'Tijdens mijn vaders ziekte was ik voortdurend op tv. Ik voelde zijn zorgen: jongen, pas op jezelf' ,,Die heeft hij nauwelijks gekend, maar hij heeft gezien dat zijn vader hem altijd ver dedigde. Zelf dacht hij, na het lezen van een hele stapel boeken: ik snap het wel dat mensen boos zijn en verdrietig worden als ze zijn naam horen. Het is raar als je dan zelf ook die naam hebt." ,,Voor mij is de naam Bram Asscher de naam van mijn vader, die ik mis. Voor mij staat die naam voor liefde en voor warmte." ,,Dat zou van een grote gemakzucht getui gen: even parmantig vertellen hoe ze het tachtig jaar geleden hadden moeten doen. Ik kan beter proberen mijn eigen werk zo goed mogelijk te doen." Zijn eigen werk: de sociaaldemocratie er weer bovenop helpen. ,,De dingen waar mensen het meest naar verlangen, waar wij eigenlijk heel goed in zijn, hebben we te weinig laten zien", zegt hij. ,,Een goede leraar voor de klas, betaalbaar wonen, mensen de ruimte geven in hun werk. Eigenlijk een heel ouderwets verhaal: de markt biedt niet overal een oplossing voor. Succes is geen keuze." ,,Na de verkiezingen ben ik met het lood in de schoenen naar Wim Kok gegaan, de laat ste echte staatsman uit de Nederlandse po litiek. Daar stond hij in de deuropening van zijn huis in Amsterdam-West: de grote vriendelijke reus. Toen ik op hem afliep, dacht ik bij mezelf: eikel, wat heb je gedaan? Hoe ga je hem vertellen wat er is gebeurd? Maar Wim zei: ik zit me de hele tijd af te vragen wat ik verkeerd heb gedaan dat jou dit is overkomen.'' ,,Hij heeft ook gezegd: we hebben nieuwe ideologische veren nodig. Zijn tragiek is dat dat verhaal nooit de overlevering heeft gehaald." ,,Dat klopt. Er is geen groot verhaal, geen wenkend perspectief. Dat hebben we te weinig geboden, terwijl er wel veel be hoefte aan is." ,,Ik wil liever naar mijn eigen tijd kijken. Op de ijsbaan kwam een mevrouw naar me toe om me te zeggen dat ze voor het eerst PvdA heeft gestemd. Ze maakte zich zorgen over de verharding in de samenleving, zei ze. En: bedankt dat je het voor ons doet. Dat ver vulde me met trots." ,,Omdat ik liever vertel wat ik zelf wil en waar wij voor zijn. Links heeft twintig jaar lang uitgelegd waarom de populisten niet deugen. Die energie hadden we beter kun nen stoppen in een geloofwaardig verhaal, waar de mensen vrolijk van worden." ,,Dat is van een stuitende arrogantie. Men sen zitten op nulurencontracten, ze kun nen geen woning vinden, leerlingen wor den naar huis gestuurd. Er zijn veel mensen die werken en toch arm zijn, die echt zor gen hebben over hoe ze het moeten rooien." Uw moeder was arm. ,,In 1945, ze was een baby, overleed haar vader. Hij was violist in het Concertge bouw. Daar was niet veel voor geregeld. Ja, je kon gratis naar concerten, maar dat was het wel. Als kunstenaar was het sowieso geen vetpot, maar je moet niet ook nog eens doodgaan. Haar moeder was typiste en had niet altijd vast werk. Dus was er geen geld. Zo ging dat in die tijd. Gewoon pech. Na het overlijden van mijn vader kwam dat allemaal terug. De angst voor armoede greep haar opeens weer naar de keel, terwijl daar geen enkele aanleiding voor was. Mijn ouders hadden altijd een goed inkomen, maar kennelijk gaat armoede heel diep in je lijf zitten. Ik vond het heel leerzaam om dat te ontdekken. Als mijn moeder nieuwe schoenen voor ons kocht, ervoer ze dat altijd als een heel feestelijk moment. Gewoon: omdat ze het kon doen. Als ik praat met mensen die dat niet kunnen, snap ik ze donders goed." ,,Een sterk rechtvaardigheidsgevoel. Bevlo genheid. Ze heeft zich altijd beziggehouden met sociaal recht. In de Sociaal Economi sche Raad, als hoogleraar aan de universi teit. Ze zat in de Emancipatieraad. Ze heeft ons geleerd dat de gelijkheid van man en vrouw begint met een ander gesprek thuis." Enthousiast: „Jazeker! We groeien weer. Als je de Statenverkiezing omrekent, staan we op veertien zetels." ,,Ik ga niet wachten tot de PvdA 76 zetels heeft, zo lang kan ik mijn adem niet inhou den. Maar ik ben wel een beetje klaar met dat geschuif op de millimeter. Wij hebben Nederland veel te bieden: meer tijd voor onze geliefden en elkaar, meer nadruk op wat ieder mens kan toevoegen met echte persoonlijke vrijheid. Ik ben een optimist: ik denk dat we nog heel wat kunnen berei ken. De dood is als je niet meer droomt, als je niet meer zegt dat het beter wordt." Vond hij dat zijn grootvader niet had na gedacht? Vindt u het ook raar? U geeft in het boek geen oordeel over uw overgrootvader. U staat met uw negen zetels in het rijtje van legendarische sociaaldemocraten als Troelstra, Drees, Den Uyl en Kok. Wim Kok heeft 25 jaar geleden de ideo logische veren bij het oud vuil gezet. Net als die nieuwe ideologische veren. U zegt eigenlijk: de PvdA faalt al een kwart eeuw. Waarom schrijft u niet over het opko mend populisme? Er wordt wel gezegd: de kiezer verveelt zich. Wat heeft u van haar meegekregen? Wordt het nog wat met de PvdA? Dat schiet niet erg op. 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 109