NIEUWS 19 VMBO Maastricht is het examendebacle van vorig jaar nog lang niet te boven. Slechts 44 brugklassers schreven zich in voor het nieuwe schooljaar. ,,Het vertrouwen van ouders is weg.'' De telefoon ging de afgelopen maan den opvallend vaak bij VMBO Maas tricht. De vraag was meestal: 'hoe weet ik honderd procent zeker dat mijn kind zonder gedoe zijn eind examen haalt?' Reden voor waar nemend directeur Jeffreye Vossen om iedere bezorgde ouder uit te nodigen op zijn kantoor. Hij voerde al twintig a dertig - soms verhitte - gesprekken. Vossen blikt samen met bestuursvoorzitter Jan Rijkers terug op een bewogen jaar. VMBO Maastricht haalde vorig jaar juni het nieuws, nadat de examens van 353 leerlingen waren afgekeurd. De schoolleiding en docenten hadden een potje gemaakt van de examen- regels. De leerlingen moesten tijdens hun zomervakantie en zelfs in het najaar aan de bak om hun diploma alsnog te halen. Een jaar later klagen de huidige examenleerlingen - en hun ouders - nog altijd over de chaos op school. Bij sommige klassen is de lesuitval ruim honderd uur. ,,Het blijft drama. Ze doen hun best om het te verbeteren, maar het komt zo niet over. Niemand heeft er meer vertrouwen in. Ik heb dit jaar nog geen week gehad dat er geen uitval was. Ik wil zo snel mogelijk weg hier." - Examenleerling 1* Die negatieve gevoelens komen zelfs naar boven als er iets positiefs gebeurt ,,Ik ben het zat. Mijn zoon heeft extreem veel lesuitval, al 81 uur dit schooljaar. Mijn dochter, die op een andere school zit, heeft zeven uur gemist. Hoe moet hij nog zijn examen halen?" - Moeder* Vossen: „Dubbel. Als ouder kan ik me erin verplaatsen. Er is veel mis gegaan. Aan de andere kant vind ik het geen recht doen aan de enorme inzet van de school. We doen het beter dan in de afgelopen jaren, maar dat wordt niet zo beleefd. Elk lesuur dat uitvalt, geeft ouders en leerlingen het gevoel: zie je wel.'' Rijkers: ,,Ons ziekteverzuim ligt, zonder percentages te noemen, hoger dan gemiddeld. We hebben een groot aantal langdurig zieken. Dat heeft niets te maken met de school. Daarnaast is er een aantal docenten dat last had en heeft van de gebeur tenissen afgelopen zomer.'' Vossen: ,,Je ziet een bijna specta culaire verbetering sinds het najaar. Er zijn bijvoorbeeld teamleiders die alleen maar bezig zijn met aandacht geven aan collega's: 'hoe sta je erbij, kan ik iets voor je doen?' Deze men sen, die echt een knauw hebben ge kregen, voelen zich meer gekend.'' Rijkers: ,,Het is een combinatie van boosheid en schaamte. Die gevoelens komen zelfs naar boven als er iets positiefs gebeurt. Voorbeeld: de inspectie deed in januari een onder zoek met de vraag: 'is het goed afge lopen met de 353 gedupeerde leerlin gen?' Ja, degenen die alsnog slaagden, konden hun vervolgopleiding starten na de zomer. Prima, keurig, zei de inspectie. 'Zijn de examens voor de nieuwe lichting onder controle?' Dikke voldoende. Positiever kon het rapport niet zijn. Maar het bericht riep negatieve gevoelens op, want het ging er wéér over. Docenten waren boos over wat er allemaal is gebeurd, de publiciteit, de beschuldigingen, de dreigende taal op sociale media. Maar ook: wat heeft de minister gedaan, wat heeft het bestuur of de centrale directie gedaan of juist niet gedaan? En de schaamte: we hebben het wel laten gebeuren.'' Vossen: ,,En toch zijn er maar twee docenten vrijwillig vertrokken. Zij