SCHRIJVER LEEST RECENSIE Niet iedereen wil kinderen 'De boeken van Haruki Murakami zijn te dik en voorspelbaar' Van Lodewijk van Oord (42) verscheen onlangs zijn derde roman, Niemand is van hier, die zich afspeelt in Afrika. Guilty pleasure Er is een tweedeling in de maat schappij tussen vrouwen met kinderen en de kinderlozen. Moeder zijn is de norm, vrou wen zonder kinderen moeten zich verantwoorden. Maar van de Nederlandse veertigplus- vrouwen is 20 procent kinder loos, al dan niet zelfverkozen. Een op vijf, dat zijn 720.000 vrouwen. In het jaar waarin het thema van de Boekenweek 'De moeder de vrouw' was, verschijnt van Lisette Schuite maker Gelukkig zonder kinderen (Spectrum, €20). Schuitemaker (1954) is niet in de wieg gelegd om kinderen te krijgen, en zoals zij zijn er meer. Zij vinden andere zaken be langrijker: werk, persoonlijke vrijheid, het milieu (een kind minder scheelt meer CO2 dan niet vliegen, elektrisch rijden en vegetarisch of veganistisch eten bij elkaar, schrijft ze), of ze vinden de huidige wereld geen goede plek voor kinderen. Ook krijgen in Nederland jaarlijks 53.000 kinderen te maken met een breuk tussen hun ouders. Schuitemaker kiest geen par tij, maar schetst hoe een kin derloos leven doorwerkt in elk seizoen van het leven. Ze gebruikte gegevens van vrou wen en mannen tussen 29 en 92 jaar uit dertig landen en hield wereldwijd meer dan zeventig interviews. Er wordt, zoals vaak in zelfhulpboeken, veel her haald, maar de citaten zijn een sterk punt: zo veel mensen, zo veel redenen, argumenten en rechtvaardigingen. Er zit er vast een tussen die van toepassing is. —Annet de Groot Hopeloos overschat Ik lees nu Verslonden in mijn jeugd Het boek dat mijn leven heeft veranderd Otje Lezen NON-FICTIE Lisette Schuite maker - Gelukkig zonder kinderen Graham Greene Een opgebrand geval ,,Ik las het toen ik in 2010 voor het eerst naar Afrika ging. Een leprakolonie in Congo is het ongrijpbare decor voor het ver haal van de ondergang van een typische westerling. Hoewel Afrika nog altijd kampt met het beeld van een ondoorgrondelijk en duister continent, doe ik in Niemand is van hier een poging dat te nuanceren.'' GRAHAM GREENE HARUKI MURAKAMI DE MOORD OP 1 COMMENDATORE Fiep Westen Haruki Murakami De moord op Commendatore „Hoewel ik Norwegian Wood erg goed vond, begrijp ik niet waarom de latere romans van Murakami zo populair geworden zijn. Of het nu gaat om de 1Q84-trilogie of dit boek, ze zijn allemaal te dik en voorspelbaar. Dat eindeloze getob! Bovendien doet zijn proza, zeker vergeleken bij de subtiele stijl van zijn landgenoot Endo, gekunsteld aan.'' Shusaku Endo Het meisje dat ik achterliet ,,Je zou deze Japanse roman uit 1963 een MeToo-verhaal kunnen noemen. Het gaat over een jonge vrouw die vergeefs wacht op de dag dat de student die haar ooit versierde, terugkomt. De verhou ding wordt van twee kanten be licht, al ligt de nadruk op de man en blijft de vrouw buitenstaander. Wat ik mooi vind, is hoe Endo vol mededogen de gedachten be schrijft van heel gewone mensen.'' Shüsaku Endö Het meisje dat ik achterliet Annie M.G. Schmidt Otje ,,Ik heb het grootste deel van mijn jeugd in het buitenland door gebracht. Daar hadden we niet zoveel boeken, maar wel Otje. Over die rare anarchistische kok die overal tegenaan schopt en altijd weer moet vertrekken. Het was het eerste boek dat ik, zo rond mijn negende, zelfstandig las. Er kwamen nogal wat muizen in voor en eentje heette Lode- wijk. Ik sluit niet uit dat dit mede debet is geweest aan het feit dat ik juist Otje zo mooi vond.'' Lucebert Triangel in de jungle ,,Voor mij begon de kennis making met de literatuur in de vierde van de havo, toen onze leraar Nederlands het gedicht Vrede is eten met mu ziek van Lucebert voorlas. Ik was meteen verkocht. Het stond in de bundel Triangel in de jungle, die ik te leen mee kreeg. Daar is het lezen begon nen. Niet voor niets luidt de titel van mijn tweede roman Alles van waarde, naar een dichtregel van Lucebert.'' TEKST PETER SIERKSMA Annie M.G. Schmidt ZATERDAG 20 APRIL 2019 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 131