Fy ZEELAND 17 INTERVIEW PAUL VERBEEK Paul Verbeek wist op de lagere school al: ik ga pastoor worden. Maar dan wel op zijn manier. ,,Ik ben zelfs nog mede auteur geweest van een winnend carnavalsliedje.'' p de lagere school wilde v hij al pastoor worden. In I Steenbergen was dat, op de oude Gummarus- school. Een jongens school toen nog. De meisjes gingen naar de Maria Regina. Overzichtelijke tijden. Pas later in de schooltijd van Paul Verbeek kwam er gemengd onder wijs, met de Gummarusschool op een nieuwe plek, bij de Vredeskerk. De jonge Paul verhuisde mee. Hij heeft goede herinneringen aan zijn Steenbergse jeugd. ,,Ik voelde me er beschermd.'' Alles was nog duidelijk. De leraren, de huisarts, iedereen zat in de kerk. Burgemeester Van der Meer had er zelfs zijn vaste plek. ,,Je kon je identificeren met dat soort mensen.'' In Bergen op Zoom op het Moller- lyceum was het allemaal anders. Dat was de grote buitenwereld. Een school met ruim duizend leerlingen. Paul vond een warme plek in de Werkgroep Vastenactie. Je samen met anderen inzetten voor de derde wereld. Door een sponsorloop te or ganiseren, appels te verkopen en dui zend dingen meer. Mooie tijden, met Ton Willemsen als moderator en ca techeet Geert Derksen. Mensen aan wie hij een voorbeeld nam. Net zoals hij dat deed met de twee pastoors in Steenbergen. Edward Nieuwlaat in de Gummaruskerk, met zijn voorliefde voor de hoge liturgie en focus op de inhoud. In de Vredes- kerk vulde Fons Welsing het geloof anders in. Welsing was missionaris in Oeganda geweest, wist jongeren aan zich te binden en liep gewoon mee in de avondvierdaagse. Paul Verbeek werd door beiden geïnspireerd. Hij voelde zich een ver binder, toen al. ,,Het mooie vind ik dat je één kunt zijn in de geloofsge meenschap. Het voelt bijna als bloed verwantschap, familie.'' In Heerlen ging hij theologie stu deren. Een bewuste keuze. Een oplei ding met een eigentijdse boodschap. Met een vanzelfsprekende verbinte nis ook met de verdrukten op deze aarde. Verbeek voelde zich er op zijn plek. Zijn roeping mocht er groeien. De paters hielden hem het duidelijk voor. ,,Als pastoor zit je altijd in een glazen kooi, zoals eigenlijk iedereen in een publieke functie.'' Verbeek heeft er nooit moeite mee gehad. ,,Je moet je parochianen letterlijk recht in de ogen kunnen kijken.'' Hij snijdt het onderwerp zelf aan in het gesprek. Hij vertelt over Sint Gerardus uit Wittem. Twee eeuwen geleden al valselijk beschuldigd van misbruik. In vrijwel dezelfde tijd als zijn wijding tot priester door bis schop Ernst in de kerk van de H. Ma ria Magdalena in Goes verschenen de eerste berichten in de wereldpers. Onverkwikkelijke zaken kwamen aan het licht. In Amerika toen nog, het leek ver weg. ,,Nu weten we alle maal hoe het zit. Het is verschrikke lijk.'' In de Gummaruskerk in Steenber gen ging Verbeek voor in zijn eerste mis. Een symbolische plek voor hem. Later werd hij pastoor in de basiliek van Oudenbosch, met ook dorpen als Hoeven, Bosschenhoofd, Oud Gastel, Standdaarbuiten en Stampersgat die tot zijn parochie behoorden. Ook in Zeeland werd hij een bekende ver schijning, als pastoor voor de Beve- landen en Schouwen. Verbeek was ook bisschoppelijk vicaris in Middel burg en later kwam het vicariaat Breda erbij. Vanwege de centrale lig ging werd Bergen op Zoom zijn standplaats. Meteen werd hij pastoor van de Lievevrouweparochie in de stad. Voor Verbeek voelde het een beetje als thuiskomen. Van jongs af aan draagt hij het Mariabeeld in de Maria-Ommegang in de stad. ,,Dat ben ik blijven doen, ook toen ik pas toor werd.'' Verbeek heeft iets met volksdevo tie. Hij is ook al 25 jaar lang regionaal Dit is de gemeenschap waar ik bij hoor, ondanks alle shit PASPOORT Loopbaan: pastoraal werker Regio de Bevelanden en Schouwen Duive- land, priester Regio de Bevelanden en Schouwen Duiveland, pastoor regio Oudenbosch, Deken van Zeeland en pastoor Regio De Bevelanden-Schou- wen Duiveland, vicaris Vicariaat Mid delburg. Huidige functie: vanaf 1 september 2013 pastoor van Lievevrouweparo chie, Bergen op Zoom. Bisschoppelijk vicaris Middelburg/Breda. voorzitter van de bedevaart naar Ma ria met het Gouden Hart in Beau- raing. In zijn eigen parochie is hij be gonnen met de viering van Maria die de Knopen Ontwart, een speciale viering op 8 december. ,,Voor ieder een die op een of andere manier in de knoop zit.'' De naam van de vermoorde bis schop Romero valt. Nog zo'n inspire rend voorbeeld voor Verbeek. Ro mero kwam op voor de armen en verdrukten in zijn El Salvador, totdat hij werd omgelegd. Als vanzelfspre kend reisde Verbeek naar Rome, om er bij te zijn toen Romero heilig werd verklaard. Hij krijgt er nog kippenvel van als hij aan die gebeurtenis denkt. ,,Heel die kerk vol, ook met veel men sen uit El Salvador zelf. Ik keek om me heen en wist: dit is de gemeen schap waar ik bij hoor, ondanks alle shit.'' Verbeek heeft zelf ook altijd dicht bij zijn gelovigen willen staan. Hij is van de wereld. De pastoor viert Vastenavend, op ingetogen wijze, dat wel. ,,In Oudenbosch ben ik zelfs nog een keer medeauteur geweest van het winnende carnavalsliedje.'' Vroeger liep hij hard en nam hij zelfs deel aan de Polderloop in Hoe ven. Een knieblessure maakte een eind aan zijn atletenloopbaan. La chend: ,,Een pastoor die niet kan knielen, dat is ook niks.'' Met een goede vriend ging hij ge regeld fietsen, vanuit Oudenbosch naar de Abdij in Zundert en terug. Dierbare tochtjes. ,,Heerlijk je hoofd leegmaken.'' Verbeek fietst, zwemt en hij is een duivenman. Achter de pastorie heeft hij postduiven. ,,De witte duiven zijn er ook voor de bruidsparen.'' zaterdag 20 april 2019 VL 'In het geloof kun je één zijn, het is bijna een familie' Ben van den Aarssen Bergen op Zoom O Paul Verbeek met een van zijn duiven. FOTO TONNY PRESSER/PIX4PROFS -Paul Verbeek Paul Verbeek Leeftijd: 52 jaar. Geboorteplaats: Bergen op Zoom. Woonplaats: Bergen op Zoom. Opleiding: UTP Heerlen. Ter gelegenheid van het 25-jarig priesterjubileum van Paul Verbeek is er op 23 april om 19.00 uur een fees telijke Eucharistieviering in de Sint- Gertrudiskerk. In de aula van het Mol- lerlyceum volgt een gezellig samen zijn. 's Ochtends is er ook al een vie ring in de Lourdeskerk om 9.00 uur. Hierna zal een kunstwerk door Paul aan de parochie worden aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 153