32 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV Precies een jaar geleden maakte Tim Bergling, alias dj Avicii, een einde aan zijn leven. Postuum verscheen recent zijn nieuwe nummer SOS. Veel vaker leven artiesten na hun dood verder, op verschillende manieren. ,,We moeten de legendes vooral blijven eren, in welke vorm dan ook.'' Ik heb hem omgedoopt tot geluksmunt Er valt van alles te zeggen over de 2019- versie van The Passion. Dat Edwin Jon ker een fantastische Jezus was. Niet al leen door zijn geweldige stem, maar ook door zijn bezielde spel. Wie het luchtiger wil hou den, kan concluderen dat Ron Boszhard het als discipel een stuk beter deed dan als deelnemer in een tv-spel, nu hield hij het tenminste wél tot het einde toe vol. En lag het aan mij dat ik moest opzoeken wie die rapper was die Petrus speelde? Maar wat me vooral opviel, is dat wij na ne gen Passions allemaal een soort Jezus zijn geworden. Waar Hij met lange pinnen door handen en enkels werd vastgespijkerd aan het kruis - sorry voor de bloederige details, maar ik mis ze sinds een paar jaar bij de Pilatus van dienst - zo zit de moderne mens vastgeplakt aan zijn telefoon. Ook een kruis, maar dan zelfverkozen. Het leek er sterk op dat niemand in het pu bliek nog de moeite nam om rechtstreeks naar de zingende BN'ers op het podium te kijken. Er moest per se het scherm van een filmend mobieltje tussen zitten. Wat is daar toch het idee achter? Bewijzen dat je erbij was? De buurvrouw en al je Instavolgers laten zien van welke stof de groene jurk van Edsilia Rombley was gemaakt? Of om op je eigen moment het hele spektakel nog eens rustig terug te kijken? Was dan gewoon thuisgebleven of bestel bij de EO de gratis dvd, want het eigen amateur- werk kan niet op tegen de vliegende cameras hots van regisseur David Grifhorst. Maar laat ik vooral Martijn Krabbé niet ver geten, die de rol van verteller had. Wat een formidabele presentator is dat toch. Niemand die met zoveel gemak zo'n grote show draagt. Hij praat zó makkelijk, of het nu op zo'n im mens podium is of in het verplichte minuutje 'Lullen voor spullen' in Uitstel van Executie. Ik kan me niet herinneren dat hij ooit een keer een verspreking heeft gemaakt. Misschien ben ik iets te geïnspireerd geraakt door het paasverhaal dat doet geloven dat alles mogelijk is, maar toch: stel nou dat Duncan Laurence volgende maand inderdaad het Eu rovisie Songfestival wint en dat Nederland de volgende editie mag organiseren. Dan hoop ik van harte dat de NPO Martijn inhuurt voor de presentatie. Omdat hij simpelweg de beste is die we hebben in dat genre. Je moet er toch niet aan denken dat heel Europa kijkt en de AvroTros Frits Sissing of Jan Smit naar voren schuift. Of erger nog, Ron Boszhard. Quote van de dag Kooijman in Misfit 2 De Witte verlaat 3JS OUDE MUZIEK Fans van artiesten die net zijn overle den, ze hunkeren naar muziek. Vier dagen na de dood van Prince, dit weekend drie jaar geleden, zag de topdrie van de albumlijst van iTunes (Apple) er als volgt uit: 1. The Very Best of Prince, 2. Ultimate, 3. Purple Rain, alle oude albums van Prince. ,,En van Michael Jackson stonden na diens dood geloof ik wel zeven oude nummers in die lijsten. Ieder een wilde het draaien'', vertelt Erik de Zwart. Als eerbetoon, rouwver werking, of misschien wel vanwege het ongeloof, aldus de voormalig radio-dj en -directeur. ,,Zijn dood was zó'n schok.'' Platenmaatschap pijen gaan vervolgens vaak op zoek naar wat er nog op de plank ligt. ,,En dat is meestal niet het beste, want an ders had de artiest dat zelf wel uitge bracht", aldus De Zwart, die wijst op het financiële aspect. ,,Als er één plek is waar het gezegde 'de een z'n dood, de ander z'n brood' opgeld doet, dan is het wel in de muziekindustrie. 