'Ik kan niet ontkennen dat er momenten zijn geweest dat ik hoopte te verliezen van Diederik Samsom' gen voerde met premier Mark Rutte. Waar hij sprak met partijgenoten over de crisis in zijn partij en met de voorzitter van de FNV over de crisis in de verzorgingsstaat. En waar hij een kamer huurde om voor een belangrijk debat even te ontsnappen aan het drukke gezinsleven met drie kleine kinderen en om een paar uur bij te slapen. Het is een boek geworden over de vraag of er nog toekomst is voor de sociaaldemo cratie, maar evengoed is het een eerbetoon aan zijn vader, de arbeidsrechtadvocaat Bram Asscher. Terwijl de zoon in Den Haag de strijd om het lijsttrekkerschap van de PvdA voerde met zijn voorganger Diederik Samsom, werd de vader in een Amsterdams ziekenhuis opgenomen met alvleesklier kanker. Lodewijk Asscher schrijft: 'Ik kan niet ontkennen dat er momenten zijn geweest dat ik hoopte van Samsom te verliezen.' In januari 2018, nog geen jaar na de grootste klap uit zijn tot dan opvallend voorspoedig verlopende politieke carrière, overlijdt zijn vader. Zo kwam alles op pijnlijke wijze bij elkaar. ,,Na zijn dood vonden we een schriftje waarin hij aantekeningen had gemaakt van rechtszaken over bedreigde politici en wat je daartegen kon doen", zegt Asscher. ,,Dat heeft mij enorm ontroerd." ,,Wat heeft die jongen toch een verschrik kelijk vak, zei hij tegen mijn moeder. Ik snap dat hij dat zo zag. Je ziet je kind, je ziet dat iedereen een mening over hem heeft, en op de sociale media lees je hoe drek en anti semitisme over hem wordt uitgestort. Maar ik probeer hetzelfde te doen als hij deed als advocaat: opkomen voor mensen." ,,Ik ben ook maar een mens. Als je extreem hard werkt en het gevoel bekruipt je dat wat je doet niet wordt gezien of dat het niet helpt, ga je vanzelf denken: wat nou als ik ergens in een bos zou wonen met mijn gezin en elke dag ga vissen? Terwijl ik niet eens van vissen hou." ,,Mijn vader wilde onzichtbaar zijn." Bram Asscher werd eind 1943 als baby in een vuilnisbak uit de Hollandsche Schouw- Hij maakte zich zorgen over u. U schrijft over ontsnappingsfantasieën. Uw vader wilde het liefst verhuizen naar een hutje op de hei. 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 107