30 De een is torenhoog favoriet, de ander moest afhaken om zijn kopman straks aan de Giro-zege te helpen. De Amstel Gold Race had het weerzien moeten zijn van Mathieu van der Poel (24) en Sam Oomen (23). De twee zien elkaar amper, maar koesteren een diepe wielervriendschap. 'Het wordt een lastige wedstrijd' WIELRENNEN AMSTEL GOLD RACE Het zal achter de feesttent geweest zijn bij het cri terium Acht van Chaam, vorige zomer, dat ze el kaar voor het laatst heb ben gezien. Mathieu van der Poel be gint te stralen als een foto van die dag voorbijkomt. „Sammie!", roept hij spontaan. Zoals Sam Oomen hem 'Matje' noemt, een bijnaam die ei genlijk alleen door de familie Van der Poel en andere intimi wordt ge bruikt. Morgen op het Vrijthof in Maas tricht zouden ze elkaar even hebben opgezocht voor het vertrek van de Amstel Gold Race. Zoals altijd als ze samen aan de start staan. Oomen: ,,En in de wedstrijd ook. Dan had ik even een babbeltje geslagen en Ma- thieu gezegd dat hij niet zo asociaal hard moet rijden.'' Van der Poel: ,,We rijden maar één of twee wedstrijden samen in een jaar. Afgelopen jaar za gen we elkaar op het NK. Voor ons is dat een soort reünie.'' Afwezig Het mag niet zo zijn, deze Amstel Gold Race. Van der Poel verschijnt als topfavoriet aan de start in zijn laatste koers van een korte, maar nu al succesvolle voorjaarscampagne. AMSTEL GOLD RACE Toen hij afgelopen woensdag in de Brabantse Pijl Julian Alaphilippe, Tim Wellens en Michael Matthews van zich afschudde en juichend over de streep kwam, zat Oomen in het vliegtuig. Op weg naar Tenerife voor een trainingskamp boven op de vul kaan El Teide. Want na het wegvallen van Wilco Kelderman zat Tom Dumoulin ver legen om de assistentie van pure klasse bergop. ,,En Sam is de enige die Wilco kan vervangen'', zei de Sunweb-kopman daarover. Dus heeft Oomen met pijn in het hart een streep gezet door de heuvelklas- siekers, zoals de Amstel Gold Race en Luik-Bastenaken-Luik. We rijden maar één of twee wedstrijden samen in een jaar Maar uit het oog is niet uit het hart bij Van der Poel en Oomen. ,,Ik draag Mathieu een heel warm hart toe'', zegt Oomen over hun onderlinge verstandhouding. ,,Omgekeerd geldt hetzelfde'', aldus Van der Poel. ,,Ik heb met Sam altijd een heel goede band gehad.'' Twee tieners Eentje die al dateert van jaren terug. Uit de tijd dat ze als junioren rondre den. In de jaren 2012 en 2013 zaten Van der Poel en Oomen allebei in de nationale selectie en trokken zo door Europa. Toenmalig bondscoach Piet Kuijs over de twee tieners van toen: ,,Allebei ademden ze wielrennen. Ze wisten exact wat ze moesten doen. Goed eten, goed drinken, goede ver zorging. Van Sam straalde rust uit. Dat paste goed bij Van der Poel, die altijd een beetje druk was.'' Dat was de reden dat ze, zoals zo vaak, bij elkaar op de kamer lagen tij dens het WK voor junioren op de weg in 2013, in het Italiaanse Flo rence. Van der Poel: ,,Ik weet nog goed dat we de avond ervoor de serie Spartacus aan het kijken waren. Daar waren we allebei een beetje aan ver slaafd. Sam vroeg om nog een extra aflevering die avond, maar toen heb ik gezegd dat we gingen slapen.'' De volgende dag werd Van der Poel we reldkampioen. Oomen herinnert zich nog hoe Van der Poel in aanloop naar het WK stiknerveus was. Een blessure aan zijn rechterbeen speelde hem parten. ,,Mathieu had het wel even moeilijk fj&k - l zaterdag 20 april 2019 GO Wielervrienden voor het leven: Sammie en Matje Daan Hakkenberg Maastricht AT De twee generatiegenoten Van der Poel en Oomen raakten bevriend tijdens de vele WK's voor junioren (boven in 2013) en beloften (onder in 2014). foto's cor vos MAASTRICHT ,,Ik ben favoriet, daar kan ik me wel in vinden'', zegt Mathieu van der Poel over de Amstel Gold Race van morgen. „Maar topfavoriet is te veel gezegd. Er zijn renners die al meer bewezen hebben. En ze gaan me niet meer zomaar laten rijden. Het zal een lastige wedstrijd worden.'' Zelfs als Van der Poel de Amstel Gold Race wint, zal hij volgend jaar niet opnieuw aan de start in Maastricht verschij nen. Hij rijdt dan wel Parijs- Roubaix, waar hij vorige week ontbrak. Voor de rest blijft zijn klassieke voorjaar ongewijzigd. Van der Poel zet in 2020 alles op het mountainbiken. Hij wil dan in juni wereldkampioen worden in het Duitse Albstadt en op de Spelen in Tokio mikt hij op olympisch mountainbike goud. -Mathieu van der Poel (24) Maastr. 200419! BRON: AGR Morgen - 265 km C*f Heerlen CASINO SPORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30