Buikschuiver PSV weet: vier keer winnen, II Koploper gaat op bezoek bij FC Groningen, - 26 SJOERD MOSSOU FC Groningen kijkt reikhalzend uit naar de thuiswedstrijd tegen Ajax. De Groningers hebben de overtuiging dat het duel voor de Amsterdammers een potentiële bananenschil is in de titelstrijd. zaterdag 20 april 2019 Column Iarc Overmars spreidde eerst zijn ar men wijd. Daarna begon hij ermee te wapperen, alsof hij Arthur wilde nadoen uit Suske en Wiske (u weet wel, de vliegende broer van Lambik.) Daarna maakte hij een klein a-ritmisch hupje. Overmars sprong iets omhoog - en niet veel later schoof hij, hupsakee, op zijn buikje over het gras van het Allianz Stadium van Juventus, met de han den keurig hoog en de kin in de lucht. Het was om veel redenen een onvergetelijke, on betaalbare buikschuiver. Ook omdat Overmars het deed in zijn nette clubkostuum natuurlijk, met de stropdas nog om, over het gras glijdend in een ha gelwit overhemd. Slechts het jasje had hij even weggelegd aan de rand van het strafschopgebied, een teken dat Overmars, ergens tussen spelerstunnel en uitvak, zorgvuldig over zijn actie had nagedacht. juist Marc Overmars betrof. Uitgerekend 'Marc Netto', de club directeur die zo zuinig is met geld, en al net zo zuinig met woorden. De oud-voetballer met het imago van een zol- derkamernerd. Ik moest even aan Glen denken, een oude voetbalvriend uit Noord-Londen. Die had ook altijd een keurig pak aan, Glen had een wat saaie baan als bankmede werker in The City, De buikschuiver van Marc Overmars was om veel redenen onvergetelijk en onbetaalbaar maar altijd op vrijdag avond, wanneer hij rechtstreeks uit zijn werk in de pub was beland, en daar twintig pints London Pride achterover had geslagen zonder te eten, deed hij opeens iets geks. Om iets na elven ging Glen steevast plat op zijn buik liggen met de armen ge spreid, in zijn pak, midden op straat. Daar viel hij vervolgens in slaap en sliep ter plekke zijn roes uit. (Een type frats dat je vrijwel uitsluitend bij mannen uit Groot-Brittannië aan treft.) had hij een klein wijntje op tijdens de officiële lunch in Turijn, want zo gaan die dingen in Italië. In het ergste geval was Marc dronken van geluk. De buikschuiver leidde vrijwel direct tot kod dige persiflages op sociale media. Overmars die als Dagobert Duck in een zwembad vol geld duikt. Overmars die op de rug van Robin van Persie door de lucht vliegt. Overmars vliegend door het heelal in een zogenoemde Shooting Stars-compilatie. En toen postte Ronald de Boer ook nog een foto van een half omgeploegd grasveld. 'Juventus niet blij met Overmars', stond erbij, of iets in die geest. Leuk al die ongein, maar Overmars deed ook iets unieks, iets van een zekere symbolische, his torische waarde. De directeur van Ajax had schijt aan de heersende normen, aan elke vorm van eti quette, aan heel de wereld om hem heen. Overmars deed waar hij zin in had. Zonder gêne smeet hij zijn jasje uit, liet de boel lekker de boel, gooide zijn haar los, schudde met zijn heupen en maakte ons he-le-maal gek. De ene buikschuiver vertelde het verhaal van Ajax in de Champions League, seizoen 2018/19. Ajax nog zonder Mazraoui Operatie Mensah geslaagd Timothy Fosu-Mensah (21) heeft een operatie aan zijn knie on dergaan. De verdediger van Fulham, eigendom van ManUnited, liep schade aan zijn knie banden op en een operatie bleek onver mijdelijk. On duidelijk is hoe lang de drievoudig in ternational nodig heeft voor zijn her stel. PSV-trainer Mark van Bommel zegt al tijden dat hij jaloers is op het wedstrijdschema van Ajax. In die zin dat hij het ook wel zou willen in deze fase: veel spelen, veel winnen en zo in een flow komen als spelers groep en staf. ,,Elke drie dagen een prikkel om elf tegen elf te spelen. Wat is mooier? Zo had ik het zelf vroeger het liefst", zei hij laatst. Bij PSV wacht hem en zijn staf nu het andere uiterste: zien te voorko men dat rust roest. Want ddt wordt de uitdaging door de nieuwste plotwending in de titelrace. Als uit dager van dat hyperdrukke Ajax heeft PSV straks maar liefst