hadden moeite om de juiste energie te vinden. Al het personeel moet dit jaar toch een tandje bijzetten, we liggen onder een vergrootglas.'' ,,Ik heb dit jaar voor de derde keer een nieuwe biologiedocent. Ze gaan de hele tijd weg. Dat stoort; ze kennen ons niet." ,,Gym valt al vier weken uit. Ik moet elke ochtend op het rooster kijken om te zien hoe laat ik begin. Bij 75 procent van de vakken zit ik samen met andere klassen. Er zijn te weinig leraren. Als je vragen hebt, worden die niet beantwoord. Ook niet als ik na de les ga. Daar hebben ze gewoon geen tijd voor." - Examenleerling 2* Vossen: „Vreemd. Natuurlijk willen we een nieuwe examencrisis voorko men, dus we zetten bij de vierdejaars alles op alles om snel vervanging te regelen wanneer een docent ziek is. Er waren ook veel inhaaluren in fe bruari en maart bij vakken met veel lesuitval. Leerlingen met een flinke achterstand zijn verplicht daar bij te zijn. Voor de rest is het aan de leer ling of hij die tijd wil effectueren.'' Rijkers: ,,Het voelt voor hen mis schien als lesuitval, maar er is wel degelijk onderwijs aangeboden. Die uren tellen ze helaas niet mee.'' ,,Ik heb vet veel uitval. Toch heb ik het idee dat het beter gaat. Ik kreeg laatst een brief dat ik moet herkansen. Dat gebeurde nooit. Nu weet je tenminste wanneer je moet herkansen. Ik heb nu ook twee mentoren die er bovenop zitten. We hebben elke dag het eerste kwartier overleg om te kijken of alles af is. En wat er nog moet gebeuren." - Examenleerling 3* Vossen: „Financieel is het een ding, maar daarvoor hebben we de back-up van het bestuur. Ik ben ervan over tuigd dat we dit te boven komen.'' Vossen: ,,Wanneer je zo diep zit, moet je elke lade in de kast opentrekken en je afvragen: zit daar het goede in? Ons fundament is straks misschien wel steviger dan dat van menige andere school. Maar dat kost tijd.'' Vossen: ,,Het cliché is waar: vertrou wen komt te voet en gaat te paard. Dat moeten we terugverdienen.'' Rijkers: ,,Ja, het vertrouwen heeft een flinke deuk opgelopen. Bij het uitreiken van de laatste diploma's, vorig jaar, hebben we geprobeerd er nog wat van te maken. Geen feestje, dat wilde niemand. Wel een bloeme tje en een vriendelijk woord richting de leerling. Ik stond erbij toen een van de moeders zei: 'je hoeft niet vriendelijk te doen, ik krijg geen andere mening over deze school, ik ben hartstikke boos.' Buitengewoon pijnlijk: wij hebben onze leerlingen onbewust het mooiste moment van het vmbo afgenomen.'' Vossen: ,,Er is een datum. Hoe we de dag invullen, weten we nog niet precies. Maar dat de leerlingen een feestje verdienen, is zeker.'' De namen van alle betrokkenen zijn bekend bij de redactie. zaterdag 20 april 2019 GO Leerlingen van wie het eindexamen ongeldig was verklaard, vroegen vorig jaar aandacht voor hun situatie bij minister van Onderwijs Arie Slob. fotos anp 'Elk uitgevallen lesuur geeft het gevoel: zie je wel' Ellen van Galen Hanneke van Houwelingen Maastricht - Jan Rijkers, bestuursvoorzitter Hoe voelt u zich bij zo'n laatste opmerking? Hoe komt de lesuitval zo hoog? Wat raakt hen het meest? - Examenleerling 1* Slechts 44 nieuwe leerlingen hebben zich aangemeld. Kom je dit als school nog te boven? Deze hele operatie voelt als een reparatie van een klushuis... Nu alleen nog een beter imago. Komt er dit jaar wel een feest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19