14 Voordat Kafiya met haar moeder in Somalië skypt, doet ze haar hoofddoek om. Zorgvuldig rond de haarlijn gestoken, precies zoals de vrouwen thuis. Moeder moet geen argwaan krijgen. Want een hoofddoek draagt Kafiya al jaren niet meer. KAFIYA HAAR STILLE VERDRIET zaterdag 20 april 2019 Bob van Huët terker, in Hongarije heeft de So malische vluchtelinge zich bekeerd tot een chris telijke kerk van een Ame rikaanse evangelist. Haar moeder zou ont daan zijn en problemen riskeren met buren en bekenden als ze er over sprak. Een dochter die de is lam afzweert is ongeveer het erg ste wat een gelovige Somalische familie kan overkomen. Want christenen hebben het moeilijk in het land waar moslimextremisten van Al Shabaab regelmatig men sen vermoorden om hun geloof. Er leeft nog maar een handjevol christenen in het oost-Afrikaanse land. Ze oogt zelfverzekerd als op een fotoshoot en praat vrijuit over haar leven, in prachtig Engels. Een kik- kergroene mantel is om het frêle modellenlijf gedrapeerd. Dat ze worstelt met haar roots zie je deze levenslustige Somalische beauty allemaal niet aan. Ze studeert en werkt hard aan haar modellencar- rière. Kafiya voelt dat haar moeder wel vermoedens heeft over haar nieuwe leven. Dat haar dochter dingen achterhoudt. ,,Als we sky- pen vertel dat ik naar de universi teit ga en dat ik werk. That's it. Zij vraagt niet door en ik zeg niets. Dat geeft me rust. Ik wil geloven dat ze het niet weet. We praten er omheen.'' Als je in Somalië woont is het moeilijk voorstelbaar wat voor leven je hebt in Hongarije, zegt ze. ,,Ik kan haar gewoon niet vertellen dat ik christen ben ge worden. Misschien zou ze me na verloop van tijd kunnen vergeven maar ik weet niet hoe de gemeen schap thuis haar dan zal zien. Ik wil haar die ellende besparen. Ze zou zich kunnen verwonden of misschien wel zelfmoord plegen. Gelukkig woont ze nu in een an dere stad waar ze haar niet ken nen. Dat scheelt.'' Met haar vriend was ze op uit nodiging van Amnesty Internatio nal een paar dagen in Den Haag voor Movies that Matter. Op dat fes tival werd Easy Learning vertoond, Ik kan mijn moeder niet vertellen dat ik christen ben geworden -Kafiya een documentaire over hoe ze als tiener arriveerde in Hongarije, hoe ze juist daar inburgerde als een op straat nageroepen vreemdeling en hoe ze haar moeder mist. Kafiya spreekt meerdere talen waaronder ook Hongaars. Ze haalde in Boedapest in de helft van de normale tijd een middelbaar schooldiploma en studeert nu En gelse literatuur. Een inkomen om haar appartementje en levenson derhoud te betalen verdient ze als receptioniste aan een andere uni versiteit. Maar nu ze bekender GO Gevluchte Somalische is nu fotomod in Hongarije H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14