De zorg voor een stervende zus heeft verdeeldheid in de familie veroorzaakt Kan ik een ruzie tussen vrienden oplossen door een etentje te geven? JOOST MAG 'T WETEN Niet echt aardig van u. Ik ben op deze pagina degene die oplossingen moet aandragen. U hoeft alleen het probleem aan te kaarten. Als u de oplos sing er zelf al bij geeft, wat is er voor mij dan nog te verdienen? Een etentje! Wat was ik graag zelf op dat idee gekomen. Perfecte oplossing. En dan heb ik het niet alleen over uw geval. Ik ben de problemen van de afgelopen weken nog eens nagegaan. Vorige week ging het over een moeder die niet meer met haar zus wilde omgaan. Ik weet niet meer wat ik toen heb aangeraden, maar ik had natuurlijk moeten schrijven: eet gezellig ergens met elkaar. Dan was er de kwestie van de man die kwaad was op zijn buurman wegens schade aan een auto. Dat had onder een etentje toch opgelost kunnen worden. De week daarvoor was een gescheiden dame aan de beurt die graag weer contact wilde met haar ex-schoonmoeder: een etentje. En er was een meneer die van zijn vrienden de uitgeleende boe ken niet terugkreeg: etentje! Nu ik erover nadenk waren vrijwel alle proble men die ik op deze pagina heb behandeld, op te lossen geweest met een etentje. En daar kom ik nu pas achter! 'Alle gelukkige gezinnen lijken op elkaar, elk ongelukkig gezin is ongelukkig op zijn eigen manier'. Zo begint Anna Karenina van Lev Tolstoi. Het is een van de beroemdste openingszinnen uit de wereldliteratuur. Die constatering mag waar zijn, maar ik heb gemerkt dat de oorzaken van dat ongelukkig zijn ook vaak op elkaar lijken. Geld is natuurlijk een belangrijk punt. Maar het verschil in (man telzorg die het ene familielid wel biedt, terwijl het andere toekijkt met de handen in de zak, is de afgelopen jaren ook nogal eens langsgeko men. Natuurlijk kan ik, zoals in mijn antwoord hiernaast, met een etentje aankomen, maar dat wordt al te kinderachtig. U bent dat stadium al lang gepasseerd. Een goed gesprek, bezwerende telefoontjes, het is allemaal vergeefs geweest. Heb ik raad? Die heb ik, al zult u hem niet graag horen. Hier is hij: leg u erbij neer. Heb er vrede mee. Er is domweg niet zoveel dat u nog kunt doen, dus staak het vechten tegen de bierkaai waar u in gedachten al een tijdje mee bezig bent. De zus sen leven in onmin. Dat gebeurt en de oorzaken liggen soms verder in het verleden. Sta niet meer tussen hen in en pak uw eigen draad weer op. Niet alles in dit leven hebben we zelf in de hand. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Bijna drie jaar geleden stierf een zus (66) aan kanker. Een oudere zus stond haar als mantel- zorger bij en wilde een bezoekregeling opzetten. Jongste zus had daar geen zin in. Ze had het druk met haar gezin. Dat heeft verdeeldheid gezaaid. Na twintig jaar ligt de familiedag op z'n gat. Ik (broer, 68) voel me er erg verdrietig bij. Heb jij raad? In ons vriendengroepje van zeven personen is verdeeldheid ontstaan doordat twee van hen ruzie kregen in hun gezamenlijke onderneming. De ene man heeft de andere nu uitgekocht. Zakelijk is het opgelost, nu privé nog. Mijn man en ik zitten ertussen. Ik wil het graag weer gezellig hebben, zien dat ze door één deur kunnen. Kan ik dit oplossen met een etentje? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 20 APRIL 2019 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 139