilde uitmaken van het politieke establishment. Tot afgelopen week. In de ruzie rondom fractievoorzitter Peter van Dijk is ineens de rellerige PVV te herkennen zoals die zich elders in Nederland zo vaak manifesteert. ie in de wandel gangen van de Middelburgse abdij Statenlie- den aanschiet met een vraag over Peter van Dijk, krijgt steevast hetzelfde te horen. De fractievoorzitter van de PVV wordt gezien als een gerespecteerd Statenlid, niet echt van de inhoud, maar bijvoorbeeld wel prima func tionerend als voorzitter van de commissie economie. Weliswaar niet zo gerespecteerd als Goos Roeland, de SGP'er die vorige maand na een kwart eeuw af- zwaaide, is een nuancering die een enkeling toevoegt. Dat is iemand met gezag en een enorme kennis. Daar wordt tegen opgekeken, ook vanuit andere partijen. Gerespecteerd Maar diezelfde Roeland omschrijft Van Dijk wel degelijk als gerespec teerd. Iemand die zich constructief heeft opgesteld, ook in niet-open- bare commissies. Niet iemand die de confrontatie zoekt, in tegenstel ling tot Geert Wilders, de lande lijke roerganger van de PVV. On der Van Dijk manifesteerde de fractie zich in Zeeland als een PVV-light. ,,Ik heb weleens ge dacht dat ze aan anticiperende so cialisatie deden", zegt Roeland. ,,Dat ze zich in de positie wilden manoeuvreren dat ze acceptabel zouden zijn voor een college van Gedeputeerde Staten." Hoewel hij nooit écht afstand neemt van de denkbeelden van Wilders, manifesteert Van Dijk zich niet als iemand wiens roeping Houdt Wilders Van Dijk de hand boven het hoofd of kiest hij de kant van Vincent Bosch? het is een vermeende tsunami aan vluchtelingen in te dammen, of de islam Europa uit te jagen, te begin nen in Zeeland. Desondanks kon hij het - in ieder geval tot voor kort - goed vinden met de landelijke partijleider. Niet voor niets is hij senator. Hij staat opnieuw op de kandidatenlijst voor de Eerste Ka mer. Dat wil zeggen, dinsdag zal blijken of hij naar aanleiding van de recente gebeurtenissen niet van de lijst wordt geschrapt. Met de dood bedreigd Want ineens wordt Van Dijk door zijn partijgenoten in de provincie verweten ongevraagd geld te 'le nen' uit de partijkas, zijn vrouw aan een baantje en loonsverhogin gen te hebben geholpen, de ver kiezingen voor zijn partij te heb ben verknald door geen Zeeuws Vlaming op de lijst te zetten ter wijl de PVV onder de Wester- schelde juist een grote aanhang heeft en - als klap op de vuurpijl - zijn fractiegenoot Vincent Bosch met de dood te hebben bedreigd. Bosch heeft aangifte gedaan tegen Van Dijk, Van Dijk wil aangifte doen tegen zijn Zeeuwse partijge noten. Houdt Wilders Van Dijk de hand boven het hoofd of kiest hij de kant van Vincent Bosch en de gemeenteraadsfracties van Ter- neuzen en Tholen en schrapt hij Van Dijk op het laatste moment van de kandidatenlijst voor de Eer ste Kamer? Daarvan hangt ook af wie zich fractievoorzitter van de Zeeuwse PVV mag noemen. Want Van Dijk lijkt afgezet door zijn partijgenoten, maar Statenfracties kiezen hun eigen voorzitter. En de PVV-fractie telt twee leden - Van Dijk en Bosch - dus voorlopig sta ken de stemmen. Heibel en chaos. Vintage PVV. Nu ook in Zeeland. Een jaar geleden is de Mossel Compagnie opgericht. Het doel was zoveel mogelijk zelfstandige kweekbedrijven te behouden en een eerlijke prijs te krijgen voor de mossels. Want die prijs