Drie keer de sfeer van toen de buitenlucht liggen (zomer en winter) verplichte kost, evenals liters melk en rode wijn drinken en stevige maaltijden weg werken. Het zou allemaal zuiverend zijn. Wie zich niet aan deze voorschriften hield werd direct ontslagen door de Chefartzt, en dat betekende ongeveer hetzelfde als een doodvonnis. Het is vandaag de dag heerlijk om hier een paar dagen of weken te ontsnappen aan de hectiek. Het enige waar je je zorgen om maakt is: gaat het regenen, komt er zon, is de Strela-pas, dat mooie wandelpad, haal baar voor het donker wordt? Patiënten verbleven destijds vaak maan den in het sanatorium. En dan verandert rust op den duur in verveling. Mensen werden baldadig. Gingen stiekem roken, doken met elkaar het bed in en er gaan verhalen dat zelfs de onaantastbare Chef- artzt weleens bezweek onder de charmes van een mooie dame. De Duitse auteur Thomas Mann schreef er een roman over: Der Zauberberg, de toverberg. De uitvinding van antibiotica, kort na de Tweede Wereldoorlog, bracht verandering. Het bleek een betere remedie dan schone berglucht, veel sanatoria raakten in de pro blemen. Sommige schakelden over naar het bestrijden van astma of allergieën, andere vonden een nieuwe bestemming als hotel, kantoor of appartementencomplex. Van de ruim dertig sanatoria in Davos is nog een handvol actief op medisch gebied, vooral in strijd tegen longziektes en allergieën. Wandelend door Davos zijn de sporen van de glorietijd nog goed te zien, met ho tels als Hotel Europe, Hotel Seehof, Mon Repos (Das Inn) en het Waldhotel. Davos heeft nog altijd een zekere klasse. Daarnaast is het stadje gericht op bergsporten zoals klimmen, wandelen, mountainbiken en trailrunnen. Het deels jongere publiek dat hiermee wordt aangesproken, vindt een toenemend aantal hippe bars en restaurants zoals Kaffee Klatsch, Pulsa Bar Lounge en Stall Valar. Dat Davos zich ontwikkelde tot Europa's belangrijkste medicijn tegen tbc, was voor een belangrijk deel te danken aan een Nederlander: Willem Jan Holsboer. Hij arriveerde in 1868 met zijn zieke vrouw, voor wie de schone lucht te laat kwam. Hij hertrouwde met een dame uit de streek en nam het initiatief om een treinverbinding 40 Reizen Geen enkel land telt zoveel Kurhotels als Zwitserland. Op een aantal plaatsen is de sfeer van toen nog altijd voel- en zichtbaar. Val Sinestra, Sent Op de plaats waar zes bronnen ontspringen werd in 1912 dit grote kuurhotel gebouwd, vooral voor tbc-patiënten. Het hotel is nooit rigou reus gerenoveerd en heeft prachtige deuren, vloeren en lambrisering. In de zonnige serre zie je voor je hoe patiënten hier gezeten moeten hebben. Prijzen: vanaf 77 euro per persoon met ontbijt, lunch en diner. Kurhaus Bergün, Bergün Toen in 1906 grandhotel Bergün klaar was, had het dorp hoge verwach tingen. Eindelijk zou het een rol van betekenis spelen in het populaire kuurtoerisme. Gezonde lucht, gezond water, luxueus hotel. Het grote succes bleef echter uit. Achteraf bezien een geluk, want daardoor is het hotel nooit met de tijd meegegaan. Plafonds, deuren, muren, vloeren en details als lampen en spiegels herinneren aan toen. Prijzen: vanaf 123 euro voor een tweeper soonskamer met ontbijt. Hotel Bella Lui, Crans-Montana Originele meubels, grote ramen en overal dat mooie heldere licht, bella lui in de taal van de regio. In dit voormalige sanato rium uit 1930 is sinds vorig jaar een jeugdher berg gevestigd. Eentje van de hoogste klasse met vooral comfortabele tweepersoonskamers in het strakke Haussmann- decor van het bescherm de gebouw. Eén kamer is helemaal in originele staat teruggebracht. Prijzen: vanaf 56 euro per persoon met ontbijt. .i *y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 136