School blaast examenstunt af om relschoppers Porosjenko ziet politieke einde snel naderen Samenwerken om minder proefdieren te gebruiken EUWS 11 Moddergooien in stembusstrijd Oekraïne ONVERGETELIJK AJAX Nadat op 31 maart Zelenski in de eerste ronde 30 procent van de stemmen pakte (Porosjenko werd met 16 procent tweede), barstte de campagne goed los. Beide kampen gooiden karrenvrachten modder naar elkaar. Vorige week verscheen een televisiespotje van het kamp Porosjenko, waarin Zelenski werd overreden door een vuilniswagen en kwam er een lijntje cocaïne in beeld, refererend aan Zelenski's vermeende drugsgebruik. Zelenski op zijn beurt had al de eis gesteld om vóór directe debat ten met Porosjenko een drugstest te laten doen. Daarmee wilde hij zichzelf vrijpleiten van cocaïne- snuiverij en tegelijk suggereren dat zijn rivaal niet geheel vrij is van verslavingen. Over Porosjenko gaan al jaren (nooit bewezen) ver halen dat hij te veel drinkt. »De campagne van Zelenski zou worden gefinancierd door Rusland Zelenski daagde Porosjenko uit voor een debat in het Olympisch stadion van Kiev, voor een publiek van 75.000 toeschouwers. Een uni cum in de Oekraïense geschiede nis en mogelijk strijdig met de kieswet. Die schrijft voor dat pre sidentskandidaten slechts recht streeks met elkaar verbaal de de gens mogen kruisen op de staats televisie. Niettemin ging Porosjenko in op het voorstel en daagde zijn oppo nent zelfs uit tot een tweede debat. Waar Zelenski had voorgesteld twee dagen voor de verkiezingen (dus gisteravond) de ring te betre den, voegde Porosjenko daar 14 april aan toe. Zelenski weigerde, met als gevolg dat de president af gelopen zondag een onemanshow kon geven, waarbij hij stevig in hakte op zijn concurrent. Overi gens toonde de Oekraïense leider zich tegelijk schuldbewuster dan ooit; hij erkende fouten te hebben gemaakt in zijn ambtstermijn, die in juni 2014 begon. Schimmig Hoewel slechts een wonder Poros- jenko nog lijkt te kunnen redden, is er nog een kleine kans dat Zelenski's feestje verstoord wordt. Woensdag publiceerde de Russi sche onderzoekssite The Insider een aantal documenten die zouden aantonen dat Zelenski's campagne gefinancierd is door de Russische veiligheidsdienst FSB. De betalingen zouden zijn geschied via een schimmige con structie die liep langs de zelfver klaarde Volksrepubliek Donetsk, de afvallige, pro-Russische regio in het oosten van Oekraïne waar het Oekraïense leger en de door het Russische leger gesteunde rebel len nu al vijf jaar om vechten. De beschuldigingen waren niet nieuw, maar kwamen uit verschil lende verdachte bronnen, waar onder de Oekraïense veiligheids dienst SBOe. Die is meer dan eens onbetrouwbaar gebleken. Zo kwam die eind in 2014 plot seling met het verhaal naar buiten, dat Rusland een aanslag had willen plegen op de toenmalige Nederlandse minister Bert Koen- ders van Buitenlandse Zaken, toen die een aantal weken eerder een bezoek had gebracht aan de Oost- Oekraïense stad Charkov. Het 'bewijsmateriaal' was belachelijk nep en niemand die er nadien ook nog maar iets over heeft gehoord. Dat nu een site als The Insider - veelvuldig samenwerkend met het Britse onderzoekscollectief Bel- lingcat - er onderzoek naar heeft gedaan, doet evenwel de wenk brauwen fronsen. Helemaal vreemd zou Russische inmenging in het Oekraïense verkiezingspro ces ook niet zijn, getuige de pogin gen om in 2016 de Amerikaanse verkiezingen naar de hand van Moskou te zetten. Het lijdt ook geen enkele twijfel dat Rusland veel liever Zelenski als nieuwe president van Oekraïne ziet dan nog eens vijf jaar Poros jenko. Porosjenko heeft Rusland dan ook behoorlijk voor de sche nen geschopt. Zijn pièce de rési- stance was de succesvolle lobby bij de patriarch van Constantinopol (Istanbul) eind vorig jaar, om de Oekraïens-orthodoxe kerk volle dig los te weken van het Russisch- orthodoxe patriarchaat in Moskou. Daarnaast neemt Porosjenko qua oorlog in Oost-Oekraïne een hardvochtiger standpunt in dan Zelenski: doorvechten. De waar schijnlijk nieuwe president hul digt het veel softere standpunt, dat voor hem het stoppen van de oor log prioriteit heeft en dat Oekraïne met het Kremlin (als broodheer van de separatisten in Oost- Oekraïne) moet onderhandelen. Chocoladebedrijf