stond al langere tijd onder druk. Aan de ene kant kwam dat omdat super markten lage prijzen afdwongen en aan de andere kant omdat de marktwerking verstoord is. Veel mossels komen buiten de veiling om op de markt via handelaren met eigen kweekbedrijven. Door samen een vuist te maken, wilden de zelfstandige kwekers betere prijzen voor hun product. Maar tijdens de start van de compagnie en het mosselseizoen bleek de realiteit weerbarstig. De Duitse mossels waren op dat mo- ment van betere kwaliteit dan de Nederlandse. Daardoor stagneerde de afzet. ,,En dan kom je gelijk op een achterstand", zegt voorzitter Wout van den Berg. ,,Dan zien ze jouw mossels niet liggen. Daar hebben we last van gehad. En we hebben ook last gehad van het feit dat een aantal bedrijven niet was aangesloten en die verkochten net onder de minimumprijzen die we hadden afgesproken. Per saldo is de prijs van de mossel wel omhoog gegaan maar niet voor de meeste leden van de coöperatie." Geen meerwaarde Daarbij komt ook dat in het afge lopen jaar verschillende bedrijven in de verkoop zijn gezet omdat er geen opvolging was of omdat vol doende perspectief ontbrak. ,,Dan heb je als club geen meerwaarde meer. Het was een verwoede po ging om er iets aan te doen, maar het is mislukt." Van de 308 Nederlandse kandida ten voor het Europees Parlement wonen er negen in Zeeland. De verkiezingen zijn op donderdag 23 mei. De kans dat er ook Zeeuwen worden verkozen, is gering. Vrijwel alle kandidaten staan op onverkies bare posities. Bovendien bezet Ne derland op dit moment slechts 26 van de 751 zetels in het Europees Parlement. De hoogst genoteerde Zeeuwse kandidaat is George Lernout uit Sint Jansteen. Hij staat op de 3e plaats bij 50PLUS. De partij heeft Johan Hessing uit Axel op de 11e plaats gezet. Ook ChristenUnie-SGP heeft twee kandidaten uit Zeeland: Gijs- brecht Gunter uit Nieuwdorp op de 10e plaats en Jan Henk Verburg uit Goes op de 16e plaats. Albert de Vries uit Middelburg bezet de 17e stek bij PvdA/Europese Sociaaldemocraten. Johanna Boo- gerd-Quaak uit Zaamslag staat 22e bij D66. Zij was van 1994 tot 1999 en van 2003 tot 2004 lid van het Eu ropees Parlement. De Vries en Boo- gerd zijn de enige Zeeuwen die ook aan de vorige Europese verkiezin gen, in 2014, deelnamen. De andere kandidaten uit Zee land zijn Ger van Unen uit Kloos- terzande (20e bij SP), Teunis van Nes uit Kloetinge (15e bij Vande- Regio Piratenpartij) en Serif Uy- sal uit Middelburg (11e bij DENK). Het Zeeuwse aandeel is verge lijkbaar met vijf jaar geleden: toen woonden tien van de 345 kandida ten in Zeeland. Onder hen was toen ook oud-commissaris van de koningin Karla Peijs (CDA/Euro pese Volkspartij), die nu opnieuw lijstduwer is. Zij is inmiddels naar Harmelen verhuisd. CDA heeft deze keer - net als VVD, PVV, GroenLinks, De Groenen, Forum voor Democratie, Partij voor de Dieren, Volt Nederland en Jezus Leeft - geen Zeeuwse kandidaten. zaterdag 20 april 2019 GO Heibel en chaos, nu ook in Zeeland Ernst Jan Rozendaal Middelburg W Het doek is gevallen voor de Mossel Compagnie. Vanmiddag hebben de leden unaniem be sloten de coöperatie op te hef fen. De samenwerking van zelf standige mosselkwekers heeft niet gebracht wat werd ver wacht. Melita Lanting Yerseke Pan met gekookte mosselen. foto getty images Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40