'Geen betere artiest dan een dooie', zeggen ze bij platenmaatschappijen.'' Zo kwam Queen meteen na het overlijden van Freddie Mercury op nieuw met Bohemian Rhapsody en vier jaar later met Made in Heaven, een verzameling oude demo's en Queen-versies van solonummers van de bandleden. ,,En van Jimi Hen- drix'', stelt muziekkenner Leo Blok huis, ,,verschenen na zijn dood rom melig gemixte bootlegs van liveop tredens, via vage platenmaatschap pijen die blijkbaar beslag hadden we ten te leggen op de rechten. Ik denk niet dat Jimi Hendrix daar zelf toe stemming voor zou hebben gegeven.'' En wat te denken van Amazing Grace: de concertfilm van Aretha Franklin uit 1972? Blokhuis: ,,Zij heeft nadrukkelijk aangegeven dat die film niet uit mocht komen. Die vrouw is amper begraven of de film is al ge monteerd. Ik ben daar heel dubbel in, want ik kan niet wachten om te gaan kijken. Het is een waanzinnig con cert, waar Mick Jagger als een tiener staat te dansen. Maar je zou het ook misbruik kunnen noemen.'' NIEUWE MUZIEK Zeer aantrekkelijk voor de erven van een overleden artiest is het uitbren- Ik heb een gevoel van ongemak. Hadden we hier wel naar mogen luisteren? gen van muziek die nog niemand kent. Van Tim Bergling, alias DJ Avi cii, verscheen vorige week SOS, een track van zijn nieuwe album dat in juni verschijnt. ,,SOS gaat een hit worden'', verwacht Eva Koreman, radio-dj van 3FM. ,,Ik vind het heftig. We weten hoe Avicii aan zijn einde is gekomen en dan brengen ze een track uit met de titel SOS. Dat voelt ongemakkelijk. Ik weet dat hij - toen hij stierf- zestien tracks had die voor 75, 80 procent klaar waren.'' Collega Domien Verschuuren van Qmusic beaamt dat laatste: ,,Zijn lap top stond vol met e-mails, brieven en notities, waarin stond hoe de muziek moest klinken. Dat wisten ook pro ducers en singersongwriters die be trokken waren. Het fijne is dat daar een jaar lang aan gewerkt is en dat het niet drie weken na zijn dood is uitgebracht. Dat had niet goed gevoeld. Ik merk aan re- acties van fans dat ze ook om die reden verlangen naar zijn muziek. Omdat het echt van Tim af komstig is en oprecht is.'' Koreman blijft het tricky vinden. ,,Ik heb een gevoel van onge mak. In de tekst heeft Avicii zich kwetsbaarder op gesteld dan eerder in zijn muziek, hij legt zijn gevoelens bloot. Hadden we hier wel naar mogen luis teren?'' ,,Je zou willen weten wat de artiest had gewild'', vult Blokhuis aan. „Uit eindelijk is het handel, maar dat vind ik in beginsel niet verwerpelijk. Dat is ook zo als een artiest bij leven iets uitbrengt.'' ,,Otis Redding was net be gonnen met (Sitting on) The dock of the bay toen hij overleed bij een vliegtuigongeluk. Gita rist Steve Cropper heeft het nummer afgemaakt, hij maakte er een klein liedje van, met aan het begin zee- en meeuwgeluiden, dat zou niet in de stijl zijn van Otis. Wie weet hoe hij het zelf had afge maakt. Maar veel mensen zijn er nu dolgelukkig mee, het is fijn dat het er is.'' Koreman kan zich verplaatsen in de wensen van de fans. ,,Ik was zelf ontzettend fan van TLC, toen Lisa Lopes, een van hen, overleed. Ze had- Marti n zaterdag 20 april 2019 GO FILM Er komt een vervolg op de succesvolle Ne derlandse tie nerfilm Misfit. Daarin speelt YouTuber Meis- jeDjamila weer de hoofdrol. Ook is er een rol weggelegd voor Jan Kooij man en Sem van Dijk, de zoon van Wendy van Dijk. MUZIEK Jan de Witte stopt per direct met de popu laire Volen- damse band 3JS. Dat maak ten de drie mu zikanten bekend via Instagram. Naast het ver trek kondigt de band aan dat een vervanger is gevonden: Robin Johannes Kuller (27). 3 "U O Hemelse Dennis Jansen Alexander van Eenennaam 44 —Eva Koreman, radio-dj —Enzo Knol die als eerste vlogger een eigen munt heeft gekregen, droeg hem bij zich in Turijn toen Ajax van Juventus won

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32