burg gesmokkeld en ontkwam zo aan trans port naar de vernietigingskampen van de nazi's. Hij werd door het verzet onderge bracht bij het echtpaar Ger en Bep Tates, maar keerde na de oorlog terug bij zijn, voor hem volslagen onbekende, ouders, die con centratiekamp Bergen-Belsen hadden over leefd. 'Het plantte bij hem een diep gevoel van onveiligheid', schrijft Asscher. Daar kwam nog eens de geschiedenis bij van zijn grootvader, naar wie hij was ver noemd. Bram Asscher, directeur van de Asscher Diamantindustrie, was voorzitter van de Joodsche Raad en werd - ook hij overleefde Bergen-Belsen - na de oorlog medeverantwoordelijk geacht voor het lot van de Nederlandse joden. Hij werd in 1947 aangeklaagd voor collaboratie met de nazi's en stierf in 1950 als een verbitterd man. Bram Asscher, Lodewijks vader, was lid van de VVD, totdat Mark Rutte zei dat wat hem betreft het verbod op het ontkennen van de Holocaust kon worden opgeheven. ,,Mijn vader was tegenover ons eerlijk over zijn demonen", zegt de zoon. ,,Daar- door konden wij begrijpen waarom hij soms zo verdrietig was of stil. Het uitte zich bij hem in de neiging om vooral niet te wil len opvallen. Nooit opvallen. Hij was be zorgd als ik wel opviel. Ga toch niet op die lijst staan, jongen, zei hij dan." ,,Hij stelde zijn leven in het teken van de rechtsstaat. Daar geloofde hij heilig in, maar hij was zich er ook van bewust hoe extreem fragiel die is. Hij spaarde om veiligheid op te bouwen. Hij leefde sober om ervoor te zorgen dat hij altijd de middelen zou heb ben om zichzelf en zijn geliefden in veilig heid te brengen. Weg. Ontsnappen." ,,Het heeft, ook bij mij, geleid tot groot on gemak." ,,Tijdens zijn ziekte was ik voortdurend op tv. Wij spraken vaak over buitenlandse politiek: over wat er gebeurde met Orban, Poetin en Trump. Maar ik voelde de zorgen: jongen, pas op jezelf. Toch was hij trots. Er zijn ook slechte mensen op de wereld, dat heb ik wel meegekregen in mijn opvoeding. Maar waar het om gaat, is dat de mensen die het goede nastreven opstaan. Hij was zelf gered door mensen die hun nek uitstaken." Na een lange stilte: ,,Je kunt niet iemand anders' angst overwinnen. Hij is zijn angst zelf te lijf gegaan door erover te praten, door in therapie te gaan. Door ons te bescher men en los te laten. Door ons niet te ver wennen. Hij heeft zijn angst leren beheer sen, waardoor hij toch het geluk vond. Hij heeft mij veiligheid en rust geboden, maar nooit met zijn angst belast. Hij is erin ge slaagd een gezin voort te brengen waarin de kinderen voldoende zelfvertrouwen heb ben om zich te laten zien. Dat gaf hem een enorm fijn gevoel." ,,De onvoorwaardelijkheid van zijn liefde. Hij is daar altijd heel expliciet in geweest, dat was iets waarin hij met verlegen was. Dat was in de jaren 70 best ongebruikelijk. En zijn stem, zijn zachte en precieze stem." ,,Het slaat natuurlijk nergens op, maar als je zoiets hebt meegemaakt als mijn vader, kan het niet anders dan dat je je afvraagt: ben ik de moeite waard? Hoe moet ik mijn leven goed leven? Hoe maak ik mijzelf de moeite waard? Hij was daar permanent mee bezig." ,,Die mantel wil ik dus niet aandoen. Ik realiseer me donders goed: ik heb de oorlog niet meegemaakt. Je moet waakzaam zijn en de lessen leren van de oorlog, maar het is een hachelijke onderneming om je eigen identiteit eraan op te hangen." ,,Omdat ik probeer recht te doen aan mijn vader. Je kunt hem niet los zien van zijn naam. Het viel niet mee om in het naoor logse Joodse Nederland op te groeien met de naam van de voorzitter van de Joodsche Raad. Het maakte hem dubbel verlegen. Hij heeft er voor ons een les van gemaakt: altijd zelfblijven nadenken." Opleiding Dat wijst niet op een groot vertrouwen in de samenleving. Altijd de koffer in de gang. De man die onzichtbaar wilde zijn kreeg de zichtbaarste zoon die hij zich had voor kunnen stellen. Bent u de zoon die de angst van zijn vader heeft overwonnen? Wat mist u het meest nu uw vader er niet meer is? Uw vader leed aan het schuldgevoel van de overlevende. Bent u daarom niet weggelopen na de nederlaag? U praat zelden over uw overgrootvader, maar schrijft nu wel over hem. PASPOORT Lodewijk Frans Asscher Geboren 27 september 1974 in Amsterdam. 1980-1986: Schoolvereni ging Wolters, Den Haag. 1986-1992: Christelijk Gymnasium Sorghvliet, Den Haag. 1992-1998: Studie psycholo gie (propedeuse) en Neder lands recht aan de Universiteit van Amsterdam. 2002: Promotie aan de Uni versiteit van Amsterdam. Loopbaan 2002-2006: Universitair docent, Instituut voor Infor matierecht, Amsterdam. 2002-2006: PvdA-gemeen- teraadslid in Amsterdamse (vanaf 2004 als fractievoor zitter). 2006-2012: Wethouder Financiën, Onderwijs en Jeugdzaken. 2010: Waarnemend burge meester Amsterdam. 2012-2017: Vicepremier en minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in het kabinet Rutte-II. 2017-nu: Politiek leider en fractievoorzitter van de PvdA. Privé Getrouwd met Jildau Piena en heeft drie zoons: Abel (11), Boaz (9) en Lieuwe (7). 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 108