Meer scholen zien zich genoodzaakt 'scherpe keuzes' te maken 10 NIEUWS Op een basisschool in Nijmegen is besloten het knutselen voor Moeder- en Vaderdag af te schaffen. Om de leerkrachten te ontlasten. Basisschool de Zonnewende in Nijmegen doet het niet meer, vader- en moederdagcadeautjes knutselen. Dat kunnen papa's en mama's, die niet zwaar over belast voor de klas staan, net zo goed zelf, gezellig samen met hun kroost. Het mailtje dat de basisschool onlangs over dit be sluit rondstuurde, zit een moe der van een 5-jarige dochter dwars. Steeds meer eigenlijk, nu Moederdag dichterbijkomt: „Hoeveel tijd kost zo'n macaro- niketting nou?'' De homp klei met strijkkralen erin gedrukt, een kandelaar, die haar dochtertje vorig jaar op de grote dag trots tevoorschijn haalde, staat nog steeds op oog hoogte in de kast. ,,Het gaat me niet om dat cadeautje, maar om het idee erachter en de voorpret die ze eraan beleeft'', zegt de moeder, die haar naam niet in de krant wil om de goede verhou dingen op het schoolplein niet te verstoren. ,,De ouderraad heeft unaniem met dit voorstel inge stemd, staat in de mail. Maar ik ben vast niet de enige ouder die hecht aan die frutsels en de tra ditie.'' Flauwekul Het argument van de 'enorme werkdruk' vindt de Nijmeegse moeder rieken naar flauwekul. „Leerkrachten hebben het su- perdruk. Klopt. Ik werk in de zorg, dus ik weet hoe dat is. Maar zo'n cadeautje hoeft niet groot te zijn. Laat ze een bloemetje kleu ren en schrijf 'voor mama' erbij en klaar. De school zegt dat je zelf een cadeautje met je kind kunt maken voor de andere ouder. Maar hoe doen alleen staande en gescheiden ouders dat?'' ,,Het kost meer tijd dan je denkt, 33 macaronikettingen rij gen'', zegt Henk van IJzendoorn, directeur van De Zonnewende, Het gaat me niet om het cadeautje, maar om het idee en de voorpret op de laatste dag voor zijn af scheid van het onderwijs. Dat dit soort afwegingen überhaupt ge maakt moet worden, zijn vol gens Van IJzendoorn een veeg teken. ,,De werkdruk is ontzet tend hoog op dit moment. En als iemand zich over de kop werkt, dan heb ik geen vervanger. Ik heb daarom gekeken naar: wat doen we en wat hoeven we niet per se meer te doen? En de ouderraad ging direct akkoord met dit voorstel.'' De scheidend directeur snapt het sentiment van ouders, maar voor de klas ziet dat geknutsel voor een 'uiterst commerciële feestdag' er minder romantisch uit. „Kleuters hebben hun cadeau zelden op tijd klaar en dan moet de leerkracht die werkjes afmaken. Moederdag valt ook vaak aan het eind van de vakantie. Het cadeau moet mee naar huis en verstopt, maar kleu ters kijken nauwelijks een dag vooruit, laat staan twee weken.'' Perfectie ,,De Zonnewende heeft absoluut een punt'', zegt Toine Janssen van Conexus, de scholenkoepel van 31 Nijmeegse basisscholen. Hijkent meer scholen die 'scherpe keuzes' maken. „Inge geven door de werkdruk. Zo'n knutselwerk kost al snel enkele uren. Materiaal verzamelen, uit leggen, maken. We zijn perfectie gewend van het onderwijs, maar de leerkrachten zijn op en de pot met vervangers is leeg. Er zijn grenzen aan wat we kunnen en daar lopen we nu tegenaan. En in de zorg is dat niet anders.'' r zaterdag 20 april 2019 GO Te hoge werkdruk: geen knutsel meer voor mama Suzanne de Winter Nijmegen -Anonieme moeder A V- ,0> K>V 1 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10