zestien dagen vrij op weg naar zijn laatste twee competitierondes. Een nooit vertoonde lentestop tussen speel dag 32 en 33 in de eredivisie. Wat is dan wijsheid om te doen? ,,We gaan daar naar kijken, want het heeft zeker gevolgen", zei Van Bommel gistermiddag, toen het nog wachten was op het definitieve fiat van alle burgemeesters voor de verplaatsing van speelronde 33 van zondag 28 april naar woensdag 15 mei. „Wanneer ga je trainen? Wan neer geef je spelers vrij? Moet je een oefenduel plannen?" Wedstrijdritme Het is ergens wel cynisch dat er nu ineens alle ruimte komt voor oe fenpotjes. In de absolute eindfase van het seizoen. Het gaat er name lijk óók al maanden over bij PSV dat de helft van de reservebank zonder enig ritme is. Van Bommel tastte voor de winterstop alle mogelijkhe den af om extra wedstrijdjes in te lassen. Maar steeds moest hij conclude ren: ,,Het lukt niet in het schema. Ja, tijdens interlandweken zou het theoretisch kunnen, maar ja, dan loopt hier op de Herdgang mis- zijn fan van een andere club dan Ajax - op de bank", zegt Buijs. ,,Het was niet zo dat we zaten te juichen, maar we hadden wel een gevoel van: yes. Nog maar kortgeleden zat ons voetbal in een enorme crisis. Alles moest anders. Maar de afgelo pen twee jaren heeft het eerst Ne derlands elftal een enorme impuls gekregen - en nu zie je dat ook bij Ajax gebeuren. Eerst met de finale van de Europa League, twee jaar ge leden. En de prestatie die Ajax dit seizoen levert in de Champions League, dat is gewoon fantastisch voor het Nederlandse voetbal." Stijf uitverkocht Ontegenzeggelijk is Ajax vanavond favoriet in Groningen, Buijs en zijn spelers zijn realistisch genoeg om dat te erkennen. Maar bovenal kijkt de club enorm uit naar dé kraker van deze speelronde. Niet vreemd als je weet waar Groningen van daan komt. Regelmatig zag je voor de winterstop een angstige ploeg, bang om te verliezen. Maar inmiddels strijdt Groningen volop om de play-offs voor Europees voetbal. Met een stijf uitverkocht stadion, een spelersgroep die zich heel graag wil tonen tegen een Europese topploeg en een ijzer sterke thuisba- lans - Gro ningen won de laatste zeven Vanaf de eerste verdieping van het fonkelnieuwe trainingscomplex kijkt Danny Buijs even naar buiten, naar de velden onder hem, terwijl een kleine glimlach om zijn lippen speelt. ,,Het klinkt misschien raar uit mijn mond", kondigt de trainer van FC Groningen aan dat er een opmerkelijke uitspraak gaat volgen. ,,Maar ik heb echt met een blij ge voel naar de wedstrijd van Ajax te gen Juventus gekeken." Laat er geen misverstand over be staan: hier spreekt een kind van Feyenoord. Talloze uren bracht Buijs immers door op Varkenoord, als supporter en jeugdspeler ver eenzelvigd in dezelfde persoon, om uiteindelijk via een omweg zijn jongensdroom te vervullen: voet ballen in het eerste elftal van de Rotterdammers. Nu zal je Buijs niet snel 'Bloed, zweet en tranen' horen meebrul- len, maar ook bij hem thuis werd de Champions League-stunt van Ajax gevierd. „Ik zat met mijn twee zoontjes - beiden Wij stappen met een bepaalde vrijheid het veld op, juist omdat het Ajax is GO @sjoerdmossou De schoonheid schuilde hem er ook in dat het Overmars was niet dronken denk ik, hooguit VOETBAL Noussair Mazraoui (foto) mist vanavond het uitduel van Ajax bij FC Groningen. De rechts back heeft nog last van een enkel blessure die hij dinsdag opliep tijdens de uitwed strijd bij Ju ventus. ,,En dinsdag tegen Vitesse zal hij er ook niet bij zijn", aldus trainer Erik ten Hag. VOETBAL OPGEPAST: In 2017 bleef Ajax, met hier spits Kasper Dolberg in de mangel bij Etiënne Reijnen (l) en Samir Memisevic, steken op 1-1 bij FC Groningen. FOTO'S PRO SHOTS/BSR SOCCRATES o a 0) Door het schuiven met de speel- kalender heeft PSV straks zes tien dagen vrij op weg naar zijn twee slotduels in de eredivisie. Hoe voorkomt de staf dat rust roest? Maar eerst wacht morgen het thuisduel tegen ADO. Maarten Wijffels Eindhoven Sander de Vries Groningen - Danny Buijs (36)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 26