RECENSIE Niemand kan het juiste zeggen hoort. Je moet je lot aanvaarden. 'Niet kla gen dragen', schreef Aafke, die ons extra dierbaar is geworden.'' Van Hamel laat de kaart zien van bejaardencentrum Molen schot in Soest: een vierluik met tweemaal de gebouwen, een standbeeld van twee struisvogels en de eetzaal met oranje kleed jes. Achterop dat kenmerkende krullerige oud emensenhand schrift. ,,Toen we de tekst lazen, werden we omvergeblazen", zegt Van Hamel. „Won derlijk. Maar daardoor ook poëtisch. Een aaneenschakeling van onaffe zinnen, gram maticaal incorrect, soms geen touw aan vast te knopen.'' Aafke intrigeerde hen zo, dat ze een apart hoofdstukje aan haar wijdden. Haar kaart werd de basis voor de 'boek- soundtrack' door theatermuziekgroep BOT. ,,Ze gebruiken zelfgebouwde instrumenten als een rolstoelcello en de percussie bestaat uit klapperende kunstgebitten." (Te belui steren op birdfish.nl.) Schrijver Hendrik Groen, bekend van zijn dagboeken uit het bejaardenhuis, leverde het voorwoord en signaleert en passant een tweede uitstervend verschijnsel. 'Het is treurig maar waar: ik krijg al jaren geen ansichtkaarten meer. De enige kaarten die ik nog een doodenkele keer krijg hebben een zwarte rand.' Legende van een zelfmoord uit 2008 van de Amerikaanse schrijver David Vann was een boek dat een verpletterende indruk maakte toen ik het jaren geleden las. Deze bundeling van vijf semiautobiografische verhalen en een novelle draaide om de zelfmoord van vader Jim, die zichzelf door het hoofd schoot toen Vann 13 jaar was. In Heilbot op de maan (De Bezige Bij, €24) keert hij terug naar die allesbepalende gebeur tenis in zijn leven. Het is het vervolg op én een spiegelboek van Legende van een zelfmoord. Nog maar enkele jaren geleden kwamen David Vann nieuwe feiten ter ore: dat zijn vader mogelijk had overwogen zijn stiefmoeder mee te nemen in de dood. Dat zijn tante opmer kingen over zelfmoord weg lachte. Dat zijn oom, tegen dok tersadvies in, Jim in zijn eentje liet terugkeren naar huis. David besefte dat zijn weigering een jaar bij zijn vader in Alaska te wonen een duit in het zakje heeft gedaan. Vanuit 'een nieuwe behoefte te overwegen hoe wij hem alle maal uiteindelijk hebben laten vallen', aldus Vann, onderzoekt hij de aanloop naar deze tragi sche daad. Met precisie ontleedt hij de complexe situatie van iemand met een zware depres sie en zijn omgeving. Door een verwarrend samenspel van emoties kan niemand het juiste doen of zeggen - en dat laat zien hoe onvoorstelbaar moei lijk het is om een depressieve persoon terzijde te staan. We mogen niet klagen is verschenen bij uitgeverij De Harmonie (€17,90). ROMAN David Vann, Heilbot op de maan Opnieuw een indrukwek kend boek. —Vivian de Gier Boven: Bejaardencen trum Santvoorde, Baarn. Midden: Verzorgings tehuis Transvaal, Den Haag en bejaardentehuis De Molenhof, Zwolle. Onder: N.V.V. Bejaarden centrum 't Huis aan de Vecht, Utrecht. ZATERDAG 20 APRIL 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129