EUWS 21 Ze is 40 jaar en moeder. En ze won de zwaarste hardloopwedstrijd ter wereld, 225 kilometer door de Sahara. In haar sport is Ragna Debats uit Nijmegen een fenomeen, maar in Nederland kent bijna niemand haar. J**' ■r - Respect. Dat kreeg ze ook van de mannen na haar winst in de Marathon des Sables, de 'mara thon van het zand', vorige week. Ze versloeg ze bijna allemaal in de race over 225 kilometer. ,,Ik moest één keer even stoppen, had enorme rugpijn, moest kokhalzen. Een Franse loper stopte gelijk om te vragen hoe het ging.'' Het was een van de schaarse slechte momenten van Ragna Debats tijdens haar vijfdaagse tocht door de woestijn. Ze was niet alleen de beste van 158 vrou wen uit de hele wereld, ze werd twaalfde in het algemeen klasse ment. Ze was sneller, sterker en beter dan 659 mannen. ,,Ik had graag bij de top 10 gelopen, maar door de pijn in mijn rug moest ik wat snelheid minderen.'' Elke deelnemer aan de Mara thon des Sables moet zijn of haar eigen voedsel meenemen voor de vijf etappes tussen de 32 en 77 ki lometer. Een race diep verstopt in het oosten van Marokko, tegen de grens met Algerije, met tempe raturen ver boven de 30 graden overdag, en onder de 10 's nachts, wanneer iedereen in tenten slaapt. ,,Mijn rugzak bonkte op mijn rug, en er ontstond een oedeem.'' Enkele dagen na haar terugkeer is Ragna Debats weer begonnen met trainen. Ze verwachtte ver moeider te zijn na haar eerste deelname aan de helse woestijn race. Ze deed de 225 kilometer in 22 uur en 33 minuten. De tweede vrouw deed er bijna drie uur lan ger over. Op 1 mei heeft Ragna haar volgende race, in China. Dit keer een 'skyrun', een 32 kilometer lange wedstrijd naar 4700 meter hoogte. Ragna wil graag winnen, zoals ze in 2018 alle races won waaraan ze meedeed. Inclusief het officiële wereldkampioenschap. Paardenmeisje De eerste 25 jaar van haar leven kon ze niet vermoeden dat ze de beste vrouwelijke trailrunner zou worden. Over onverharde paden door bossen, bergen, woestijnen zou rennen. Ze had zelfs nog nooit hardgelopen. ,,Ik was een paarden- meisje.'' Het gezin woonde in de Ooijpolder, aan de Waal bij Nijmegen, en Ragna werd als tiener een goede pony- en paar dentemmer. Na haar middelbare school volgde ze in Duitsland een opleiding tot spring- en dressuur ruiter. ,,Mijn ouders vonden het goed dat ik niet ging studeren. 'Volg je hart maar', zei m'n vader.'' Ze bleek goed, was gewild als trainster, reed concoursen, maar zag dat ze in de hippische wereld, waarin contacten belangrijk zijn, haar droom niet kon bereiken om mee te doen aan de Olympische Spelen. Ze vertrok naar Engeland, waar ze Duitse en Spaanse filo logie studeerde en persoonlijk trainer werd van een vrouw en haar paarden. ,,Maar na enkele jaren was ik het ineens zat om in de stallen te staan, en van de ene op de andere dag besloot ik met de paarden te stoppen.'' Ze was een jaar of 26, ging voor een uitwisselingsjaar naar Valen cia, en merkte daar dat ze haar energie kwijt moest. Toen begon ze met hardlopen. ,,Eerst een paar kilometer, en ik was kapot. Ik had het nog nooit gedaan.'' Ze ging steeds verder en verder. Langs de rivier, door de heuvels. ,,Ik kreeg er het gevoel van totale vrijheid dat ik ook altijd met pony's had.'' Een groepje mensen zag haar ren nen en vroeg of ze wilde meedoen aan een wedstrijd. Na het cum laude afronden van haar studie in Engeland keerde Debats terug naar Spanje. Om te hardlopen. Ze begon te winnen. Lokale races, regionale races. Ze leerde er Pere Aurell kennen, ook trailrunner en nu al jaren haar echtgenoot. Ze wonen in Matade- pera, een dorp op een half uurtje van Barcelona, aan de voet van een groot natuurpark. Ver van Nederland, qua gevoel. ,,Ik heb vaak voor het Catalaanse team gelopen. Op het wereldkam pioenschap kom ik wel uit voor Nederland. Vorig jaar kreeg ik kleren van de Atletiekunie. Maar de reis, het hotel, het eten, alles moest ik zelf betalen. En na afloop moest ik de kleding teruggeven. Ongewassen, want ze waren bang dat ik het verkeerd zou wassen, of zo. Het gaf me een boos gevoel. Ik was wereldkampioen, maar kreeg geen enkele waardering.'' Dochter Vanwege haar faam en prestaties én dankzij haar sponsors kan Ragna Debats leven van haar sport. Ze vliegt de wereld rond voor grote wedstrijden, samen met echtgenoot Pere en dochter Onna (4). ,,Vóór haar geboorte was ik wel goed, maar daarna ben ik echt bij de elite gaan horen. En dat terwijl de zwangerschap lood zwaar was.'' Eenmaal hersteld ging ze anders trainen. ,,Ik had door Onna minder tijd, maar gerichter, korter trainen pakte prima uit.'' En Onna is er nu vrijwel altijd bij. ,,Dit is ons leven. Ze is al op veel plekken op de wereld ge weest, leert er enorm veel van. En ik van haar. Ze geeft me een ongelooflijke kracht.'' zaterdag 20 april 2019 GO zware Rabat MAROKKO arrakesh Vijf dagen hardlopen door de woestijn, met etappes tussen de 32 en 77 kilometer. Ragna Debats versloeg 157 vrouwen en 659 mannen. FOTO'S MARTA BACARDIT Edwin Winkels Matadepera

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21