Maar de 'pro-Russische onthullin gen' over Zelenski lijken te laat te komen om Porosjenko te redden. Daarvoor heeft hij te veel laten lig gen. De corruptie is er nog, net als de oorlog in de Donbass. Hij heeft zijn belofte zijn chocoladebedrijf Roshen te verkopen niet gehou den en de Oekraïeners hebben nog steeds geen beter leven. Maakt dat Zelenski tot een hoopvol alternatief? Niet echt, want zoals je dezer dagen zo veel hoort in Oekraïne: een stem op Zelenski is slechts een stem tegen Porosjenko. Het Amstelveen College had bevei ligers met honden ingehuurd, die de scholieren op afstand probeer den te houden. De jongeren had den eieren en vuurwerk bij zich. De politie pakte één scholier op. Die zou een handhaver hebben be spuugd. Er komt een strafrechtelijk onderzoek. In een mail liet de schoolleiding ouders en leerlingen weten via di verse kanalen te hebben vernomen dat leerlingen de feestelijkheden ernstig wilden verstoren. Het zou gaan om leerlingen van binnen én buiten de school. Directeur Anke de Peuter: ,,Zowel de conciërge als ouders kregen die signalen, de oproep was om te komen rellen en vuurwerk mee te nemen.'' De schoolleiding nam de signa len serieus en stapte naar de politie. Samen werd besloten de activitei ten te annuleren omdat de veilig heid, ook van de andere leerlingen, niet kon worden gegarandeerd. De Peuter: ,,In totaal 1700 leerlingen moeten de school veilig kunnen verlaten, en daar zitten ook kinde ren van twaalf en dertien tussen.'' Dat betekende dat de eerste twee lesuren voor niet-examenklassen niet doorgingen. Normaal gespro- »De school had beveiligers ingehuurd om de scholieren op afstand te houden ken barst daarna het feest los, inge leid door een examenstunt van de schoolverlaters. Of de leerlingen die toch naar school kwamen om vuurwerk af te steken, worden gestraft, is nog on duidelijk. De Peuter: ,,Ik moet eerst weten wie het precies zijn, en om dat dit de laatste lesdag was, moe ten we ook nog kijken of mentoren misschien nog in gesprek kunnen met de leerlingen die het voor anderen, die hun tijd op school wel op een leuke manier wilden afslui ten, hebben verpest.'' Porosjenko stelt zich hardvochtig op in de oorlog in Oost- Oekraïne: vechten DEN HAAG Onderzoeksorga nisatie TNO, Stichting Proef- diervrij en biofarmaceutisch bedrijf Galapagos gaan samen werken met als doel minder proefdieren te gebruiken bij de ontwikkeling van medicijnen. In eerste instantie richt het on derzoek zich op fibrose, waarbij lichaamsfuncties verminderen door littekenvorming. Door informatiebronnen aan elkaar te koppelen denken de partijen meer op te steken over werkzaamheid van medicijnen. Het twee jaar durende project past binnen de ambitie van de overheid in 2025 koploper te zijn op het gebied van proefdiervrije innovaties. ,,We zijn er blij met de samenwerking'', aldus Debby Weijers, directeur bij Proefdier- vrij. ,,Het is van groot belang om een biomedisch bedrijf aan boord te hebben. Zij beschikken niet alleen over heel veel kennis en expertise, zij moeten de nieuwe toepassingen ook daad werkelijk gaan gebruiken.'' pr RESERVEER NU OP WWW.AJAXBOEK.NL zaterdag 20 april 2019 Petro Porosjenko in het stadion van Kiev, waar Zelenski uiteindelijk niet kwam opdagen. foto reuters De zittende Oekraïense presi dent Petro Porosjenko vecht voor zijn politieke leven. Het moet zondag heel raar lopen, wil zijn rivaal Volodymyr Zelenski niet zegevieren in de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen in de voor malige Sovjet-republiek. Joost Bosman Moskou Het Amstelveen College zou gis teren feestelijk afscheid nemen van examenkandidaten, maar de school sloot de deuren uit angst voor rellen. Een groep jonge relschoppers kwam toch naar de school. Joanna van Gool Amstelveen Hoe het seizoen ook eindigt, dit avontuurlijke en aanvallende Ajax levert nu al een onvoorstelbare prestatie. In juni geeft Kick uitgevers een monumentaal boek uit over de opmars van Ajax in de Champions League. Teken vöór 1 mei in en uw naam wordt achterin opgenomen onder de kop WIJ ZIJN TROTS OP AJAX1. RESERVEER VOOR 1 MEI I VREUGDE m VOETBAL O kickuitgevers 39,- 30 x 30 cm ca. 240 blz. géén verzendkosten verschijnt in juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11