Stresstest met oog op klimaatverandering Hulst vraagt Dow scheiden afval op scholen te steunen 7 TUIN&TOEBEHOOR OPEN DAGEN Je moet het maar durven, een tuincentrum beginnen middenin de polder. Michiel Jonker (31) en Sophie de Cock (29) doen het, tussen Zuiddorpe en Overslag. Skelterrace door stratencircuit in Oud-Terneuzen POTGROND ^V^CHORS Twee jaar zijn ze al bezig met de voorbereidin gen aan de Varempé straat 4a. Een groot bord langs de Provinci ale Weg tussen Zuiddorpe en Overslag wijst gelukkig de weg, speciaal voor de open dagen dit paasweekeinde, zaterdag en zon dag van 10.00 tot 18.00 uur. De plek is idyllisch, zeker in het lente zonnetje. ,,Het is hier inderdaad schitterend", kan Michiel alleen maar bevestigen, ,,maar of het za kelijk de beste locatie is? Het moet zich bewijzen. We gaan ons best doen." Zoektocht Michiel en Sophie hebben dat ook al laten zien. Michiel die al ruim twaalf jaar een hoveniersbedrijf heeft, was eerder actief in hartje Koewacht. Hij moest daar weg. Een zoektocht begon. Zijn een manszaak draait goed, maar 'we moeten ook op de centen letten'. ,,Huren zijn vaak te hoog. Het is voor een nieuwe generatie ge woon heel moeilijk iets te begin nen." Zo vielen verschillende loca ties in Zeeuws-Vlaanderen af, om dat ze niet haalbaar bleken. Uiteindelijk kregen Michiel en Sophie toestemming van de ge- meente Terneuzen om aan de Va- rempéstraat aan de slag te gaan, naast de ouders van Sophie. Een oude varkensstal stond er nog, die de Zuiddorpse carnavalsvereni ging de Pott'nstampers jarenlang als bouwplaats voor carnavalswa gens gebruikte. Inmiddels is de stal omgetoverd tot het parade paardje van het tuincentrum. Een showroom is ervan gemaakt, met allerlei soorten sierbestratingen op de vloer, tuinmeubilair en tal van tuinhuizen en overkappingen. ,,We hebben bijna alles zelf ge daan", vertelt Michiel. „Alleen het asbestdak moest door een gecerti ficeerd bedrijf worden verwijderd. Kopen via internet mag leuk lijken, maar ik vind het een slechte ontwikkeling De rest is allemaal eigen werk. Fa milieleden, veel vrienden en ken nissen hebben meegeholpen. Zon der hen hadden we het niet ge red." Of het tuincentrum in de pol der, Tuin&Toebehoor gedoopt, een succes wordt, durft Michiel niet te voorspellen. ,,Het was onze droom ook een winkel te openen. Sophie heeft haar werk ervoor op gezegd. De loop zal erin moeten komen." Hij noemt internet een ge duchte concurrent. ,,Het is een moeilijke tijd voor iedere winke lier, zeker om te starten. Kopen via internet mag leuk lijken, maar ik vind het een slechte ontwikkeling. Winkels zijn ook voor de sociale contacten best belangrijk. Ik koop daarom zelf alles bij lokale onder nemers." Voor het werk buitenshuis heeft Michiel weinig last van internet. Het (her)inrichten van tuinen, re gel je niet zomaar via de computer. Een nieuwe trend legt hem ook geen windeieren, de tuin als ver lengde huiskamer, met bijvoor beeld een loungeset in een tuin- schuur met overkapping. ,,Mensen gaan minder naar het café", is zijn indruk. ,,Ze willen lekker thuis ge nieten." Op korte termijn hebben Mi- chiel en Sophie daar zelf nog wei nig tijd voor. Bij het tuincentrum is een garage in aanbouw waarin zij met hun twee kinderen en hondjes tijdelijk mogen wonen. Michiel: ,,We hoeven ons voorlo pig niet te vervelen." TERNEUZEN In de straatjes van Oud-Terneuzen wordt vandaag en morgen de Vliegende Hollander Skelterrace gehouden. Museumeetcafé De Vliegende Hollander staat daarmee op lu dieke wijze stil bij de gedoemde kapitein Willem van der Decken. Hij voer in 1670 uit op eerste paas dag en kwam nooit meer terug. Trofee In teams van twee personen wordt er gestreden om een trofee. Op za terdag, vandaag, racen alleen de vrouwen tegen elkaar door het stratencircuit, om 19.30 uur. Op eerste paasdag begint de eerste ronde om 14.30 uur. TERNEUZEN Chemiebedrijf Dow gaat mogelijk vuilnisbak ken voor alle basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen sponso ren. Volgens de Hulster wet houder Diana van Damme is daartoe een subsidieverzoek bij Dow ingediend. Met die vuilnisbakken moe ten leerlingen van alle basis scholen beter leren scheiden. De fractie van Algemeen Be lang Groot Hulst diende don derdag tijdens een gemeente raadsvergadering een voorstel in om de scholen in de ge meente Hulst containers aan te bieden. Raadslid Jos de Block kwam op dat idee door de proef met afvalscheiding, die op vijf Zeeuws-Vlaamse scholen loopt. De aantallen ki lo's restafval zijn daardoor ge halveerd. Inmiddels doen 't Getij in Kloosterzande en De Oostvo gel in Lamswaarde mee aan de proef. Van Damme vertelde dat bij Dow inmiddels een ver zoek is ingediend om vuilnis bakken aan alle scholen in de regio te verstrekken. ,,Want af valscheiding ligt ons na aan het hart." Het voorstel van ABGH kreeg bijval van alle partijen. Er moet nog veel gebeuren om Zeeuws-Vlaanderen voor te berei den op de gevolgen van klimaat verandering, zoals langdurigere periodes van droogte en hevige plensbuien. Zeeuws-Vlaamse ge meenten werken met het water schap en de provincie aan een ac tieprogramma. In het Bio Base-centrum in Ter- neuzen zijn daarvoor deze week de eerste stappen gezet. Het langer vasthouden van regenwater is één van de actiepunten. Grote bedrij ven, zeker ook in de recreatiesec tor, moeten daarvoor ruimte re- serveren. De gemeenten moeten ook aan de bak, door méér in plaats van minder te investeren in groen. In de landbouw is meer aan dacht nodig voor zilte teelten bij gebrek aan zoet water en aan de klimaatomstandigheden gene tisch aangepaste rassen. Het na tuurbeleid moet minder star. Het verdwijnen van dier- en planten soorten is niet altijd tegen te gaan. Een geruststellend geluid was er ook, de kans op overstromingen is 'heel klein' in Zeeuws-Vlaande- ren. Het klimaatactieprogramma, of ficieel klimaatstresstest, moet eind dit jaar af zijn. Dat is landelijk zo bepaald. zaterdag 20 april 2019 VL Nieuw tuincentrum ondanks internet Harmen van der Werf Overslag Michiel Jonker en Sophie de Cock hebben hun plek gevonden, aan de Varempéstraat tussen Zuiddorpe en Overslag. foto boaz timmermans - Michiel Jonker Harmen van der Werf Terneuzen _i1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 150