Zijn carrière verliep opvallend voorspoedig. Totdat de PvdA tijdens de verkiezingen van 2017 ongenadig onderuitging. ,,Ik was in één klap al mijn politieke decorum kwijt.'' Achteraf constateert Lodewijk Asscher (44) dat hij er zijn vrijheid door terugkreeg. Als Lodewijk Asscher 8 jaar is, trouwt zijn achternicht in de Portugese Synagoge aan het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam met een sefardische jood uit Canada. De kaarsen branden, de sfeer is magisch. Asscher draagt de blauw-witte keppel van de Liberaal Joodse gemeente in Den Haag, de stad waar hij dan woont. Op de kansel staat de rabbijn. Zijn woor den klateren neer. Hij is blij dat het geen gemengd huwelijk is, want joden die kie zen voor een gemengd huwelijk ondermij nen het joodse volk en geloof 'en maken daarmee dus het werk van Hitler af. Asscher voelt zijn vader verstijven. Zijn moeder, gedoopt in de rooms-katholieke kerk, doet alsof ze niets heeft gehoord en kijkt de andere kant op. ,,Ik was nog maar een jongetje", zegt hij. ,,Maar ik realiseerde me dat hier iets ge beurde dat niet oké was. Na afloop reden we naar huis. In de lucht hing: wij laten ons niet kisten, wij maken onze eigen keuzes, wij doen de dingen die we zelf belangrijk vinden." Op 15 maart 2017 leed Asscher, leider van de PvdA, de 'moeder aller nederlagen'. ,,Er zat overmoed in het idee dat ik het wel even goed ging doen", zegt hij. ,,Je bent per manent bezig te bedenken waarom het wél goed gaat, waarom het één groot feest wordt." Zijn partij zakte van 38 naar 9 zetels. Tij dens een rollenspel was zijn campagneme dewerker Simon den Haak nog in de huid van PVV-leider Geert Wilders gekropen met de woorden: 'Meneer Asscher, u weet iets te bereiken wat Job Cohen niet is ge lukt: de totale vernietiging van de PvdA.' Dat was niet alleen heel geestig, het bleek ook angstig dicht in de buurt van de werke lijkheid te komen. ,,Waar moest ik na die uitslag nog bang voor zijn?" zegt Asscher. ,,Ik was in één klap al mijn politieke decorum kwijt. Maar tegelijkertijd wist ik wat ik kon. Als vice- premier in het tweede kabinet-Rutte had ik er, anders dan anderen, wel gestaan. Daar, op die avond, ontstond bij mij het zelfde gevoel als toen in die auto: ik laat me niet kisten. Ik maak mijn eigen keuzes en ik ga voor wat ik zelf belangrijk vind." Een louterende ervaring. Daarna werd al les lichter. ,,Toen ik 27 was, kwam ik als groentje in de gemeenteraad van Amsterdam met niets dan mijn intuïtie, mijn mening en mijn ge voel voor rechtvaardigheid. Dat gevoel is helemaal terug: vrij zijn in je hoofd. Dat is een geweldig mooie ervaring." ,,Natuurlijk." ,,Ik zat op de verkiezingsavond in de schmink. Mijn campagnemanager kwam binnen en zei zachtjes: negen. Dan weigert je brein eerst te begrijpen wat hij zegt. Ver volgens denk je: dat kan toch niet waar zijn? Maar het was wel waar. Ik heb gezegd: laat me even alleen. Een uurtje. Daar is nog een mooie foto van: je ziet mij zitten met mijn hoofd in mijn handen. Piekerdepieker. Het is een zwaar vak. Ik verlang weleens naar een leven zonder gedoe aan mijn hoofd. Maar ik besloot: vanavond loop ik niet weg. En de volgende ochtend dacht ik er nog net zo over." ,,De afwas doe je uit plichtsbesef." ,,De absolute wil om bij te dragen en niet te kiezen voor de makkelijke weg. Dat zit in mijn opvoeding: zo veel mogelijk andere mensen proberen te helpen met je talenten en daarvoor een rol te vinden die bij je past. Voor mij is dat de politiek." Asscher publiceerde afgelopen week een boek over zijn ervaringen: Opstaan in het Lloyd Hotel. Dat hotel, vlak bij zijn huis, is de plaats waar hij vertrouwelijke besprekin- TEKST MARCEL WIEGMAN FOTO'S ERIK SMITS Heeft u overwogen het bijltje erbij neer te gooien? Hoe lang heeft dat geduurd? Is dat plichtsbesef? Wat is het dan? 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 106