MEDIA CULTUUR 33 David Bowie ging groots van het podium, zoals alleen hij dat kon. Prachtig zaterdag 20 april 2019 liedjes, die hebben ze met zijn tweeën afgemaakt. Dat leverde de plaat 3D op. Een waardeloos album en toch hou ik er van. Dat ik toch nog iets heb na de dood van een van de drie.'' DUETTEN Het was tientallen jaren terug amper voorstelbaar: twee artiesten komen samen in één nummer, terwijl een van hen ons al even ontvallen is. Voor die combi zorgde onder anderen Justin Timberlake. Bijna vijf jaar na het overlijden van Michael Jackson kwam Love Never Felt So Good uit. Het in 1983 geschreven nummer werd een jaar na v zijn dood nieuw leven ingeblazen. Extra dimensie was het inzingen door Timberlake. Het is niet het enige duet tussen dode en levende artiesten. Vorig jaar verscheen van Elvis Presley, overleden in 1977, een album waarop dochter Lisa Marie met hem Where No One Stands Alone zingt. In Nederland oogstte Andre Hazes (overleden in 2004) postuum succes met duetten met Ali B. (Wij houden van Oranjeen Gerard Joling (Blijf bij mij). GEREGIS SEERDE MUZIEK Intimi waren op de hoogte van zijn nade rende dood, de buiten wereld wist van niets. David Bowie kon bij de première van zijn mu- ziekvoorstelling Lazarus (15 december 2015) am per op —Erik de Zwart, voormalig radio-dj zijn benen staan, zo ziek was hij. Vier weken later, op zijn 69ste verjaardag, verscheen zijn laatste studioalbum Blackstar. Twee dagen later stierf de zanger. 'Een afscheidsgeschenk voor de fans', stelde zijn producer Tony Visconti. Geregisseerde muziek is het puurste wat er postuum kan ver schijnen. ,,Dan weet je zeker dat de artiest er achter stond'', aldus Blok huis. De Zwart: ,,Bowie ging groots van het podium, zoals alleen hij dat kon. Prachtig.'' HOLOGRAMMEN Ineens kwamen ze tot leven, de ar tiesten in een hologram op het po dium. In 2012 werd het publiek al verrast toen (een hologram van) rap per Tupac Shakur verscheen. De techniek verbeterde, de verschijnin gen werden levensecht. Velen volg den. Van Roy Orbison en Maria Cal- las tot Amy Winehouse, Elvis en Frank Zappa. André Hazes junior zong een duet met (een hologram van) zijn vader. Koreman: ,,Ik zou voor een hologram geen kaartje ko pen. Het gaat bij dit soort shows heel erg om het geld. Toch: als de fans er blij mee zijn, is dat dan erg?'' Nee, stelt Erik de Zwart. ,,Laten we de legendes eren, in welke vorm dan ook. André Hazes die met zijn vader zingt, knap dat het kan, waarom niet?'' Van links naar rechts: David Bowie, Avicii, Prince en Michael Jackson. foto reuters, epa, ap en afp. klanken 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33