Hoewel de Duitse keizer Wilhelm geen tbc had, boekte en betaalde hij in Berghotel Schatzalp de drie grootste en comfortabelste kamers voor tien jaar. Deze moesten permanent beschikbaar zijn om hem en zijn familie in geval van nood op te vangen. De schrik voor tuberculose zat er destijds goed in en bij gebrek aan een geneesmiddel was schone berglucht de enige hoop. Bij de opening in 1900 was Schatzalp met zijn 114 bedden het mooiste, beste en meest luxueuze sanatorium van de wereld. Aan alles was gedacht. Van zonnige balkons tot een overdekte promenade voor de verplich te wandelingen en van operatiekamers tot een verborgen lift. Hiermee werden gestor ven patiënten 's nachts geëvacueerd, in het geheim, zodat de andere gasten niet ont moedigd zouden raken. Het hotel staat op een plateau, zo'n drie honderd meter boven het Zwitserse stadje Davos. Patiënten balanceerden er tussen leven en dood. De ziekte maakte honderd duizenden slachtoffers. Grootheden als Friedrich Schiller (toneelschrijver, dichter en filosoof), Frédéric Chopin (componist) en Nicolo Paganini (violist en componist) stierven eraan. Vanuit het hotel hebben gasten prachtig uitzicht over de Zwitserse bergen. Op de veranda ondergingen patiënten vroeger hun ligkuur - uren liggen zonder te lezen of praten. Op gelijke hoogte zie je nog altijd de groene alpen met koeien en daarboven de hoge toppen die tot diep in de zomer wit blijven. Je hebt wel mazzel met het weer nodig. Als er wolken hangen en Schatzalp in zichzelf is gekeerd, voelt het somber en bedrukt. Koffie drinken op het terras. Genieten van de zon. Ogen dicht en de zuivere berglucht diep inademen. De longen hoeven niet meer te genezen, maar het hoofd kan de rust des te meer gebruiken. Dat wil wel op deze plek midden in de bergen. Wandelend over een van de paadjes die bij het Berg hotel beginnen, zorgt enkel het gezoem van een honingbij voor opwinding. Er heerst kalmte, hooguit word je geprikkeld door de geur van gras en kruiden. Ook de tbc-patiënten moesten destijds wandelen. Verplicht. Elk sanatorium had zijn eigen recept, maar overal was uren in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 135